Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Różyczka atakuje. Już ponad 600 zachorowań w woj. śląskim

K. Świerkot, M. Żbikowska
Różyczka
Różyczka ARC
Różyczka atakuje! Od początku roku w woj. śląskim odnotowano ponad 630 przypadków zachorowań na różyczkę. W podobnym okresie 2012 roku było ich zaledwie 70. Podobny wzrost notuje się w całej Polsce (w sumie 7182 przypadki). Prawdziwa epidemia różyczki panuje już w sąsiedniej Małopolsce, gdzie od stycznia zaobserwowano aż 1249 przypadków tej choroby.

W naszym województwie najwięcej zachorowań miało miejsce w 2007 roku, kiedy różyczkę zdiagnozowano u 5889 pacjentów. Przed rokiem było ich niewiele ponad tysiąc.

Zdecydowanie częściej na różyczkę chorują chłopcy, jednak u nich ma ona na ogół łagodny przebieg. - Różyczka jest charakterystyczną chorobą wieku dziecięcego i wówczas przebiega stosunkowo łagodnie - mówi Beata Kempa z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

W przypadku, gdy do zakażenia dojdzie u kobiet w ciąży, może to doprowadzić do poważnych zaburzeń w rozwoju płodu.

- Najgroźniejsze konsekwencje różyczka powoduje u kobiet, gdy do zakażenia dojdzie w pierwszych 3 miesiącach ciąży. Wirus może atakować wszystkie narządy rozwijającego się płodu, powodując jego śmierć lub ciężkie zaburzenia rozwoju - tłumaczy Kempa.

W Polsce, by wytrzebić wirusa z rodziny togaviridae powodującego różyczkę, wprowadzono obowiązkowe szczepienia. Od 1989 r. szczepiono na różyczkę dziewczynki w wieku 13 lat. Od 2005 r. szczepionkę podaje się w dwóch dawkach wszystkim dzieciom. Pierwszą w drugim roku życia, drugą - "przypominającą" - w wieku 10 lat. Obecna, tak zwana epidemia wyrównawcza, powinna się unormować za kilka miesięcy.

Podstawowym objawem różyczki jest wysypka, ale nie tylko. - Po okresie inkubacji, trwającym około 2-3 tygodni, dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych, pogorszenia samopoczucia, zapalenia gardła, zapalenia spojówek. Czasem występuje gorączka - wymienia Beata Kempa. - Około 20-50 proc. zakażeń wirusem różyczki przebiega bezobjawowo. Niekiedy mogą wystąpić objawy wskazujące na zapalenie stawów (głównie dłoni i kolan) oraz inne powikłania wynikające z zapalenia mózgu, jąder, zmian skórnych.

Człowiek chory jest zakaźny dla innych osób w okresie 7 dni przed pojawieniem się wysypki i do 5-8 dni po jej ustąpieniu. Wysypka utrzymuje się na ogół około 3 dni.


*Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
*TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
*Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!