MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska w projekcie na rewitalizację miasta, razem z Chorzowem i Świętochłowicami

MN
UM Ruda Śląska
Rewitalizacja centrum przesiadkowego w Chebziu i dalsza budowa trasy N-S to niektóre plany, jakie mają władze Rudy Śląskiej na mocy wspólnego projektu, który miasto zawarło razem z Chorzowem i Świętochłwicami. Miasta będą ubiegały się o środki unijne na lata 2014-2020 na zagospodarowanie przestrzeni publicznych.

– Na najbliższych siedem lat dla całego regionu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego zarezerwowano 3,4 mld euro – wylicza Anna Jedynak z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Z tej puli do Rudy Śląskiej może trafić prawie 400 mln zł.

Współpraca pomiędzy Rudą Śląska, Chorzowem i Świętochłowicami ma służyć pozyskaniu pieniędzy na niektóre z inwestycji. - Chodzi tu o możliwość przygotowania dokumentacji projektowych, jak również programów, które umożliwią sięgniecie po te środki – wyjaśnia Aleksandra Kruszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta.

Współpraca pomiędzy trzema miastami bazuje na wspólnym opracowywaniu strategii rozwoju, w tym rozwiązywaniu problemów społecznych i rewitalizacji wskazanych obszarów. Miasta prowadzą wspólne ekspertyzy – sprawdzają jaki jest stopień wykonalności na zagospodarowanie terenow zdegradowanych, prowadzą też analizy kosztorysowe.

– W naszym przypadku przygotowujemy dokumentacje dla utworzenia centrum przesiadkowego w rejonie dworca w Chebziu, nadania nowych funkcji Szybu Mikołaj oraz dla kolejnego etapu rewitalizacji osiedla Kaufhaus – mówi prezydent miasta Grażyna Dziedzic. W ramach realizacji wspólnego projektu z Chorzowem i Świętochłowicami przygotowywana jest również koncepcja zagospodarowania hałdy przy kopalni Pokój oraz terenu w rejonie Szybu Andrzej.

W proces tworzenia projektów mogą się zaangażować sami mieszkańcy – w Urzędzie Miasta odbywają się konsultacje społeczne w tej sprawie.

Chorzów, Ruda Śląska i Świętochłowice tworzą razem obszar wynoszący 10% powierzchni aglomeracji śląskiej (124 km²). Łącznie zamieszkuje te miasta 300 tys. ludzi. Koszt projektu „Zintegrowane podejście do problemów obszarów funkcjonalnych na przykładzie Chorzowa, Rudy Śląskiej i Świętochłowic” to 2 915 000 zł. Liderem projektu jest miasto Chorzów.


*Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
*Superbudowa kadencji 2010-2014. Co się zmieniło w naszych miastach. [PLEBISCYT]. Głosuj, lub zgłoś kandydata
*Miss siatkówki. Jak cheerleaderki zagrzewają siatkarzy do walki w mistrzostwach świata [ZDJĘCIA]
*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera