Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski Festiwal Nauki 2021. Do Katowic przyjadą znani naukowcy i popularyzatorzy nauki. Kto znalazł się na liście gości specjalnych?

MCH
Marzena Bugała
Do Katowic przyjadą wybitni naukowcy i znani popularyzatorzy nauki. Nie zabraknie też podróżników, lekarzy i działaczy społecznych. Wśród gości specjalnych tegorocznego 5. Śląskiego Festiwalu Nauki jest m.in. Russell Arnott, brytyjski oceanograf, fizyk oraz youtuber.

Śląski Festiwal Nauki 2021 to nie tylko eksperymenty, prezentacje i wykłady śląskich naukowców, ale też okazja spotkania wybitnych postaci świata nauki, kultury, sztuki, sportu czy medycyny z całej Polski i zagranicy. W ciągu czterech edycji Katowice odwiedzili m.in. polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski, astronautka NASA Nicole Stott, himalaista Leszek Cichy, pisarz Marc Elsberg czy laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki prof. dr Johannes Georg Bednorz.

Kolejna, piąta już edycja Śląskiego Festiwalu Nauki, zaplanowana początkowo na wiosnę, ostatecznie odbędzie się między 9 a 15 października i tak jak poprzednie ściągnie do Katowic niezwykłych gości. Z uwagi na panującą pandemię zmieni nieco swoją formułę. Część wykładów i pokazów będzie wyłącznie online, a główny punkt programu, miasteczko nauki, zamiast w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, rozłoży się w niedzielę.... nad Rawą. Będzie rozciągać się od Rynku po siedzibę Uniwersytetu Ekonomicznego. Nie zabraknie, rzecz jasna, gości specjalnych.

Nie przeocz

Swoją obecność potwierdził m.in. Russell Arnott, brytyjski oceanograf i fizyk, badacz biologii morskiej, który swoją wiedzą i doświadczeniami dzieli się również na YouTubie prowadząc kanał Incredible Oceans. Podczas 5. ŚFN wygłosi wykłady, a następnie spotka się z uczestnikami na Przystanku Nauka.

W dyskusji o szczepionkach weźmie udział prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog i profesor nauk biologicznych, członek zespołu doradczego Ministra Edukacji i Nauki do spraw działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz grupy doradczej ds. COVID-19 przy Komisji Europejskiej. O nowych wariantach koronawirusa opowie natomiast lekarz Bartosz Fiałek.

Nie zabraknie również dziennikarzy naukowych i popularyzatorów nauki, działaczy społecznych i podróżników. Będzie okazja porozmawiać o twórczości i filozofii Tolkiena z Ryszardem Derdzińskim, tolkienistą i podróżnikiem, znanym także jako Galadhorn.

Amatorów latania przyciągnie zapewne spotkanie z Dariuszem Kulikiem, kapitanem, pilotem samolotów pasażerskich i instruktorem szybowcowym, który od trzech lat prowadzi także kanał na YouTubie Turbulencja. Prezentuje na nim nagrania z kabiny pilotów i autorskie vlogi poruszające tematy związane z lotnictwem. Prowadzi także transmisje live stream – wirtualnych lotów w towarzystwie fanów – oraz filmów, w których dzieli się swoim hobby – lataniem dronami.

Jeśli jednak od latania wolicie sztukę, koniecznie wybierzcie panel z dr hab. Andrzejem Betlejem – historykiem sztuki i dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu. Tajniki języka polskiego przed uczestnikami festiwalu odkrywać będzie natomiast prof. Michał Rusinek, literaturoznawca i pisarz, wieloletni sekretarz poetki Wisławy Szymborskiej.

Wśród gości specjalnych 5. Śląskiego Festiwalu Nauki są również m.in.: prof. Marek Stankiewicz, pracownik Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i dyrektor Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie, dr Arkadiusz Gorzawski, fizyk akceleratorów cząstek i inżynier oprogramowania w Europejskim Źródle Spalacyjnym (ESS), wcześniej w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN), Izabela Sopalska-Rybak,założycielka i szefowa Fundacji Kulawa Warszawa, trenerka i działaczka społeczna, Paweł Arkady Fiedler, podróżnik, pasjonat dalekich wypraw samochodowych, producent filmów podróżniczych i wnuk pisarza Arkadego Fiedlera czy dr Tomasz Rożek, z wykształcenia fizyk, z zawodu – dziennikarz naukowy, twórca programu „Labirynty wiedzy” w radiu eM i porannej audycji Radia 357, „Pytania z księżyca”.

Wśród Ambasadorów tegorocznej edycji imprezy znaleźli się: Łukasz Wilczyński, popularyzator astronomii i ekspert ds. sektora kosmicznego, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej oraz Jan Pomierny, producent kreatywny i CEO w Science Now – studiu specjalizującym się w komunikacji naukowej i rozwoju nowych przedsięwzięć biznesowych na styku nauki, edukacji, sztuki i rozrywki. Obaj będą uczestniczyli w festiwalu i go promowali. Pierwszy z panów był pomysłodawcą i współorganizatorem projektu European Rover Challenge, obecnie jednego z największych na świecie międzynarodowych zawodów robotyczno-kosmicznych, w latach 2008–2013 koordynował prace europejskiego oddziału The Mars Society – organizacji non-profit, której celem jest eksploracja i przyszłe osadnictwo na Marsie.

Jan Pomierny w latach 2012–2018 był producentem kreatywnym w Platige Image, gdzie współpracował przy powstawaniu krótkometrażowego filmu pt. Ambicja, stanowiącego część kampanii promującej Misję Rosetta zainicjowaną przez Europejską Agencję Kosmiczną. W ramach Science Now Jan Pomierny bierze także udział w realizacji różnych popularnonaukowych projektów i programów. Na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju zaprezentowana zostanie instalacja artystyczna o nazwie „Polski Stół”, będąca częścią ekspozycji Pawilonu Polski, a powstająca przy współudziale Jana Pomiernego.

Wstęp do miasteczka nauki jest bezpłatny, ale osoby, które będą chciały wziąć udział w pokazach, wykładach i dyskusjach muszą się wcześniej zarejestrować. Rejestracja już się rozpoczęła. Szczegóły na slaskifestiwalnauki.pl

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera