Samorządy apelują do prezydenta Andrzeja Dudy, by nie podpisywał ustaw oświatowych

KD
Czy prezydent Andrzej Duda odpowie na apel samorządowców?
Czy prezydent Andrzej Duda odpowie na apel samorządowców? Łukasz Kaczanowski / Polska Press
„Rozpoczęcie procesu likwidacji gimnazjów, które wymaga już teraz zasadniczych zmian w sieci szkolnej (...) powinno nastąpić po ustaleniu wszystkich uwarunkowań reformy, w tym prawnych i finansowych" - w liście skierowanym do Andrzeja Dudy, prezydenta RP, piszą samorządowcy zrzeszeni w ogólnopolskich organizacjach gmin i powiatów.

To kolejny głos w sprawie wstrzymania reformy oświaty. Tym razem pod apelem skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy podpisali się Andrzej Porawski, sekretarz Komisji Wspólnej Rządu i ST oraz Marek Olszewski, współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i ST.

Śląskie samorządy są przeciwko reformie oświaty
Sprzeciw wobec reformy oświaty

W imieniu samorządów zrzeszonych w ogólnopolskich organizacjach gmin i powiatów, proszą prezydenta, by rozważył możliwości niepodpisywania ustaw wprowadzających reformę oświaty.

Apel samorządowców do prezydenta RP, by nie podpisywał ustaw wprowadzających zmiany w oświacie

Przypominają w nim, że popierają niektóre elementy reformy - reformę szkolnictwa zawodowego. Jednocześnie są przeciwni nieuzasadnionej – ich zdaniem – likwidacji gimnazjów.

I PO GIMNAZJACH
Reforma stała się faktem

- Nawet jednak, gdyby nasze argumenty w tej sprawie zostałyby uznane jako niewystarczające, niewątpliwe dla wszystkich jest to, że rozpoczęcie procesu likwidacji gimnazjów, które wymaga już teraz zasadniczych zmian w sieci szkolnej, dostosowanych przede wszystkim do nowej podstawy programowej, która wciąż nie jest znana, powinno nastąpić po ustaleniu wszystkich uwarunkowań reformy, w tym prawnych i finansowych - piszą samorządowcy.

CO ZMIENI REFORMA
Założenia reformy edukacji

- Tymczasem decyzje w tych kwestiach muszą być we wszystkich gminach podjęte w I kwartale 2017 roku, by mogły wejść w życie od początku nowego roku szkolnego. Naszym zdaniem nie jest to możliwe i może spowodować negatywne konsekwencje dla polskiej oświaty oraz niedobry odbiór społeczny - podkreślają samorządowcy w piśmie.

Rząd nie ma wątpliwości
Rząd podjął decyzję w sprawie oświaty
ZNP podjęło decyzję o wejściu w spór zbiorowy
Spór zbiorowy ZNP
Będziemy wdzięczni za ewentualne spotkanie z naszymi przedstawicielami w tej sprawie, jeśli Pan Prezydent uznałby, że informacje powzięte przez Pana Ministra A. Derę powinny zostać uzupełnione przez naszych przedstawicieli. Pragniemy przedstawić nasze stanowiska, poparte konsultacjami w gminach i miastach, szkołach, radach rodziców i wśród nauczycieli, w tym kadry kierowniczej szkół, a także środowiskach społecznych, które od lat działają na rzecz podnoszenia jakości polskiej szkoły - piszą samorządowcy.

PROTESTY NIC NIE DAŁY

Nauczyciele protestowali

Samorządowcy dodają też:

- Stanowiska te są znane, dostępne w większości w Rządowym Centrum Legislacyjnym, a także zgromadzone w sposób uporządkowany, w jednym miejscu, na stronach internetowych naszego Wysłuchania: http://www.miasta.pl/aktualnosci/spoleczne-wysluchanie-publiczne-w-sprawie-oswiaty oraz http://debata.edu.pl.

Dzieci śpiewają kolędy. Kliknij i posłuchaj

Wideo

Komentarze 26

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Koniecznie należy odbudować szkolnictwo zawodowe w tym szkoły zawodowe (obecnie mają się nazywać branżowe) oraz Technika - średnia kadra techniczna jest najbardziej poszukiwana ! Czasu nie ma reforma powinna ruszyć od 2017 r !
G
Gość
Reszta argumentów "samorządowców" to demagogia !
G
Gość
Zdecydowana część społeczeństwa chce systemu 8+4 orz powrotu 5 letnich techników
eksperyment z gimbazą czas skończyć
P
Platformen Guten Morgen ;)
Platformen Guten Morgen ;)
G
Gość
Gimnazja koniecznie trzeba zlikwidować. To dla dobra polskiej oświaty. Ten Rząd podejmuje konkretne decyzje.
G
Gość
Obecny program nauczania to maszynka do przerabiania i wypluwania
nieuków, którzy nie mają szans, by kształcić się dalej.
G
Gość
90 % rodziców klas szóstych cieszy się że dzieci zostają do 8 klasy :)
G
Gość
eksperyment z gimbazą czas skończyć
M
Mama
Moje dziecko ma dalej chodzić do SP? Kolejne 2 lata? A marzył o dobrym gimnazjum do którego chodzi brat :(
z
zatroskany 111
W dniu 28.12.2016 o 09:35, Gość napisał:

Prezydent musi podpisac ta ustawe dla dobra naszych dzieci I narodu polskiego.

 

Samorządy są chyba głupie.

 

Nie wiedzą, że PAD musi podpisać?  On nawet nie pilnuje żyrandola, tylko podpisuje wszystko jak leci z sejmu bez czytania. Nawet w nocy, a potem w dzień odsypia.

 

Przy okazji: cóż takiego dobrego stanie się naszym dzieciom po podpisaniu tej ustawy? Z tego co się orientuję rok później pójdą do szkoły więc jeszcze rok krócej będą pracowały do emerytury. W ten sposób będą miały mniejszy staż pracy i jeszcze niższą emeryturę. To jest dobro narodu polskiego. Wszystko pójdzie w PiS-du.

m
max
Ten "papierek" jak go Pan/Pani nazywa to głos związków/federacji/unii, które sa reprezentowane przez przedstawicieli Samorządów. Wybrani zostali głosem Samorządów te związki/federacje czy unie tworzących. Taka jest celowość tworzenia tychże... Podobnie jak Prezydent jest głosem Polaków i podpisując ustawy, podpisuje je w imieniu Polaków, bo tak stanowi demokracja. Trudno bowiem oczekiwać żeby ustawy podpisywało 38 mln obywateli.
.
na andrzejka czeka TS
G
Gość

Prezydent musi podpisac ta ustawe dla dobra naszych dzieci I narodu polskiego.

P
POPIS
Jak mu chory Jarek pozwoli. Czy ludzie nie widzicie że nie do tej osoby są kierowane apele. Jarek nawet na konferencjach się nie ukrywa, że to on rządzi a prezydent i rząd to kukiełki.
g
gość
Ten rząd, w przypadku tej reformy przynajmniej, konkretnie robi tylko jedno: chaos.
Brakuje programów, podręczników, czasu na przygotowanie sensownej siatki szkół, pieniędzy na przekształcenie budynków, na zwroty dotacji.
Nie wiadomo, gdzie uczniowie będą chodzić do szkoły w przyszłym roku (dotyczy obecnych klas od 3 SP do 2 gim).
Nie wiadomo, jakie będą podręczniki (dobre pisze się kilka lat - zmiana podstaw programowych z 2012 była przygotowywana i konsultowana 2 lata i było to za krótko).
Nie wiadomo, gdzie w 2019 będzie się uczyć 340 tysięcy uczniów obecnych klas 6 i 1 gimnazjów (ok. 720 tys. uczniów, w obecnych szkołach ponadgimnazjalnych jest ok 380 tys miejsc a budować szkoły na jeden rok???)
Zmiany są kompletnie nieprzygotowane, jedyne, co wiadomo, to "zlikwidowanie gimnazjów".
Dodaj ogłoszenie