Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła darmowa komunikacja miejska w Jastrzębiu-Zdroju. Konieczne jest posiadanie specjalnej karty

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Od 1 stycznia, mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej
Od 1 stycznia, mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej arc, MZK Jastrzębie
Od 1 stycznia, mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. By móc jeździć autobusami za darmo, konieczne jest posiadanie tzw. Karty Jastrzębianina. Dotąd, odebrało ją ponad 3 tys. mieszkańców.

Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju podróżują już za darmo autobusami

Od 1 stycznia, na terenie miasta jastrzębianie opłacający tu podatki mogą już podróżować autobusami MZK Jastrzębie bez opłat. Do tej pory, z takiego przywileju mogły korzystać dzieci, a także młodzież i studenci. Obecnie za darmo jeżdżą również seniorzy powyżej 70. roku życia.

- Dzięki temu każdy ma możliwość zaoszczędzenia 1 700 zł rocznie za każdą z osobę w gospodarstwie domowym – podkreślała przed kilkoma tygodniami Anna Hetman, prezydent miasta.

By jednak skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej na terenie Jastrzębia-Zdroju, trzeba być mieszkańcem miasta i udowodnić, że płaci się tutaj podatki. Następnie trzeba złożyć wniosek i odebrać Kartę Jastrzębianina, która upoważnia do darmowych przejazdów po Jastrzębiu-Zdroju.

- Od miesiąca Międzygminny Związek Komunikacyjny z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju przyjmuje wnioski. Można je składać na Dworcu Autobusowym przy ul. Sybiraków. Tutaj także Katy Jastrzębianina są wydawane. Procedura ruszyła 15 grudnia i przebiega bardzo sprawnie. Choć, zgodnie z regulaminem, czas oczekiwania na odbiór karty może wynieść 30 dni, wydawane są one bez zbędnej zwłoki - poinformował w połowie grudnia Rafał Jabłoński z MZK Jastrzębie.

Dotąd złożono już ponad 6 tys. wniosków o Kartę Jastrzębianina. Ponad 3 tys. mieszkańców odebrało swoją kartę i może już korzystać z bezpłatnych przejazdów. To, że komunikacja jest bezpłatna, nie oznacza jednak, że miasto nie poniesie za to dodatkowego obciążenia. W 2024 roku, miasto zaplanowało wydatki na komunikację miejską na poziomie 32 mln zł, czyli o blisko 8 mln więcej niż przed rokiem. Na wyższą kwotę składa się zarówno wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla mieszkańców, ale i wyższa stawka za tzw. wozokilometr. Wpływ na to ma między innymi wzrost kosztów paliwa, inflacja czy wzrost płacy minimalnej.

Kto może skorzystać z oferty darmowej komunikacji w Jastrzębiu-Zdroju?

Aby podróżować za darmo należy spełnić kilka warunków. Za darmo mogą podróżować:

  • mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju rozliczający podatek dochodowy od osób fizycznych w Jastrzębiu-Zdroju,
  • osoby nieposiadające zaległości podatkowych względem miasta (podatek od nieruchomości, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi, podatek rolny, podatek leśny, dzierżawa gruntu itp.),
  • osoby nieposiadające zaległości wobec MZK,
  • dzieci osób uprawnionych do bezpłatnej komunikacji do ukończenia 18 roku życia, a jeżeli uczą się nadal, do ukończenia przez nie nauki, nie dłużej niż do ukończenia 26 roku życia,
  • dzieci i młodzież przebywające w pieczy zastępczej instytucjonalnej bądź rodzinnej prowadzonej przez miasto, nie dłużej niż do ukończenia 25. roku życia.

Do złożenia wniosku niezbędny będzie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, pierwsza strona PIT wraz z UPO za ostatni rok podatkowy (ewentualnie pierwsza strona z pieczątką Urzędu Skarbowego) lub decyzja prezydenta miasta Jastrzębie-Zdrój ustalająca wysokość podatku rolnego oraz zaświadczenie (nie starsze niż 3 miesiące) dla osób, które nie rozliczają się w Urzędzie Skarbowym, a korzystają ze świadczeń udzielanych przez MOPS.

W przypadku dzieci i młodzieży potrzebna będzie ważna legitymacja szkolna lub studencka dla dzieci powyżej 18 roku życia uczących się i pozostających na utrzymaniu opiekunów prawnych, decyzja sądu o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej - przy wniosku dla dzieci przebywających w placówce opiekuńczo-wychowawczej, lub dokument poświadczający sprawowanie władzy rodzicielskiej - gdy dziecko nosi inne nazwisko niż wnioskodawca.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera