Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zobacz jakie inwestycje zaplanowano w Gliwicach na 2024 rok. Władze miasta planują wydać 408 mln zł

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wśród inwestycji zaplanowano finalizację odcinka zachodniej obwodnicy Gliwic od ul. gen. J. Sowińskiego do ul. I. Daszyńskiego. Kosz prac opiewa na 10,1 mln zł.
Wśród inwestycji zaplanowano finalizację odcinka zachodniej obwodnicy Gliwic od ul. gen. J. Sowińskiego do ul. I. Daszyńskiego. Kosz prac opiewa na 10,1 mln zł. UM Gliwice
Miasto Gliwice przygotowało projekt budżetu na 2024 rok. Jak podkreślają jego autorzy został przygotowany z ostrożnym optymizmem, ale nadal przy rozsądnym planowaniu wydatków bieżących i przemyślanym planie inwestycyjnym, wykorzystującym możliwości pozyskania środków zewnętrznych. Gliwiccy radni o przyjęciu budżetu na 2024 rok będą decydowali 14 grudnia.

Jak informuje oficjalna strona miasta sesja budżetowa, w której gliwiccy radni będą głosowali o przyjęciu budżetu na 2024r. już za dwa tygodnie. Na inwestycje w przyszłym roku zaplanowano niemal 408 mln zł. Kliknij w GALERIĘ i zobacz najważniejsze inwestycje, jakie zaplanowano na nadchodzący rok.

- Obok kontynuacji, czy też finalizacji przedsięwzięć już realizowanych, przyjęto zasadę ujmowania wybranych inwestycji w planie budżetowym jedynie z wkładem własnym (z zamiarem aplikowania o fundusze unijne) bądź wprowadzania ich do budżetu już po uzyskaniu dofinansowania - informuje oficjalna strona miasta.

Włodarze miasta zapewniają, że głównym celem planowanych inwestycji jest podnoszenie jakość życia mieszkańców Gliwic. W projekcie znajdziemy m.in. plany dotyczące budowy nowego szpitala miejskiego przy ul. Kujawskiej, którego realizacja będzie wymagała pozyskania przez Gliwice znaczących środków zewnętrznych.

– Wszelkie zmiany w budżecie w trakcie 2024 roku w kwestii budowy szpitala będą zależały od tego, jak szybko oraz w jakiej wysokości miasto otrzyma dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy oraz od tego, jak szybko uda się zakończyć procedury wyłonienia wykonawcy tego przedsięwzięcia. Jeżeli proces będzie się przedłużał, to środki finansowe zostaną przesunięte na kolejne lata – komentuje skarbnik miasta Agnieszka Dylewska.

Część miejskich przedsięwzięć również została ujęta w planie budżetu na 2024 rok jedynie z wkładem własnym, z uwagi na zamiar aplikowania o środki unijne.

- Całość wydatków na poszczególne przedsięwzięcia zostanie wprowadzona do planu, jeżeli miasto otrzyma dofinansowanie – zastrzega skarbnik miasta Agnieszka Dylewska.

Niektórych przedsięwzięć w ogóle nie wprowadzono do budżetu na etapie projektu, czekając na to, co przyniesie rozstrzygnięcie ogłoszonych konkursów o dofinansowanie.

- Założyliśmy, że dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu wniosków wkład własny na dane zadanie zostanie zabezpieczony z rezerwy budżetowej. Tego typu konkursów z obecnej perspektywy finansowej jeszcze wiele przed nami, ponieważ w związku z dużym opóźnieniem w ich ogłaszaniu, możliwość składania wniosków o dofinansowanie pojawiła się dopiero od połowy 2023 roku - wyjaśnia skarbnik miasta.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera