Sinice na Pogorii III w Dąbrowie Górniczej. Zakaz kąpieli...

  Sinice na Pogorii III w Dąbrowie Górniczej. Zakaz kąpieli wprowadzono w piątek. Kąpielisko zamknięte do odwołania

  Sauer

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sinice na Pogorii III w Dąbrowie. Zakaz kąpieli
  Tak było na Pogorii III jeszcze kilka dni temu. Obecnie kąpiel jest tam zakazana
  1/11

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©PAS

  Na Pogorii III obowiązuje zakaz kąpieli z powodu zanieczyszczenia wody. Pracownicy Centrum Sportu i Rekreacji powiadomili sanepid o podejrzeniu zakwitu sinic. Znane kąpielisko zamknięte jest do odwołania.
  AKTUALIZACJA 31.07.2018

  Dziś nad Pogorią III w Dąbrowie Górniczej pojawili się pracownicy sanepidu. Pobrano próbki wody do badań, miasto czeka teraz na wyniki badań. Dopiero wtedy zostanie podjęta decyzja o ewentualnym cofnięciu zakazu kąpieli.

  AKTUALIZACJA 30.07.2018

  Nad Pogorią III w Dąbrowie Górniczej wciąż obowiązuje bezwzględny zakaz kąpieli. To wszystko z powody zakwitu sinic.

  - Sytuacja nieco się poprawiła. Jest lepiej niż przed weekendem. Pracownicy Centrum Sportu i Rekreacji są w stałym kontakcie z sanepidem - mówi Bartosz Matylewicz, rzecznik Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

  Choć sytuacja się nieco poprawiła, mieszkańcy regionu muszę jeszcze poczekać nim kąpiel w Pogorii będzie możliwa. Woda jest stale monitorowana, dopiero jak zniknie zazielenienie wody sanepid po raz kolejny pobierze próbki wody. Dopiero wtedy zostanie podjęta decyzja o ewentualnym cofnięciu zakazu kąpieli.

  ZOBACZ KONIECZNIE
  Zobacz galerię


  Sinice zaatakowały kolejny zbiornik rekreacyjny w woj. śląskim. Zakaz kąpieli obowiązuje już na Paprocanach w Tychach, a dzisiaj wydano zakaz kąpieli w Pogorii III w Dąbrowie Górniczej.

  ZOBACZ KONIECZNIE
  Zaćmienie księżyca 2018: KIEDY? GODZINA + DATA + TRANSMISJA NA ŻYWO


  Sinice na Pogorii III


  Jak poinformował Bartosz Matylewicz, rzecznik dąbrowskiego magistratu - pracownicy Centrum Sportów i Rekreacji zauważyli, że woda nad Pogorią III ma mocno zielony kolor.

  - Ten fakt został zgłoszony do sanepidu i kąpielisko zostało zamknięte do odwołania. Na miejscu byli pracownicy sanepidu i pobrali próbki wody do badania. Czekamy teraz na decyzję - tłumaczy Matylewicz.

  Zakaz kąpieli z powodu sinic  Pracownicy CSiRu umieścili już informacje o zakazie kąpieli nad Pogorią III. Pojawią się też tablice informujące o zakazie kąpieli.

  Teraz plażowicze muszą uzbroić się w cierpliwość i mimo fali upałów nie skorzystają z kąpieliska. Dopiero jak zazielenienie wody zniknie, woda zostanie ponownie zbadana i jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań zakaz kąpieli zostanie cofnięty.

  Zakaz kąpieli na Pogorii III z powodu sinic  Sinice są niebezpieczne dla zdrowia  Eksperci apelują, by pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypek na skórze po zaczerwienienie spojówek. Szczególną ostrożność muszą zachować miłośnicy sportów wodnych. Przypadkowe wypicie zanieczyszczonej wody może doprowadzić do silnych dolegliwości brzucha i żołądka.

  Jeśli weszliśmy do wody, w której są sinice, powinniśmy jak najszybciej oczyścić naszą skórę. Rekomenduję wizytę u dermatologa, jeśli na skórze pojawiły się zmiany. Gdy sinice dostały się do przewodu pokarmowego, to mamy problem, bo nie usuniemy ich tak łatwo jak ze skóry. Powinniśmy pić dużo płynów oraz spożyć środki, które inaktywują toksyny. Do takich środków należy węgiel, dostępny w aptece. Poza tym powinniśmy pić dużo niegazowanej, czystej wody, na pewno nie słodzonej. Dzięki temu stężenie toksycznych wniosków będzie zminimalizowane. Jeśli pojawią się objawy takie jak dreszcze, bóle głowy, biegunka, powinniśmy iść do lekarza - mówi Bolesław Samoliński, alergolog, były konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego.  Zobacz także:
  Sinice Bałtyk 2018. Gdzie zakaz kąpieli [LISTA MIEJSC] Raport z plaż ONLINE - Zamknięte i otwarte kąpieliska 27.07.2018


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim