MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sejm uzna język śląski za język regionalny? Posłowie Koalicji Obywatelskiej zgodni: Ślązacy na to zasługują

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
PAP
W środę Sejm rozpoczął dwudniowe posiedzenie. Posłowie zajmą się m.in. projektem ustawy w sprawie uznania języka śląskiego za język regionalny. O szczegółach portal i.pl rozmawiał z posłami Koalicji Obywatelskiej ze Śląska – Moniką Rosą i Wojciechem Królem.

Spis treści

Monika Rosa: Ślązacy na to zasługują

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Monika Rosa w rozmowie z i.pl zauważyła, że język śląski jest językiem regionalnym, którym niemal pół miliona obywateli codziennie się posługuje. – Jest językiem, który był pielęgnowany przez lata, pomimo niechęci władzy do języka śląskiego oraz naszej tożsamości. 580 tys. osób na Śląsku i w Polsce w ostatnim spisie powszechnym uznało, że jest narodowości śląskiej. Ślązacy po prostu zasługują na to, aby język śląski został w końcu uznany za język regionalny – oceniła.

Monika Rosa podkreśliła, że z przegłosowaniem ustawy nie będzie problemu zarówno w Sejmie, jak i w Senacie, ponieważ pomysł popierają zarówno Koalicja Obywatelska, jak i Trzecia Droga oraz Lewica. – Pytanie, co zrobi pan prezydent? – oceniła.

Posłanka KO zwróciła uwagę, że to również realizacja obietnicy zawartej w programie KO „100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów”. – Jednak przede wszystkim jest to pokazanie, jak zmienia się filozofia państwa, gdzie języki mniejsze, etnolekty, różnorodność, różne tożsamości, znajdują swoje miejsce w państwie polskim. Nasi obywatele po prostu na to zasługują – dodała.

Wojciech Król: Kaszubi mają swój język regionalny i nikt tego nie kwestionuje

Poseł Koalicji Obywatelskiej Wojciech Król w rozmowie z i.pl wyjaśnił, że to bardzo ważna sprawa dla mieszkańców województwa śląskiego, szczególnie tych, którzy w spisie powszechnym wpisali narodowość śląską. – To oczywiście się nie wyklucza – są Polakami i są Ślązakami. Myślę, że nie wszyscy może to rozumieją, ale Kaszubi mają swój język regionalny i nikt tego nie kwestionuje – zauważył poseł KO.

Wojciech Król zwrócił uwagę, że Śląsk jest różnorodny. – Śląsk ma swoją piękną historię. I należy uszanować tożsamość śląską – mówił.

Polityk przypomniał, że Koalicja Obywatelska obiecała coś, na co Ślązacy bardzo długo czekali, czyli to, że język śląski będzie uznany za język regionalny. – Będzie można się nim oficjalnie posługiwać w urzędach, czy chociażby w szkołach będą lekcje z języka regionalnego, co będzie pięknym kultywowaniem tradycji i przekazywaniem wartości, jakie Śląsk ma w sobie i które może przekazać następnym pokoleniom – tłumaczył.

„Spełnienie naszych śląskich marzeń”

Zdaniem posła język śląski jest językiem pięknym. – Oczywiście też na swoje różne odłamy, natomiast język śląski, będący językiem regionalnym, jest spełnieniem naszych śląskich marzeń – mówił.

Przypomniał, że jest to też spełnienie obietnicy wyborczej, którą Koalicja Obywatelska, obok Ministerstwa Przemysłu, deklarowała na Śląsku.

Pytany o to, czy w Sejmie znajdzie się większość, aby przegłosować projekt ustawy uznającej język śląski za język regionalny, Wojciech Król ocenił, że ma nadzieję, iż wszyscy koalicjanci poprą ten pomysł. – W trakcie debaty na sali, mogą pojawić się różne głosy, szczególnie ze strony Konfederacji. Zakładam jednak, że język śląski, jako język regionalny, poprze też większość posłów PiS – ocenił.

Co zakłada projekt ustawy?

Projekt zakłada przede wszystkim wpisanie śląskiego do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym, jako drugiego – obok kaszubskiego – języka regionalnego.

Zgodnie z projektem oznaczałoby to m.in. przyznanie Ślązaczkom i Ślązakom prawa do zapisywania imion i nazwisk zgodnie z zasadami pisowni języka śląskiego, w szczególności w aktach stanu cywilnego oraz dowodach tożsamości. W gminach, gdzie podczas spisu powszechnego, który został przeprowadzony w 2021 r., używanie języka śląskiego w kontaktach domowych zadeklarowało co najmniej 20 proc. mieszkańców, byłaby możliwość montowania dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, obiektów fizjograficznych oraz ulic. Ponadto śląski mógłby stać się językiem pomocniczym w tamtejszych urzędach, a posługującym się nim pracownikom przysługiwałby dodatek do pensji.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sejm uzna język śląski za język regionalny? Posłowie Koalicji Obywatelskiej zgodni: Ślązacy na to zasługują - Portal i.pl