18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski będzie językiem? Unia mówi: Chrońcie kulturę i języki mniejszości narodowych

AGA
arc.
Parlament Europejski przyjął dziś rezolucję, której głównym celem, zgodnie z Traktem z Lizbony, jest ochrona i wspieranie dziedzictwa kulturowego i językowego Unii Europejskiej z pełnym uwzględnieniem różnorodności. Tym samym raport odwołuje się do art. 22 Karty praw podstawowych, który stanowi, że Unia szanuje różnorodność kulturową, religijną i językową, co stanowi, że wszelkie próby wprowadzenia wyłączności danego języka stanowi ograniczenie i naruszenie podstawowych wartości Unii.

"Komisja powinna zwrócić uwagę na to, że polityka niektórych państw członkowskich i regionów stwarza zagrożenie dla zachowania języków istniejących na ich poszczególnych obszarach nawet, jeżeli języki te nie należą do zagrożonych w kontekście europejskim." - powiedział Waldemar Tomaszewski z Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

CZYTAJ TAKZE:
Język śląski? Zbierzcie 100 tys. podpisów [SONDA]
Język śląski nie istnieje. Więc jakim cudem dzieci się go uczą?

W przyjętej rezolucji Parlament Europejski wzywa Unię i państwa członkowskie do pełnego zaangażowania się w ochronę i propagowanie niepowtarzalnej różnorodności dziedzictwa kulturowego i językowego Unii w oparciu o wspólne dobre praktyki obecnie dostępne w wielu europejskich wspólnotach językowych; wzywa rządy państw członkowskich do potępienia wszelkiej dyskryminacji językowej; wzywa państwa członkowskie oraz Komisję do przestrzegania zobowiązań powziętych wraz z przystąpieniem do Konwencji UNESCO z 2005 r. w sprawie ochrony i promowania różnorodności form wyrazu kulturowego zarówno na swoim terytorium, jak i w umowach międzynarodowych; wzywa władze Unii do ustanowienia skutecznego poszanowania różnorodności językowej; wzywa państwa członkowskie, które jeszcze tego nie uczyniły, do podpisania i ratyfikowania Europejskiej karty języków regionalnych i mniejszościowych (1992) oraz Ramowej konwencji na rzecz ochrony mniejszości narodowych (1995).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!