Ruszył remont elewacji gmachu przy rynku w Katowicach
Dawna siedziba banku przy katowickim rynku, czyli okazały gmach z charakterystyczną skośną fasadą, to od ubiegłego roku Śląski Gmach Biznesu. Są tu biura oraz klub z restauracją, a będą również apartamenty na wynajem krótkoterminowy.
Prace remontowe wewnątrz trwają od 2019 roku, a w tym roku objęły także fasadę budynku. Wszystkie roboty prowadzone są w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków.
Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia
- Odnawiamy elewację, a jednocześnie remontujemy cztery ostatnie kondygnacje (w sumie jest ich sześć, w tym jedna podziemna - przyp. red.). Dwie będą przeznaczone na biura, a dwie najwyższe na apartamenty na wynajem krótkoterminowy - wyjaśnia Marcin Pecio, właściciel nieruchomości.
Prace na elewacji od strony dziedzińca już finiszują, lada moment obejmą fasadę od strony ulicy Mickiewicza, gdzie stawiane są rusztowania.
- Zamierzamy jeszcze w wakacje zrobić elewację od strony Mickiewicza i ulicy Skargi, ale wiele zależy od tego, kiedy uzyskamy od miasta zgodę na zajęcie pasa drogowego. Całość prac na elewacji planujemy skończyć do października, a wnętrza – do końca roku – zapowiada Pecio.
Jak dodaje fasada zostanie odtworzona, następnie pięknie podświetlona.
- Przywrócimy dawną kolorystykę w dwóch odcieniach szarości, a na cokole wymieniamy kamień – uściśla.
Musisz to wiedzieć
W dawnym banku są klub muzyczny, biura, będą też apartamenty
Jak dotąd w gmachu, w którym do 2016 roku działał bank, odnowiono i zagospodarowano trzy poziomy. Na kondygnacji podziemnej działają Śląskie Sejfy, to 2500 skrytek bankowych, odziedziczonych po ING, a obecnie przeznaczonych do wynajmu.
Większą część parteru zajmuje klub Scena 54 (marka grupy le Scandale, która prowadzi lokale w Krakowie i w Zakopanem), mniejszą - biura. Pierwsze piętro to z kolei około 300 m kw. dla klubu, a reszta to powierzchnie biurowe.
Gmach przy rynku został wybudowany w międzywojniu jako siedziba Banku Gospodarstwa Krajowego
Przypomnijmy, że gmach przy rynku (a właściwie przy ulicy Mickiewicza 3) został wybudowany w międzywojniu jako siedziba Banku Gospodarstwa Krajowego. Decyzja o budowie zapadła w 1927 roku. Rok później gotowy był projekt Stanisława Tabeńskiego i Jana Noworyty. Budowlę ukończono w kwietniu 1930 roku, a 12 maja 1930 roku Bank Gospodarstwa Krajowego rozpoczął działalność w nowej siedzibie.
W budynku oprócz przestrzeni bankowych były też 200-metrowe mieszkanie dyrektora oddziału banku i mieszkania dla innych pracowników. Urzędowały tu również Okręgowy Urząd Ziemski, Wyższy Urząd Górniczy, Dyrekcja Poczt i Telegrafów. Na parterze przez obszerny hol wchodziło się do sali operacyjnej, zaś szeroką, dwubiegową klatką schodową, która obsługiwała tylko te dwie kondygnacje - do gabinetu dyrektora oddziału, sali konferencyjnej i pomieszczeń biurowych banku. Bankowy sejf znajdował się w piwnicy pod salą operacyjną, tu również były skrytki klientów, ale też mieszkania dla woźnych i pomieszczenia gospodarcze.
Po wojnie, aż do 1990 roku w gmachu działał oddział Narodowego Banku Polskiego. Następnym i ostatnim „bankowym” lokatorem i właścicielem budynku był ING Bank Śląski, który w 2016 roku wyprowadził się z rynku do swojego biurowca na ulicę Sokolską. Gmach z charakterystyczną skośną fasadą został wówczas sprzedany.
Nie przeocz
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?