Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Silny wiatr zniszczył wystawę w Kopalni Guido w Zabrzu. Otwarcie trzeba było przełożyć

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
IPN
Ubiegłej nocy wichura zniszczyła wystawę Oddziału IPN w Katowicach pt. „Robert Oszek (1896-1938) - żołnierz Niepodległej”. Jej otwarcie, które miało odbyć się 12 marca zostało odwołane. Nie wiadomo jeszcze, kiedy wystawa wróci do Kopalni Guido w Zabrzu.

Wystawa IPN zniszczona przez silny wiatr

Wichura, która miała miejsce w nocy z 10 na 11 marca zupełnie zniszczyła wystawę pt. „Robert Oszek (1896-1938) - żołnierz Niepodległej”, którą przygotował katowicki oddział IPN. Wiatr wywrócił 9 paneli wystawionych przed Zabytkową Kopalnią Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu. Te zostały zupełnie zniszczone.

ZOBACZCIE KONIECZNIE
W KATOWICACH WIATR WIAŁ Z PRĘDKOŚCIĄ 222 KM/H. SĄ ZNISZCZENIA

Autorem scenariusza wystawy jest Zbigniew Gołasz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.
Ekspozycję poświęcono bohaterowi wojny polsko – bolszewickiej oraz III powstania śląskiego, Robertowi Oszekowi. Ten urodził się w 1896 r. w Zabrzu, gdzie w 1903 r. Wojciech Korfanty zwyciężył w wyborach do parlamentu niemieckiego, a ich drogi przecięły się w przyszłości.

Oszek pochodził z rodziny górniczej. Jako nastoletni chłopiec, by spełnić marzenia o egzotycznych podróżach, uciekł z domu i zaciągnął się na okręt wielorybniczy. Następnie rozpoczął służbę w marynarce cesarskiej, biorąc udział w niemieckiej ekspedycji do Meksyku i Haiti.

Aż 87 powalonych drzew, zniszczony jeden mostek, kilka ławek, kosze na śmieci i ogrodzenie - to bilans wichury, która przeszła nad naszym regionem w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Potworny wiatr rozniósł Park Habsburgów w Żywcu. Wichura pow...

Podczas I wojny światowej odznaczony został za męstwo krzyżem Żelaznym II i I klasy. Następnie zdezerterował z armii niemieckiej by zaciągnąć się do polskiej marynarki wojennej. Walczył przeciwko bolszewikom we flotylli pińskiej i dniestrzańskiej. Został odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych oraz krzyżem Virtuti Militari. Podczas III powstania śląskiego utworzył oddział szturmowy marynarzy, wyposażony w samochód pancerny „Korfanty”.

Zdaniem niektórych, jego odwaga i bohaterstwo w krytycznych momentach niemieckiej kontrofensywy zadecydowały o powstrzymaniu natarcia, a tym samym sukcesie powstania. Na polecenie Wojciech Korfantego stłumił bunt w dowództwie grupy „Wschód”, aresztując jego przywódców. Za działalność na Górnym Śląsku został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych i ponownie przedstawiony do odznaczenia krzyżem Virtuti Militari. Zmarł w 1938 r. w Katowicach.

Nocna wichura uderzyła w plac Wolności w Katowicach. Prędkość wiatru w porywach dochodziła do 222 km/h

Huraganowy wiatr uderzył w Katowice. Prędkość 222 km/h. Mete...

HIPOKRATES: Gala wręczenia nagród

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo