Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruch Śląsk: protokół końcowy nie został podpisany

Redakcja
Część członków zespołu uważa, że Ruch Śląsk może fedrować z zyskiem do września 2018 roku.
Część członków zespołu uważa, że Ruch Śląsk może fedrować z zyskiem do września 2018 roku. ARC
Wbrew wcześniejszym przewidywaniom, dziś w środę (12 lipca), nie doszło do podpisania protokołu, który zakończyłby pracę zespołu mającego ocenić szansę na przyszłość kopalni Ruch Śląsk z Rudy Śląskiej. Kolejne spotkanie - w przyszłym tygodniu.

W środę (12 lipca) odbyło się zaplanowane spotkanie zespołu, który na mocy porozumienia ze związkami zawodowymi przed połączeniem Polskiej Grupy Górniczy i Katowickiego Holdingu Węglowego miał ocenić perspektywy na dalsze funkcjonowanie kopalni Ruch Śląsk. Jednak - wbrew wcześniejszym zapowiedzią - nie doszło do podpisania protokołu kończącego jego pracę. Wciąż są rozbieżności co do zawartych w projekcie zapisów, dlatego też ustalono, że następne spotkanie odbędzie się w przyszłym tygodniu.

CZYTAJCIE TEŻ:
Coraz bliżej końca kopalni Ruch Śląsk. „To polityka faktów dokonanych"
Kolejne kopalnie zostaną zamknięte: Ruch Śląsk i Wieczorek do likwidacji

Przypomnijmy: zespół miał ocenić czy kopalnia może fedrować dłużej niż do końca tego roku. Jednak od początku czerwca do załogi płyną coraz bardziej wyraźne sygnały, że kopalnia raczej zostanie wkrótce zamknięta. Ponad miesiąc temu 90-osoby oddział robót przygotowawczych został skierowany do pracy w katowickiej kopalni Murcki-Staszic. Przygotowuje tam nowe wyrobiska do eksploatacji. Prace te nie są prowadzone w Ruchu Śląsk, by zapewnić tej kopalni ciągłość wydobycia po Nowym Roku. Bo po Nowym Roku skończy się węgiel z dwóch działających w Ruchu ścian.

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej, Piotr Bojarski - wiceprezes PGG - zaznaczał, że żaden ze scenariuszy przedłużenia życia tej kopalni, nie wykazał uzasadnienia ekonomicznego jej dalszego funkcjonowania.

- Jeśli chodzi o Ruch Śląsk przeanalizowaliśmy wszystkie możliwe scenariusze, łącznie z możliwością połączenia tej kopalni z ruchem Halemba (część zespolonej kopalni Ruda - przyp. red.) i przekierowaniem tam urobku. Wszystkie te analizy wykazały, że niestety ekonomicznie się to „nie spina" - mówił Piotr Bojarski.

Z tym stwierdzeniem nie zgadzał się m.in. Piotr Bienek, przewodniczący Solidarności w Ruchu Śląsk.

- Nie do końca zgadzam się z tezą, że żadna z wersji nie potwierdziła zasadności ekonomicznej prowadzenia wydobycia w tej kopalni. Połączenie z Halembą mogłoby przynieść pozytywny efekt, ale przy wyższych cenach węgla o 11 proc. To jest możliwe, ale trudne do oszacowania - wskazywał związkowiec.

Z naszych informacji wynika, że w protokole ma znaleźć się zapis, że część członków zespołu uważa, że Ruch Śląsk może fedrować z zyskiem do września 2018 roku.

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

ZOBACZCIE FILM: Mija 20 lat od powodzi tysiąclecia:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera