Rybnik: Kąpielisko na Pniowcu budują, a tu nie wolno się kąpać! Woda jest skażona! UWAŻAJCIE!

Aleksander Król
Rybnik: Kąpielisko na Pniowcu budują, a tu nie wolno się kąpać! Woda jest skażona!
Rybnik: Kąpielisko na Pniowcu budują, a tu nie wolno się kąpać! Woda jest skażona! UM Rybnik
Udostępnij:
Niedawno miasto zapowiedziało, że jeszcze w te wakacje przygotuje kąpielisko na Pniowcu. Na brzegu wysypie piasek! Będzie super! W wielu domach w Rybniku strzeliły korki szampanów. Prace ruszyły. Tymczasem okazuje się, że woda w Pniowcu jest skażona. Tu pod żadnym pozorem nie można się kąpać!

Rybnik: Kąpielisko na Pniowcu budują, a tu nie wolno się kąpać! Woda jest skażona!

Jeszcze w lipcu miasto poinformowało, że teren w okolicach Pniowca zostanie uporządkowany przez Rybnickie Służby Komunalne i Zarząd Zieleni Miejskiej. - Na część nabrzeżną – w widłach ul. Pniowskiej i ul. Rudzkiej – dostarczony zostanie piasek. Planowane jest także przygotowanie utwardzonego miejsca pod lokalizacje obiektów gastronomicznych, placu zabaw i siłowni plenerowej. Teren zostanie też ogrodzony. Rybniczanie i odwiedzający miasto goście będą mogli kąpać się w wodach Pniowca – jeśli pozwoli na to czystość wody – za około 3 tygodnie - informowało w lipcu miasto.

Zanim przystąpiono jednak do prac, zapomniano sprawdzić czystość wody. Niestety nie mamy dobrych wieści.
- Otrzymałem odpowiedź z sanepidu. woda jest skażona. Są 10-krotnie przekroczone normy - mówi nam Łukasz Dwornik, radny miejski z PiS. Dodaje, że kontaktował się w tej sprawie z Głównym Inspektorem Sanitarnym w Warszawie. - W Warszawie mówią, że tak nie może być. Miasto powinno ostrzec ludzi, że normy są wielokrotnie przekroczone, a tymczasem informacją o budowie kąpieliska dało przyzwolenie na kąpiele. Tam już kąpie się wielu mieszkańców - mówi Dwornik.

W rybnickim Sanepidzie, gdzie dzwonimy, potwierdzają. - Próbka była pobrana z jednego miejsca 24 lipca. Wynik jest jednoznaczny. Woda w tym miejscu jest skażona mikrobiologicznie. Obecnie nie nadaje się do kąpieli - mówi nam Katarzyna Malcherczyk, zastępca dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rybniku.

Co na to miasto? Czy zanim przystąpiono do prac, nie sprawdzono jakości wody?

- Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna pobrała pierwszą próbkę wody ze zbiornika Pniowiec, która wykazała zanieczyszczenia mikrobiologiczne uniemożliwiające kąpiel. Jednak według opinii ekspertów ostateczna ocena stanu wody możliwa jest po pobraniu kilku próbek z różnej części zbiornika i uśrednieniu wyników - mówi Lucyna Tyl, z biura prasowego magistratu.

Dodaje, że prawie każdy zbiornik wodny okresowo boryka się z problemem zakwitu glonów, jak pokazują przykłady tego rodzaju naturalnych kąpielisk. - Z całą pewnością Pniowiec wymaga zbadania przez specjalistów, którzy będą mogli określić z jakimi szczególnymi uwarunkowaniami mamy do czynienia na tym konkretnym zbiorniku, po to by w przyszłości dostępnymi metodami przeciwdziałać tego rodzaju problemom - mówi Tyl.

Mimo złych wieści z sanepidu, prace nie zostaną wstrzymane.
- Aktualnie trwają prace porządkowe na terenie wokół zbiornika prowadzone przez Rybnickie Służby Komunalne i Zarząd Zieleni Miejskiej. Po uporządkowaniu nabrzeża zostanie wysypany piasek, który utworzy plażę - mówi Tyl.

- Warto podkreślić, że Miasto dąży do takiego zagospodarowania terenu przy zbiorniku Pniowiec, aby pełnił on funkcję rekreacyjną znacznie wykraczającą poza ściśle związaną z sezonem letnim kąpielą w wodach zbiornika. Chodzi o to, by mieszkańcy w jak największym zakresie mogli korzystać z bogactwa i uroków tego terenu nie tylko latem, ale i przez cały rok (spacery, jazda na rowerze, odpoczynek na łonie natury, relaks w ramach dostępnej infrastruktury itp.) - informuje Lucyna Tyl.

Tour de Pologne 2017 ETAPY, TRASA, GDZIE KIBICOWAĆ

Tajemnicze zamknięcia aptek. Dlaczego je likwidują?

Zawalił się dom w Dębieńsku

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jup
Byłem tam ostatnio z synem, przed wejsciem do wody trzeba omijac pelno szkła, a gdzie niegdzie znaleźliśmy te miniaturowe baterie. W wodzie pływa pełno wodnych weży, sceny jak z horroru. Już dawno ktoś tam powinien posprzatać.
S
Stanik z rybnika
A co ci mają do powiedzenia co robią urlop na Mazurach i -Balatonem- na Węgrzech , woda w niektórych miejscach zielona od glonów , to się nazywa źe woda kwitnie , ale to zjawisko jest tylko przez trzy tygodnie i znika , tak twierdzą ratownicy z nad -Bal1aton
u.
S
Stanik z rybnika
A co ci mają do powiedzenia co robią urlop na Mazurach i -Balatonem- na Węgrzech , woda w niektórych miejscach zielona od glonów , to się nazywa źe woda kwitnie , ale to zjawisko jest tylko przez trzy tygodnie i znika , tak twierdzą ratownicy z nad -Balaton
u.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie