Rybnik: Unieważniono przetarg na budowę mieszkań przy Hallera. Czy taki sam los czeka przetarg na budowę hospicjum?

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Zabudowa ulicy Hallera
Zabudowa ulicy Hallera ARC UM Rybnik
Udostępnij:
Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Rybniku musiało unieważnić przetarg na zabudowę terenu przy ulicy Hallera, gdzie powstać miał okazały budynek mieszkalno-usługowy. Powód? Najniższa oferta złożona w przetargu o 13 milionów złotych przekraczała koszty inwestycji oszacowane przez TBS. Taki sam los może spotkać kolejną inwestycję miejską - budowę hospicjum. W tym drugim przypadku kwoty zaoferowane w przetargu przewyższają o ok. 10 mln, koszty zaplanowane przez miasto.

- W postępowaniu (na zabudowę ulicy Hallera - red.) została złożona oferta z najniższą ceną na kwotę: 44.817.591,07 zł brutto, natomiast kwota, jaką zamierza przeznaczyć zamawiający na sfinansowanie zamówienia, wynosi 31.353.096,74 zł brutto – czytamy w uzasadnieniu unieważnienia przetargu. - Powtórzymy go – zaznacza Agnieszka Skupień, rzeczniczka urzędu miasta w Rybniku.

Co więcej, okazuje się, że wkrótce taki sam los – czyli unieważnienie – może czekać przetarg ogłoszony na budowę hospicjum stacjonarnego w dzielnicy Niedobczyce. Opublikowano właśnie zbiorcze zestawienie ofert złożonych w tym przetargu i też rozbieżności pomiędzy wyceną kosztów budowy przez urzędników, a cenami zaproponowanymi przez oferentów, są ogromne. Urzędnicy przeznaczyli na budowę hospicjum ponad 17 mln 724 tys. zł, tymczasem najtańsza z czterech złożonych ofert opiewa na 27 mln 144 tys. zł, a kolejna już na 32 mln 732 tys. zł. Najdroższa oferta opiewa na – bagatela – ponad 40 mln zł.
- Ceny artykułów budowlanych lawinowo idą w górę – tłumaczą różnice w planowanych kosztach względem tych realnych urzędnicy z Rybnika.

Wiadomo, że mimo gigantycznej różnicy w wycenie inwestycji, z zabudowy placu przy Hallera w Rybniku nikt na razie nie rezygnuje. A przypomnijmy, zadanie dotyczy budowy budynku wielorodzinnego z lokalami użytkowymi wraz z przebudową i zmianą sposobu użytkowania istniejących budynków mieszkalnych na budynki handlowo-usługowe, z infrastrukturą towarzyszącą oraz elementami zagospodarowania terenu przy ul. Gen. J. Hallera w Rybniku oraz przebudową sieci wodociągowej wzdłuż łącznika ulic Pocztowa-Hallera w Rybniku.

Miasto wytypowało nieruchomość przy ul. Hallera jako lokalizację budynków TBS. - Zabudowa tej nieruchomości została zaplanowana już w 2019 roku, kiedy została wykonana dokumentacja projektowa dla inwestycji. W 2019 roku został również złożony wniosek o wydanie pozwolenia na budowę, a wiosną 2020 roku pozwolenie zostało wydane. Przekazanie terenu spółce TBS to krok w stronę realizacji planów – wyjaśniał prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Powstać ma obiekt dopasowany do kontekstu urbanistycznego, zawierający 80 mieszkań wraz z częścią usługową o powierzchni 900 m2 oraz infrastruktura towarzysząca, w tym droga wewnętrzna i ciąg pieszo-jezdny.

Nie przeocz

Czy przetarg na budowę hospicjum też trzeba będzie powtórzyć dowiemy się najpewniej w najbliższych dniach. Przypomnijmy, że placówka ma powstać przy ulicy Barbórki w dzielnicy Niedobczyce. Przetarg obejmował budowę budynku hospicjum stacjonarnego wraz z zagospodarowaniem terenu, w tym drogą wewnętrzną, parkingiem i infrastrukturą towarzyszącą oraz zagospodarowaniem terenów zielonych. Docelowo w hospicjum znajdzie się miejsce dla 30 pacjentów stałej opieki oraz 10 pacjentów dziennej opieki medycznej.

Musisz to wiedzieć

Obecna sytuacja w Kazachstanie - komentuje ks. Piotr Pytlowany

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie