Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rybnik w 2024 roku przeznaczy na finansowanie sportu 5,5 miliona złotych.

OPRAC.:
Dawid Wygas
Dawid Wygas
(Fot. UM Rybnik)
5,5 miliona złotych – tyle miasto Rybnik zabezpieczyło na wspieranie stowarzyszeń i klubów sportowych w projekcie budżetu na 2024 rok. Kwota wynika z przyjętego przez radnych w 2021 roku „Programu współpracy z klubami sportowymi w Rybniku”.

2 miliony więcej niż w 2023 roku

Pieniądze te będą dystrybuowane poprzez dwa konkursy grantowe, w oparciu o „Ustawę o sporcie” i „Ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie”. Dodatkowe środki, 1,5 mln złotych, zostaną przeznaczone na promocję Miasta Rybnika poprzez sport. To oznacza, że do stowarzyszeń i klubów sportowych trafi 2 mln więcej niż w roku 2023 roku.

– Sport ma ogromny wpływ na społeczeństwo. To nie tylko zdrowie fizyczne, ale także psychiczne, integracja społeczna i rozwój osobisty. W związku z tym Rybnik konsekwentnie, na miarę swoich możliwości, działa na rzecz stwarzania lepszych warunków dla uprawiania sportu. W ostatnich dwóch latach wzrost kosztów funkcjonowania klubów sportowych i stowarzyszeń był ogromy. Po rozmowach z przedstawicielami wielu klubów okazało się, że same koszty transportu wzrosły co najmniej dwukrotnie. Kluby mają także problem z kadrą trenerską, której utrzymanie pochłania znaczącą część budżetu, a bez której nie ma możliwości odpowiedniego szkolenia rybniczan. Zwiększenie wsparcia okazało się więc koniecznością – komentuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Trzeba wspierać aktywną sportowo młodzież

– Bardzo dobrą wiadomością jest fakt, że w rybnickich klubach ćwiczy ok. 3,5 tys. młodych rybniczan. To oznacza, że wróciliśmy do stanu sprzed pandemii, a także pokazuje, jak duży potencjał drzemie w podmiotach zajmujących się szkoleniem sportowym, tak potrzebnym w dzisiejszych, skomputeryzowanych czasach. To także dowód na to, że rybniczanie chcą uprawiać sport – mówi z kolei Marek Pietras, przewodniczący Rybnickiej Rady Sportu.

Pieniądze trafią do klubów szybciej

Rybnicka Rada Sportu, na prośbę klubów sportowych, apelowała o jak najszybsze ogłoszenie konkursu na realizację zadania z zakresu tworzenia warunków, w tym organizacyjnych, sprzyjających rozwojowi sportu. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której kluby pozostaną bez wsparcia w dwóch pierwszych miesiącach nowego roku, kiedy to przedstawiciele sportów halowych generują najwięcej kosztów. Sugestia ta została uwzględniona – konkursy grantowe będą ogłoszone w okolicach połowy listopada.

Większa pomoc dla olimpijczyków

Warto podkreślić, że Miasto przewiduje dodatkową pomoc finansową klubom, których przedstawiciele biorą udział w kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Szczegóły będą zawarte w regulaminie konkursu grantowego.

Rybnicki Program Szkolenia Dzieci i Młodzieży w zakresie piłki nożnej

Cieszy fakt, że zapisy wspomnianego Programu współpracy z klubami sportowymi są realizowane. Osiągnęliśmy pulę finansową zapisaną w programie, potrzeby rybnickich klubów w zakresie infrastruktury sportowej zaczynają być realizowane. Dodatkowo rozwija się Rybnicki Program Szkolenia Dzieci i Młodzieży w zakresie piłki nożnej. Jego efektem jest autorski, rybnicki program szkolenia piłkarskiego, oceniony pozytywnie i zaakceptowany do wdrażania przez Śląski Związek Piłki Nożnej. Miasto Rybnik wspiera także klubu piłkarskie, które przystąpiły do Certyfikacji PZPN. Dodajmy, że obecnie w rybnickich klubach trenuje ok. 1200 młodych piłkarzy i piłkarek – podsumowuje Marek Pietras.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera