Sensacyjne odkrycie w Jaworznie: W kopalni Jan Kanty...

  Sensacyjne odkrycie w Jaworznie: W kopalni Jan Kanty znaleziono węgiel

  Sensacyjne odkrycie w Jaworznie: W kopalni Jan Kanty znaleziono węgiel

  ©arc

  Wykonywany od blisko miesiąca odwiert badawczy, służący zbadaniu złóż węgla dawnej kopalni Jan Kanty, już w niespełna połowie swojej głębokości potwierdził obecność tam węgla. Szacuje się, że w złożu może być ok. 25 mln ton tego surowca.
  Sensacyjne odkrycie w Jaworznie: W kopalni Jan Kanty znaleziono węgiel

  ©arc

  Prace przy odwiercie zleciła sosnowiecka kopalnia Kazimierz-Juliusz, w której kończy się węgiel. Realizacja przedsięwzięcia ruszyła 7 lutego na podstawie wydanej przez ministra środowiska koncesji na rozpoznanie złoża. W kolejnym etapie kopalnia zamierza ubiegać się o koncesję na jego eksploatację. Dyrekcja kopalni wybrała już w przetargu firmę, której zadaniem będzie przygotowanie wniosku koncesyjnego.


  Kazimierz-Juliusz to ostatnia czynna kopalnia węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim. Jeżeli nie uzyska dostępu i nie przygotuje do eksploatacji nowych złóż, po 2018 roku będzie musiała zakończyć wydobycie. Stąd chęć sięgnięcia po węgiel zlikwidowanej ponad 12 lat temu kopalni Jan Kanty w Jaworznie. Będzie to jednak wymagać kilkusetmilionowych nakładów.

  Koncesja na rozpoznanie złoża została udzielona na dwa lata. Część złoża jest już rozpoznana, aby jednak stworzyć plan zagospodarowania złoża, trzeba zgodnie z wymaganymi standardami zbadać pozostałą część. W tym celu rozpoczęto odwiert do głębokości blisko 700 metrów; związane z tym roboty mają zakończyć się najpóźniej na początku kwietnia. Koszt prac związanych z rozpoznaniem kopalnia szacuje na ok. 1 mln zł.

  - Wprawdzie odwiert osiągnął dopiero głębokość 280 metrów, ale już uwidocznił węgiel. Z naszych opracowań wynika, że w polu po Janie Kantym znajduje się 25 mln ton węgla. Dowiercenie się na zakładaną głębokość 690 metrów jest już tylko formalnością. Zaraz potem rozpoczynamy błyskawiczne starania o koncesję na wydobycie - poinformował w poniedziałek szef Solidarności w sosnowieckiej kopalni Grzegorz Sułkowski.

  Wydobycie węgla ze złoża po Janie Kantym ma oznaczać przedłużenie wydobycia w Kazimierzu-Juliuszu o 20-30 lat. Od dłuższego czasu prowadzone są wstępne rozmowy z ewentualnymi inwestorami, gotowymi zapewnić co najmniej 400-milionowe finansowanie dla udostępnienia złoża do eksploatacji. Konieczne będzie także uzyskanie pozytywnej opinii środowiskowej samorządu Jaworzna.

  - Argumentem przemawiającym za naszym przedsięwzięciem jest zmniejszenie wysokiego bezrobocia w Jaworznie i Sosnowcu poprzez stworzenie blisko 2 tys. nowych miejsc pracy. Rozpoczęcie wydobycia będzie też dla Jaworzna szansą na pozyskanie podatków od działalności kopalni. Zagwarantujemy też, że nasz zakład nie wyrządzi miastu szkody środowiskowej - wskazał członek rady nadzorczej kopalni Krzysztof Kiljan.

  Według wcześniejszych szacunków w polu po kopalni Jan Kanty jest do wydobycia ok. 21 mln ton węgla oraz dalsze ok. 6 mln ton w tzw. filarach ochronnych pod Jaworznem. Związkowcy szacują, że przygotowanie pokładów wydobywczych kosztowałaby ok. 400 mln zł; przedstawiciele zarządu kopalni mówią o ok. 600 mln zł. Przygotowania mogłyby potrwać 4-6 lat. Aby połączyć obszary górnicze Kazimierza-Juliusza i Jana Kantego trzeba wydrążyć w kamieniu w sumie ok. 20 km wyrobisk.

  W kopalni Kazimierz-Juliusz pozostało jeszcze do wydobycia ok. 2,5 mln ton węgla. Zakład zatrudnia ponad tysiąc pracowników. Przy wydobyciu wyłącznie systemami podbierkowymi i ograniczanej w naturalny sposób załodze kopalnia ma szanse pracować najdalej do połowy 2019 r.

  Złożami dawnej kopalni Jan Kanty interesują się także prywatne spółki: KWK oraz Mariola. Zainteresowanie deklarowali również inni prywatni inwestorzy.

  Kazimierz-Juliusz jest spółką należącą do Katowickiego Holdingu Węglowego. Nieoficjalnie jego przedstawiciele przyznają, że jeżeli holding nie będzie w stanie sprostać inwestycjom związanych z nowym złożem, możliwe byłoby pozyskanie w tym celu prywatnego partnera. PAP  *Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zNALEZIONO WĘGIEL W KOPALNI WĘGLA KAMIENNEGO

  skarbnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Ludzie sensacja w kopalni węgla kamiennego znaleziono - węgiel,wiekopone otkrycie,o rety o jeju o rany!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Won z Jaworzna!

  Jaworznianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 66

  Redaktorku śmieszny, wielkość zamulanych i zasypanych pokładów nie było nowością w czasach, gdy likwidowano kopalnię jaworznicką, więc nie pisz o sensacyjnym odkryciu!!!! Nie zgodzimy się, by...rozwiń całość

  Redaktorku śmieszny, wielkość zamulanych i zasypanych pokładów nie było nowością w czasach, gdy likwidowano kopalnię jaworznicką, więc nie pisz o sensacyjnym odkryciu!!!! Nie zgodzimy się, by zagłębiacy wybierali pokłady pod naszym miastem, gdzie z problemami szkód górniczych będziemy się zmagać my a podatki spływały do kasy Sosnowca. Wasze niedoczekanie! Naszą kopalnię zlikwidowano z nakazu centralnej władzy, więc zapomnijcie, że obce łapy ktoś na tym położy! Szukajcie u siebie a od naszych surowców WON!!!!!!!!!!!!!! zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Won od Jaworzna

  Jaworznianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 43

  Spadówa od Jaworzna!!!!!Szukajcie u siebie!!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lol

  olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Tłuku, jak nie będzie wydobycia to nie będzie pracy dla górników, a jak górnicy nie będą zarabiać to i nie wydadzą. Więc inni też nie zarobią.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Górny Śląsk !

  bezdomny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 10

  Czy to nie dziwne, że w byłej kopalni węgla kamiennego znaleziono węgiel ? Raczej spodziewałem się rudy miedzi albo gazu lub ropy naftowej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  krótko !

  Jorg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 35 / 15

  Buzek to sfinansuje jak zlikwidował to stary c**** to teraz c**** zaprawić do roboty do 67 lat .Z niego taki profesor jak z Bartoszewskiego profesor PO maturze ?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo