18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rybnik: Taras bazyliki wciąż zamknięty dla turystów [ZDJĘCIA]

Aleksander Król
Mamy połowę roku, a rybniczanie wciąż nie mogą spojrzeć na miasto z tarasu widokowego, wybudowanego za unijne pieniądze w wieży bazyliki. Remont "Antoniczka" zakończył się w listopadzie 2011 roku i już wtedy w parafii mówiono, że atrakcja będzie udostępniona po sylwestrze. Mijały kolejne miesiące i 253 schody prowadzące na taras zdążyły się zakurzyć.

W marcu ksiądz proboszcz Franciszek Musioł tłumaczył naszym dziennikarzom, że poczeka z otwarciem wieży, aż Urząd Marszałkowski podpisze wszystkie dokumenty związane z rozliczeniem inwestycji. Podobno parafka z Katowic jest, a drzwi "na górę" są wciąż zamknięte. - Urząd Marszałkowski odebrał prace, ale teraz coś nie podoba się straży pożarnej. Wszystko w rękach strażaków - mówi ks. Franciszek Musioł.

Strażacy potwierdzają - nie wszystko jest zrobione tak, jak należy. Jak to możliwe, skoro w remont kościoła wpisany był montaż supernowoczesnego systemu przeciwpożarowego, tak zwana mgła wodna?

- Wystąpiły pewne uchybienia. Trzeba m.in. uzupełnić czujniki przeciwpożarowe w nawie głównej i bocznej oraz połączyć monitoring z komendą straży pożarnej w Rybniku. Chodzi o to, by informacja o ewentualnym pożarze automatycznie trafiała do nas - tłumaczy Bogusław Łabędzki, rzecznik rybnickiej straży pożarnej.

Ale to nie wszystko. Brakuje też dokumentów na to, że deski na tzw. hełmie wieży, które znajdują się między metalową konstrukcją a miedzianą blachą, "nie rozprzestrzeniają ognia". - Powinny być zaimpregnowane odpowiednim roztworem solnym, a nie ma na to papierów - dodaje Łabędzki. Eksperci przyznają, że sprawny monitoring pożarowy to podstawa. - W tego typu obiekcie powinien być zainstalowany - przyznaje dr Andrzej Malczyk, autor projektu remontu bazyliki, dodając, że system pożarowy można szybko uzupełnić, pod warunkiem, że znajdą się na to pieniądze.

Urzędników również coraz bardziej niepokoją zamknięte drzwi do wieży. - Miasto zaoferowało parafii pomoc w zakresie konsultacji organizacyjno-technicznych - mówi Lucyna Tyl, rzecznik rybnickiego magistratu

Proboszcz jest dobrej myśli. - Chcielibyśmy z wszystkim zdążyć i otworzyć wieżę dla mieszkańców na odpust - mówi ks. Franciszek Musioł. Ryb-niczanom zostaje więc nadzieja, że zobaczą miasto z wysokości prawie 100 metrów w połowie czerwca.

- Szkoda, że z takiej atrakcji wciąż nie można korzystać - mówi Gizela Wójcik z Rybnika.

Pożar kościoła

Pożar w kościele świętego Antoniego wybuchł 14 października 1959 r.

Ogień pojawił się po nabożeństwie różańcowym prawdopodobnie od zwarcia w silniku napędzającym miechy organów. Zapaliła się północna wieża. Przyjechała straż pożarna z Rybnika i Katowic, ale najwyższa ich drabina miała 40 metrów, a wieża ma 95 m.


Juwenalia Śląskie 2012: program, wydarzenia, zdjęcia, filmy
Kanon książek śląskich: Debata Dziennika Zachodniego
* WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


* BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
* OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!