Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska i Zabrze – czy w miastach jest koroner? Kto wystawia akt zgonu w nagłych sytuacjach?

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Czy w Zabrzu i Rudzie Śląskiej jest koroner?
Czy w Zabrzu i Rudzie Śląskiej jest koroner? Pixabay
O tragicznym wydarzeniu w Katowicach pisaliśmy wielokrotnie. 16 listopada u 60-latka doszło do zatrzymania krążenia, następnie mężczyzna osunął się na ziemię z wózka inwalidzkiego. Lekarz, który wystawił akt zgonu, pojawił się na miejscu dopiero po 7 godzinach. Przez cały ten czas zwłoki zmarłego mężczyzny leżały na chodniku pilnowane przez policję. Kolejne śląskie miasta informują, że są przygotowanie na takie sytuacje. Sprawdzamy, jak sprawa lekarza koronera przedstawia się w Rudzie Śląskiej i Zabrzu.

Ruda Śląska i Zabrze – miasta mają zapewnioną usługę koronera

Jak wyjaśnia Adam Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ruda Śląska, samorząd ma podpisaną umowę z lekarzem koronerem na stwierdzanie zgonów. Usługa jest realizowana w godz. 18.00-6.00 oraz w soboty, niedziele i święta, a więc w czasie, gdy nie funkcjonują placówki podstawowej opieki zdrowotnej.

- Zgodnie z zawartą umową, przybycie lekarza do miejsca stwierdzenia zgonu musi nastąpić w ciągu 2 godzin. Ale to wynika tylko z warunków umowy i postępowania przetargowego – wyjaśnia Adam Nowak.

Rzecznik rudzkiego urzędu tłumaczy również, że zgon i jego przyczyna powinny być ustalone przez lekarza, który leczy chorego. W sytuacji, gdy nie jest to możliwe, stwierdzenie zgonu oraz jego przyczyny powinno nastąpić w drodze oględzin dokonywanych przez lekarza. W przypadku braku lekarza, zgon może zostać również stwierdzony przez inną osobę, która została powołana do tej czynności przez właściwego starostę.

- Przy czym koszty tych oględzin i wystawionego świadectwa nie mogą obciążać rodziny zmarłego – tłumaczy Adam Nowak.

Rudzki rzecznik wyjaśnia ponadto, że przepisy prawa, a konkretnie Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 sierpnia 1961 r. w sprawie stwierdzania zgonu i jego przyczyny dopuszczają w szczególnych sytuacjach wydłużenie czasu stwierdzenia zgonu do 12 godzin.

Dawid Wowra, rzecznik prasowy zabrzańskiego Urzędu Miasta, wyjaśnia dodatkowo, że samorządy nie mają obowiązku zawierania umów z lekarzem koronerem. Podkreśla jednocześnie, że sytuacja w Zabrzu jest uregulowana i miasto, wzorem Rudy Śląskiej lub Gliwic, również ma podpisaną umowę z lekarzem, który w nieprzewidzianych sytuacjach może wystawić akt zgonu.

O szokującej sprawie z Katowic można przeczytać więcej w naszym artykule.

Leżał na chodniku 7 godzin, zanim lekarz wystawił akt zgonu

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera