Ruda Śląska:Kiedy odbudują dom Goduli?

Joanna Oreł
Tak dziś wyglądają pozostałości po domku Goduli i zameczku przy ul. Bujoczka
Tak dziś wyglądają pozostałości po domku Goduli i zameczku przy ul. Bujoczka Joanna Oreł
Ponad rok temu fundacja "Zamek Chudów" przejęła teren z domem Goduli i zamkiem. Miała być renowacja. Tymczasem przy ul. Bujoczka nic się nie dzieje.

Kiedy ponad półtora roku temu fundacja "Zamek Chudów" otrzymała w darowiźnie od miasta działkę przy ul. Bujoczka, wydawało się, że ruiny zabudowy dworskiej rodu Ballestremów i domu Karola Goduli, które stoją w tym miejscu, staną się turystyczną perełką i atrakcją naszego miasta. A jednak - czas mija, a na wzgórzu przy ul. Bujoczka nic się nie dzieje.

30 grudnia 2009 fundacja "Zamek Chudów" stała się prawowitym właścicielem opisywanego terenu w dzielnicy Ruda. Jej władze miały (i mają nadal) ambitny plan. - Cały czas naszym celem jest odbudowanie obiektów i udostępniane ich dla zwiedzających - zapewnia Andrzej Sośnierz, prezes fundacji.

A warto, bo przypomnijmy, że ruiny na wzgórzu przy ul. Bujoczka to odwieczna tajemnica dla mieszkańców Rudy Śląskiej. Po pierwsze losy piętnastowiecznego zamku, nadal nie są dokładnie znane. Wiadomo, że pod koniec XVIII roku stał się on własnością rodu Ballestremów. Znacznie młodszy jest za to dom Karola Goduli - zarządcy dóbr Ballestremów i "króla cynku". Po wojnie teren i obiekty stały się własnością Skarbu Państwa, a później pojawiły się szkody górnicze i, niestety, akty wandalizmu. W latach 60. zostały już tylko ruiny.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Zaś dziś, aby dotrzeć do tego, co pozostało, trzeba najpierw przedrzeć się przez zarośla i wysoką trawę. Trudno odnaleźć tu chociaż cząstkę dawnej, przemysłowej potęgi. Dlaczego przejęcie obiektów przez fundację "Zamek Chudów" (ta starało się o to od 2002 roku) nie zmieniło nic w tym smutnym krajobrazie? Andrzej Sośnierz, prezes fundacji tłumaczy się brakiem pieniędzy i złą pogodą.

- Od jakiegoś czasu borykamy się z wielkimi problemami finansowymi. Liczyliśmy na dochód z 1 procenta podatku - szczerze mówiąc, liczyliśmy na rudzian. Jednak wyszło tak, że chociaż na początku spotkaliśmy się z dużą sympatią, to w efekcie okazało się, że nawet nie zwróciły nam się środki z kampanii promocyjnej - twierdzi Andrzej Sośnierz.

Prezes fundacji zapewnia jednak, że nadal bardzo chce, by nasze rudzkie perełki odzyskały swój dawny blask. - Nawet nie mogliśmy rozpocząć jakiejkolwiek działalności, bo cały czas była niesprzyjająca pogoda. Mamy nadzieję, że jesienią tego roku wreszcie będziemy mogli zabrać się po pierwsze za wycinanie chaszczy, a później za posprzątanie śmieci - planuje Andrzej Śośnierz.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Ale to dopiero początek, bo żeby mówić o odrestaurowaniu obiektów, trzeba jeszcze m.in. zrobić badania archeologiczne i poprowadzić grunt. Dodajmy, że wstępnie czas, jaki zadeklarowano na zakończenie prac to 5 lat. - Wydaje mi się, że była mowa raczej o 10 latach - twierdzi z kolei prezes fundacji "Zamek Chudów".

Dodajmy, że teren w Rudzie został przekazany fundacji z wyraźnym zastrzeżeniem celu działalności (odrestaurowanie).

Z Łukaszem Urbańczykiem miejskim konserwatorem zabytków z Rudy Śląskiej rozmawia nasza reporterka Joanna Oreł

Dom Karola Goduli to zabytek, coś ważnego dla dziedzictwa miasta?

Dom Karola Goduli to symboliczne miejsce, które właśnie ze względu na swoją wartość historyczną i naukową, a także ze względu na to, że stanowi świadectwo minionej epoki i minionych zdarzeń, których zachowanie leży w interesie społecznym, została objęte ochroną konserwatorską i tym samym uznane za zabytek.

Na czym polega wartość tego miejsca?

Ruiny domu Goduli stanowią przede wszystkim wartość historyczną, można powiedzieć, że w tym miejscu "urodziło się" obecne miasto Ruda Śląska. Same budynki były bardziej obiektami użytkowymi niż reprezentacyjnymi, co prawda potocznie nazywano jeden z tych obiektów "zamkiem rudzkim", ale bardziej wynikało to z faktu zamieszkiwania w nim właściciela czy zarządcy okolicznych dóbr ziemskich, a wpływ na takie postrzeganie tego miejsca mogła mieć również elewacja budynku ozdobiona detalami architektonicznymi przypominającymi krenelaż średniowiecznych zamków.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
A czy jest w ogóle możliwe odbudowanie domu Karola Goduli?

Odbudowa domu K. Goduli jest możliwa ponieważ zachowały się pewne dokumenty i zdjęcia, na podstawie których mogą zostać odtworzone plany budynków, a także ich pierwotna forma architektoniczna.

Dom Goduli to dla wielu z nas miejsce tajemnicze, związane z wieloma legendami...przypomnijcie o nich!

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pyjter
Jeżeli chodzi o pałac Balestremów wiem dokładnie jak to się stało i kto stoi za tym, że został ruiną do końca, byłem tego świadkiem. Sam prawie codziennie w nim (urzędowałem) to samo tyczy się resztek murów domu K Goduli. Dom co prawda w moich czasach nie posiadał już dachu, były tylko same mury.Więc nie jest to żadna decyzja ówczesnych władz. W tym dniu byłem na tzw.ZAMKU i widziałem kto się tego dopuścił. Masz wiec błędne informacje.
p
prawda
Biedny Godula , to najlepszy przyklad ze pomimo pieniedzy jako Slazak nie byl akceptowany przez prusakow. Przed smiercia, pamietajac komu zawdziecza swoja fortune i szczescie domowe , majatek wiec nie przypadl spadkobierca , a gornikom pracujacym u niego . Sadzono powszechnie , ze byl to akt sprzeciwu wobec stosunkow w panstwie pruskim. Nalezy tez dodac ze Karol Godula , nie cieszyl sie uznaniem krola pruskiego , ktory jeszcze w 1847 podczas wizyty na Gornym Slasku , NIE PODAL MU NAWET REKI !
w
wiecha
nalezy zajrzec na byly szyb karola goduli to jest z jednej strony orzegow a z drugiej strony godula zdjec i dokumentow szukac w parafiach slyszalam ze mozna s jego slady znalezc w niemczech jacys krewni ze strony karola a moze ze strony spodkobierczyni jest duzo pracy ale warto dla potomnosci przeciez opawiadano o nim przez wieki sa ludzie gdzie przekazywano historie z pokolenia na pokolenie wiele ludzi ginelo przy ciezkiej pracy a on mial wszystko dobrze zorganizowane lacznie z lazniami gdzie przywozono zwloki robotnikow szukac ruda slaska godula orzegow chruszczow a teraz szombierki biskupice bobrek miechowice karb moze i bytom a ruda slaska ma wiele dzielnic trzeba isc sladami karola goduli moze byc wiele niespodzianek w tych sladach
A
Adam K. Podgorski
Oba obiekty nie zostaly zniszczone wskutek wandalizmu tylko celowo zburzone w latach 60. XX wieku na podstawie świadomej decyzji ówczesnych wladz miasta.
Natomiast brdzo dobrze sie stało,że obiekty przejęla Fundacja Zamek Chudów, gdyz nadal niszczałyby jako bezpańskie. W obecnej sytuacji jest prtzynajmniej nadzieja, że za rok lub dwa fundacja znajdzie pieniądze na prace archeologiczne i konserwacyjne. Miasto nie robilo nic przez 45 lat, nie żądajmy więc aby Fundacja wskrzesila ruiny po roku.
c
cirano
Odbudujom, jak piniondze, hehe, sie na tyn cel znojdom. To możecie wiedzieć...
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie