Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rybnik w PRL-u – tak miasto wyglądało kilkadziesiąt lat temu. Zapraszamy na sentymentalną wycieczkę do przeszłości. Zobacz ZDJĘCIA

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Ulica Kościuszki (druga połowa lat 60. XX wieku).
Ulica Kościuszki (druga połowa lat 60. XX wieku). fotopolska.eu
Początki Rybnika sięgają XIII wieku. Pierwsza wzmianka o miejscowości, która wtedy nosiła nazwę Ribnich, pochodzi z 1223 roku. Jak to miasto wyglądało w PRL-u? Zapraszamy na sentymentalną wycieczkę do przeszłości.

Rybnik w PRL-u – jak miasto wyglądało kilkadziesiąt lat temu?

Nazwa Rybnika nawiązuje do czasów przedindustrialnych. Mieszkańcy osady utrzymywali się wówczas przede wszystkim z rybactwa. Na terenach wokół dzisiejszego śródmieścia Rybnika znajdowały się liczne stawy zasilane wodami rzeki Nacyny. Mianem rybnika w języku staropolskim określano właśnie staw hodowlany. To słowo do dziś funkcjonuje w języku czeskim.

Po II wojnie światowej miasto zaczęło się szybko rozwijać. W kolejnych latach przyłączano do niego kolejne, wcześniej odrębne, miejscowości. Boguszowice, Chwałowice, Grabownia, Golejów i inne miejscowości stały się dzielnicami Rybnika. W mieście powstawały nowe osiedla mieszkaniowe, w tym Dolne, Dworek, Kilińskiego, Nowiny, Sławików, Tysiąclecia i Wieczorka.

Wśród najbardziej charakterystycznych obiektów wybudowanych w Rybniku w PRL-u należą Teatr Ziemi Rybnickiej, pierzejowo-blokowa zabudowa ulicy Kościuszki wybudowana w latach 60. XX wieku oraz Spółdzielczy Dom Handlowy Hermes ukończony w 1984 roku. Ważną dla miasta i regionu inwestycją była budowa Elektrowni Rybnik zakończona w 1978 roku. W latach 80. XX wieku elektrownia pokrywała prawie 10 proc. ogólnopolskiej produkcji energii elektrycznej. Wraz z elektrownią powstało istniejące do dziś sztuczne Jezioro Rybnickie.

Obecnie miasto ma powierzchnię ok. 148 km kw. i jest zamieszkane przez nieco ponad 130 tys. osób. Jest siedzibą władz powiatu rybnickiego i największym miastem aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej. Zapraszamy na wirtualny spacer po peerelowskim Rybniku.

Zobacz także

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera