MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Siewierz: żółwie błotne zamieszkały w oczku wodnym. Są pod ochroną ZDJĘCIA

PAS, mat. prasowe Nadleśnictwo Siewierz
Sześć żółwi błotnych trafiło do oczka wodnego na terenie Nadleśnictwa Siewierz przy ul. Łysa Góra 2
Sześć żółwi błotnych trafiło do oczka wodnego na terenie Nadleśnictwa Siewierz przy ul. Łysa Góra 2 mat. Nadleśnictwo Siewierz, UMiG Siewierz
Sześć żółwi błotnych zostało wpuszczonych do specjalnie przygotowanego oczka wodnego w Nadleśnictwie Siewierz.

- Niektórzy może zastanawiają się, dlaczego leśnicy zajmują się np. żółwiami – mówił otwierając spotkanie Grzegorz Cekus, nadleśniczy w Nadleśnictwie Siewierz. – A przecież ochrona przyrody, w tym również gatunkowa roślin i zwierząt, jest jednym z filarów funkcjonowania państwowego leśnictwa - dodał.

7-10-letnie żółwie trafiły do Siewierza z inicjatywy Lasów Państwowych (Nadleśnictwa Siewierz) przy wsparciu Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie (Warszawskie ZOO) i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Pomysł, aby stworzyć przy Ośrodku Edukacji Leśnej stanowisko tego niezwykle rzadko występującego w przyrodzie gatunku, narodził się rok temu i w rekordowym tempie został zrealizowany.

- Rozpoczęliśmy realizację wspaniałej idei ochrony żółwia błotnego obliczonej na lata - mówił Adama Hryniewicz, herpetolog z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

Przepięknie wpisujące się w starodrzew dydaktyczne oczko wodne zostało urządzone we współpracy leśników z Przedsiębiorstwem „Promag” prowadzącym kopalnię dolomitu w Żelisławicach koło Siewierza oraz z firmą Żywiec Zdrój – producentem wody źródlanej z Rzeniszowa nieopodal Siewierza. Adam Hryniewicz ocenił, że miejsce przygotowane dla żółwi jest dużo lepsze niż np. w zoo, gdyż w Siewierzu żółwie będą żyły na świeżym powietrzu i w dużym akwenie wodnym.

W akcji wypuszczania żółwi wzięli udział m.in. Małgorzata Czyżewska z Dyrekcji Generalnej LP, Edward Suski, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach, Regionalny Konserwator Przyrody w Katowicach, Liliana Armatys, naczelnik Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Katowicach, Ewa Cofała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Katowic, przedstawiciele samorządów oraz wielu mieszkańców Siewierza i okolic.

Czy żółwie zadomowią się na Łysej Górze? To się okaże już niebawem. Jak mówił Adam Hryniewicz, jeśli przetrwają najbliższą zimę, są duże szanse, aby ten gatunek na stałe tutaj zamieszkał.

Obiekt, do którego wypuszczone zostaną żółwie, spełnia wszystkie niezbędne wymagania. Oczko wodne ma maksymalną głębokość 2 metrów, zapewniającą bezpieczne przetrwanie przez żółwie zimy, otoczenie nawiązuje do naturalnych ekotonów wodno-lądowych, obiekt jest zabezpieczony przed ewentualnym oddalaniem się żółwi oraz umożliwia prowadzenie obserwacji przez odwiedzających. Gady pochodzą z Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego i zostały przywiezione przez herpetologów w specjalistycznych pojemnikach transportowych.

Obiekt ekspozycyjny żółwia błotnego zlokalizowany jest w zamkniętym terenie przy nowo odrestaurowanym Ośrodku Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Siewierz przy ul. Łysa Góra 2 w Siewierzu.

Miejsce eksponowania okazów minimalizuje, a nawet wyklucza możliwe zagrożenia dla innych gatunków. Obiekt powstał staraniem Nadleśnictw Siewierz, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach i ZOO w Warszawie. Program sfinansowany został z funduszy Nadleśnictwa Siewierz.

Żółw błotny (Emys orbicularis)

• Długość pancerza: 12 – 38 cm (rzadko jednak przekracza 20 cm)
• Masa: ok. 1 kg
• Długość życia: 40-60 lat. Niektóre źródła mówią, że nawet ponad 100 lat, ale tak naprawdę trwa weryfikacja tych danych.
• Samce dojrzewają wcześniej od samic i zazwyczaj są od nich mniejsze.
• Gatunek od 1996 r. na czerwonej liście IUCN a w polskiej Czerwonej Księdze od 2001 r.

Największe ostoje tego gada w Polsce to:

Sobiborski Park Krajobrazowy – rezerwat przyrody Żółwiowe Błota; Poleski Park Narodowy, Drawieński Park Narodowy, Park Narodowy „Bory Tucholskie”, Kozienicki Park Krajobrazowy, Zaborski Park Krajobrazowy, Puszcza Augustowska, rezerwat przyrody Jezioro Orłowo Małe, Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka, Puszcza Rzepińska – Ilanka, okolica Chojnika w powiecie ostrowskim oraz okolice Szczecina, rezerwat przyrody „Ostoja Żółwia Błotnego” gm. Osieczna koło Leszna i rezerwat Przyrody „Borowiec” gm. Przyłęk, a także u ujścia rzeki Drwęcy do Wisły (okolice Torunia). Na stałe monitorowanych jest 10 stanowisk w Polsce

W 2002 r. wydano dwie monety okolicznościowe o nominałach 2 i 20 zł z serii: Zwierzęta Świata, na których awersie widnieją wizerunki żółwia błotnego. Dwudziestozłotówkę wybito w srebrze.

Nadleśnictwo Siewierz zaprasza do Ośrodka Edukacji Leśnej wszystkich chętnych do obejrzenia żółwi błotnych w pięknej scenerii oczka wodnego.

Zobaczcie koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni