18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Otwarto gabinet Jana Karskiego [ZDJĘCIA]

Joanna Oreł
- Obiecałam mu, że świat o nim nie zapomni - podkreśla Kaya Mirecka-Ploss, inicjatorka powstania instytutu im. prof. Karskiego. - Dziś spełniło się moje marzenie - zaznacza.

Wieloletnia przyjaciółka Jana Karskiego nie kryła wzruszenia i łez, gdy wstęga Interaktywnego Gabinetu Profesora Karskiego w Rudzie Śląskiej-Halembie wreszcie została przecięta. Władze Międzynarodowego Instytutu Dialogu i Tolerancji starały się o to przez trzy lata.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Barack Obama wręczył Medal Wolności dla Jana Karskiego

- Oddałam wszystkie pamiątki, które miałam po profesorze. Zdjęcie kota, filiżankę z której pił herbatę...Janek Karski tak by chciał - podkreśla Mirecka-Ploss.

W sumie w gabinecie jest ok. 70 eksponatów. Jednym z najważniejszych jest biurko. Mebel został sprowadzony z Waszyngtonu - bo tam profesor mieszkał i spędził ostatnie lata swojego życia.

- Uznaliśmy, że nadszedł najwyższy czas, aby wreszcie pokazać kim był Karski. Cały świat powinien usłyszeć o tak wielkiej postaci - podkreśla Aleksander Maicher, dyrektor wykonawczy Międzynarodowego Instytutu Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego.

I to właśnie Śląsk, a konkretnie Ruda Śląska została wybrana jako miasto, z którego nie tylko na cała Polska, ale i kontynent dowie się o życiu oraz dokonaniach Jana Karskiego.

DZIENNIK ZACHODNI OD POCZĄTKU PATRONUJE POWSTANIU GABINETU JANA KARSKIEGO. CZYTAJ O PROBLEMACH FUNDACJI

- Początkowo instytut miał powstać w Warszawie. Mówiono - owszem, ale nie teraz. To samo było w Łodzi. Aż w końcu zwróciłam się o radę do mojego przyjaciela - Kazimierza Kutza - opowiada Kaya Mirecka-Ploss.

- Nikt nie chciał pomóc ciotce - bo tak ją nazywam. Zaproponowałem Śląsk - przyznaje Kutz. - Odwaga, służba innym ludziom, brak egoizmu - przecież to łączy Ślązaków z Karskim - dodaje senator.

Oprócz pamiątek, w Interaktywnym Gabinecie Profesora Karskiego znajduje się tzw. interaktywny kiosk, dzięki któremu można uzyskać informacje na temat poszczególnych eksponatów. Ponadto będą tu prowadzone zajęcia edukacyjne - póki co - dla uczniów szkół z terenu Rudy Śląskiej. Wstęp do Gabinetu Karskiego ma być bezpłatny.

Jan Karski urodził się w 1914 r., zmarł w 2000 r. W czasie wojny działał w ruchu oporu. Był rządowym emisariuszem - kurierem Polskiego Państwa Podziemnego, świadkiem Holokaustu. W 1942 r. dostał się do Londynu, by poinformować o eksterminacji Żydów. Informacje zdobył docierając w przebraniu do obozu w Izbicy i getta w Warszawie. Za trzy lata będzie setna rocznica urodzin Karskiego.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

Nagie ciała ozdobione dziełami sztuki - finał mistrzostw bodypaintingu
Zmiana opon na zimówki to obowiązek NOWA USTAWA

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Ciekawostka! Jedno z miast woj. śląskiego odbudowało swoje średniowieczne mury! [ZDJĘCIA]
Mieszkańcy kontra górnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJĘ?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!