Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

„Rybnik niezapomniany” to przewodnik po wyjątkowym mieście. Autor Robert Siewiorek stawia na odkrycie, przybliżenie wyjątkowości

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
„Rybnik niezapomniany” to przewodnik po wyjątkowym mieście, autorstwa dr. Roberta Siewiorka z grafikami Anety Gajos
„Rybnik niezapomniany” to przewodnik po wyjątkowym mieście, autorstwa dr. Roberta Siewiorka z grafikami Anety Gajos Repr. Ireneusz Stajer
O Rybniku napisano już wiele. W ostatnim czasie ukazała się drukiem wyjątkowo barwna pod względem treści słownej i obrazu praca, autorstwa Roberta Siewiorka z grafikami Anety Gajos. „Rybnik niezapomniany”. Przewodnik po wyjątkowym mieście” może i powinien stać się lekturą dla mieszkańców i turystów. Publikacja w nowoczesny, leksykonowy sposób przekazuje ogrom wiedzy o Rybniku. Co znajdziecie w tej wyjątkowej książce?

Ukazał się przewodnik po wyjątkowym mieście - Rybniku

„Rybnik niezapomniany” to przewodnik po wyjątkowym mieście, autorstwa dr. Roberta Siewiorka z grafikami Anety Gajos. Książka oprowadza czytelnika ulicami starówki. Przywołuje perły dawnego przemysłu – Zabytkową Kopalnię Ignacy w dzielnicy Niewiadom, Hutę Silesia na Paruszowcu oraz Rybnicką Fabrykę Maszyn, po której został ogromny plac. W miejscu tym stanie nowoczesne osiedle mieszkaniowe z infrastrukturę handlowo-usługową oraz terenem rekreacyjnym.

Idąc tropem wiązania historii miasta ze współczesnością, autor sporo miejsca poświęca dawnemu szpitalowi im. Juliusza Rogera. „Juliusz” zyskał nowe życie. „_Naprzeciwko kościoła ewangelickiego, po drugiej stronie ul. Miejskiej, stoi kompleks majestatycznych budynków z czerwonej cegły, którego nie sposób przegapić. Niegdyś mieścił się w nim Szpital „Juliusz”, pierwszy w Rybniku szpital z prawdziwego zdarzenia. Dziś jest tu Edukatorium „Juliusz” – mały raj dla ludzi ciekawych świata, a mówiąc konkretniej: ciekawych świata medycyny_” – pisze Robert Siewiorek.

Poznajcie tajemnice rybnickich osobliwości

W publikacji przeczytamy o rybnickich osobliwościach. Czytelnik dowie się, co łączy to miasto z Wenecją i Sankt Petersburgiem. Pozna dramatyczną historię wiaduktu „Cztery mosty” oraz mostu - wiaduktu na Paruszowcu; czy wiecie, że położony w sąsiedztwie secesyjny budynek przystanku kolejowego to najwyżej zlokalizowana stacja w Rybniku… Pozostając w tematyce historycznej, w książce znajdziecie wiele ciekawostek o drewnianych kościółkach w Ligocie-Ligockiej Kuźni, Wielopolu oraz w podrybnickich Jankowicach. Poznacie tajemnice zabytkowych wież ciśnień i rybnickich schronów bojowych.

Autor zabiera czytelnika na spacer również szlakiem siedmiu murali, przedstawia też najciekawsze rybnickie ronda. Swoich zagorzałych fanów znajdzie z pewnością rozdział „Parki, skwery i zieleńce, czyli gdzie se dychnąć” oraz część „Rusz się, czyli gdzie jeszcze na spacer, na rower i nad wodę”.

Przede wszystkim jednak w przewodniku jest o ludziach; tych, którzy budowali tożsamość miasta. Werbista o. Emil Drobny, nazywany jest pierwszym rybnickim muzealnikiem. W klasztorze stworzył niezwykłe miejsce z bogatą kolekcją eksponatów nie tylko z Górnego Śląska… Czy wiecie, że 22-letni rybniczanin Józef Willim (na co dzień kelner), 18 lipca 1931 r., w Świerklańcu pokonał Ernesta Jokiela, wicemistrza Polski w boksie w wadze średniej? Jednym z najbarwniejszych ludzi był w Rybniku redaktor Artur Trunkhardt. Niemiec, który walczył w III powstaniu śląskim. Przed wojną został skazany przez polski sąd na dwa lata więzienia za wielokrotne wyśmiewanie Hitlera.

Jak Rybnik przemienił się z przemysłowej sieroty po PRL-u w nowoczesne miasto bez kompleksów

- Zapraszam do wspólnej wędrówki po Rybniku, jednym z najbardziej niezwykłych śląskich miast. Po raz pierwszy trafiłem do Rybnika na początku lat 90. Zobaczyłem szare górnicze miasto z historycznym, lecz dość zaniedbanym rynkiem, otoczone wianuszkiem okolicznych kopalń. Potem założyłem rodzinę – i tu zamieszkałem, ucząc się Rybnika na co dzień „kursem przyspieszonym”. Z coraz większym zadziwieniem przyglądałem się miejscu, w którego przemianę ludzie wkładali energię równie wielką jak ta, z którą wcześniej przez wieki wydobywali spod ziemi węgiel. To dzięki nim dzisiejszy Rybnik nie jest już przemysłową sierotę po PRL-u, lecz nowoczesnym miastem bez kompleksów – podkreśla Robert Siewiorek.

„Rybnik niezapomniany” stawia na odkrycie, przybliżenie wyjątkowości. Migawki historyczne przeplatają się z ciekawostkami. Opis historii miasta przechodzi w narrację życia ludzi i miejsc, w których egzystowali. Niezwykle udane ujęcia, zestawienie dawnych z nowymi obrazami tych samych miejsc, uchwycenie wydawałoby się banalnych obiektów i przybliżenie ich odbiorcy wzbudzać musi swoisty zachwyt przestrzenią miasta oglądaną z innej, autorskiej perspektywy. Świetny przewodnik dla miejskich wędrowców” – recenzuje dr Bogdan Kloch, zastępca dyrektora Muzeum im. ojca Emila Drobnego w Rybniku.

Książka ukazała się na 302 stronach w poręcznym formacie. Jest bogato ilustrowana zdjęciami wielu autorów i pocztówkami archiwalnymi. Świetne grafiki Anety Gajos dopełniają obrazu wyjątkowego miasta. Przewodnik powstał pod patronatem Piotra Kuczery, prezydenta Rybnika.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera