Sąd: Dziecko dusiło się, a on nie zrobił nic, by je ratować....

  Sąd: Dziecko dusiło się, a on nie zrobił nic, by je ratować. Lekarz z Sosnowca skazany ZDJĘCIA + WIDEO

  Patryk Drabek

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dziś, 9 lipca, zapadł wyrok. Lekarz z Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Michał W. został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata za narażenie dziecka Eweliny i Michała Bednarskich na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Na ławie oskarżonych zasiadła także położna Ewa G. Wyrok nie jest prawomocny.
  9 lipca lekarz z Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego w Sosnowcu Michał W. został skazany
  1/13

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Arek Gola

  Ewelina Bednarska trafiła do szpitala w listopadzie 2012 roku, gdy była w 9. miesiącu ciąży. Mateusz urodził się martwy. Rodzice dziecka podkreślali, że mają żal do lekarzy z Sosnowca o to, że nie wykonali na czas niezbędnych badań i zignorowali niebezpieczne symptomy.

  Mateusz Bednarski urodził się martwy. Rodzice Ewelina i Michał Bednarscy winią lekarzy z Sosnowca [CZYTAJ WIĘCEJ]

  Prokuratura oskarżyła lekarza, który przyjmował Ewelinę Bednarską do szpitala oraz położną, która miała sfałszować dokument dotyczący hospitalizacji. W poniedziałek (9 lipca) wyrok wydał Sąd Rejonowy w Sosnowcu.

  Michała W. uznano za winnego tego, że 5 listopada 2012 roku, jako lekarz Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego, naraził dziecko Eweliny i Michała Bednarskich na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Po zapoznaniu się z wynikiem badania KTG, nie przeprowadził badania USG oraz nie poinformował personelu medycznego, w tym ordynatora oddziału ginekologiczno-położniczego, o nieprawidłowym wyniku tego badania.

  Sąd skazał go na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Ponadto orzekł grzywnę w wysokości 10 tysięcy złotych oraz 3-letni zakaz wykonywania zawodu lekarza.

  Zobacz zdjęcia:
  Zobacz galerię


  Położną Ewę G. uznano za winną fałszowania dokumentu dotyczącego hospitalizacji Eweliny Bednarskiej. Sąd orzekł grzywnę w wysokości 10 tysięcy złotych oraz 2-letni zakaz wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej.

  Dodatkowo Michał W. ma zapłacić Ewelinie i Michałowi Bednarskim po 1644 złote, a Ewa G. po 822 złote. Michał W. ma też pokryć koszty postępowania sądowego. Państwo Bednarscy będą mogli domagać się zadośćuczynienia na drodze cywilnej.

  - Lekarz, który przyjmował pokrzywdzoną do szpitala, popełnił przestępstwo. Oskarżony, przygotowując to przyjęcie, miał do dyspozycji zapis KTG, który jasno wskazywał, że dziecko dusiło się. W tej sytuacji oskarżony powinien podjąć niezwłoczne działania, które miały ratować dziecko przed śmiercią. Nie zrobił tego - uzasadniał sędzia Piotr Głogowski. - Sytuacja pacjentki była skomplikowana, ponieważ ciąża była zagrożona. Lekarze z tego szpitala świetnie o tym wiedzieli. Opinie biegłych były jednoznaczne. Sąd nie podziela opinii obrony, że oskarżony zrobił wszystko to, co było w jego mocy. Zdaniem sądu, nie zrobił nic - podsumował sędzia.

  Oskarżeni nie pojawili się w sądzie. Obrońca Michała W. ocenił, że wyrok nie jest słuszny.

  - Z ustnego uzasadnienia wynika, że mój klient został skazany za bałagan organizacyjny na oddziale - mówił mecenas Marcin Prasałek.

  Podkreślał, że decyzję o ewentualnym wniesieniu apelacji podejmie dopiero po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem.

  Michał Bednarski nie krył, że jest zadowolony z wyroku.

  - To bardzo duża ulga, ale towarzyszy jej także złość. To boli tym bardziej, że nasze dziecko można było uratować. Jak to jest po tylu latach usłyszeć, że lekarz i położna są winni? Widzieliście państwo, pojawiły się łzy. Zastanawiam się jednak dlaczego to musiało tak długo trwać. Zawiadomienie do prokuratury zostało złożone 5 listopada 2012 roku - podkreślał Michał Bednarski.

  On i jego żona uważają, że za śmierć dziecka odpowiada także dwójka innych lekarzy i druga położna. Dlatego też wnieśli przeciwko nim tzw. subsydiarny akt oskarżenia (takie prawo przysługuje w sytuacji, gdy prokuratura po raz drugi odmówi wszczęcia postępowania lub umorzy wszczęte już postępowanie). Proces trwa, oskarżeni nie przyznają się do winy.

  Obserwuj autora na Twitterze


  MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
  PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA dz24@dz.com.pl
  DZ24 WIADOMOŚCI CZYTELNIKÓW I INTERNAUTÓW


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION