Śląski Ogród Zoologiczny można zwiedzać przez cały rok. We wszystkie dni świąteczne w grudniu zoo będzie czynne. Co więcej od 21 grudnia do 7 stycznia będą obowiązywać promocyjne bilety. od piątku, 21 grudnia, będzie udostępniona także żywa szopka.

W tym roku w grudniu nie ma aż takich mrozów, dlatego wciąż jeszcze na wybiegach zewnętrznych Ślaskiego Ogrodu Zoologicznego można zobaczyć żyrafy, słonie czy nosorożce i antylopy. Tylko niewielka grupa żółwi oraz ptaków ciepłolubnych z basenów została przeniesiona do pomieszczeń niedostępnych dla zwiedzających w okresie zimowym m.in. ibisy, które pochodzą ze strefy klimatów zwrotnikowych i podzwrotnikowych całego świata. Z wybiegów zewnętrznych te ptaki skorzystają z powrotem na wiosnę.

Zobacz zdjęcia:
Zobacz galerię

Grupa pelikanów małych teraz ma nowy pawilon, dzięki czemu zimą (przez szybę) też będzie można zobaczyć te ptaki. Nowy pawilon ma basen wewnętrzny i platformę gniazdową, na której pierwsze pary już zbudowały swoje gniazda. Na wiosnę pelikany małe będzie można też zobaczyć na wybiegu zewnętrznym.

W planach jest także przeniesienie nosorożców białych do nowych pomieszczeń. Wybudowano większy budynek z wybiegami zewnętrznymi. Zimą te zwierzęta będzie można oglądać przez panoramiczną szybę. W parterowym obiekcie, który z zewnątrz będzie wykończony drewnem, przewidziano łącznie pięć boksów. Obecnie trwają odbiory budowlane. Pracownicy zoo z przenosinami Faith, Zulusa, Hope i Nambi, czyli nosorożcami chorzowskiego ogrodu, czekają na decyzję pozwalająca na użytkowanie budynku. Możliwe, że uda się to zrobić jeszcze przed świętami bożonarodzeniowymi.
PISALIŚMY:
Trwa budowa nowego pawilonu dla nosorożców białych w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym
W chłodniejsze dni z wybiegów zewnętrznych korzysta wiele zwierząt, które wolą niższą temperaturę m.in. bizony i wielbłądy, a także antylopy.

- To ostatni moment, by na wybiegach zobaczyć niedźwiedzie. W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym jest niedźwiedź brunatny i niedźwiedź himalajski. Zwierzęta te jeszcze leniwie wychodzą na wybiegi, ale już szykują się do snu zimowego - mówi Jolanta Kopiec, dyrektorka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Pantery śnieżne preferują zimowe warunki, ale aktywność wykazują nocą. W ciągu dnia można je zwykle zobaczyć, jak po jedzeniu wypoczywają na skalnych półkach.

Wszystkie pawilony w Ślaskim Ogrodzie Zoologicznym są dostępne dla zwiedzających. Od piątku 21 grudnia w zoo w Chorzowie będzie można zobaczyć żywą szopkę. W szopce będą prezentowane prace nadesłane przez uczniów szkół podstawowych, a także przedszkolaków na konkurs ozdób świątecznych o tematyce "Ptaki". Żywa szopka będzie dostępna do 7 stycznia. Szopka zlokalizowana zostanie już tradycyjnie na wprost od wejścia głównego do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Po przejściu przez bramę główna trzeba wejść po schodach i już widać szopką z dużą "gwiazdą betlejemską".

Od 21 grudnia do 7 stycznia obowiązywać będą promocyjne bilety wstępu do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego z rabatem 50 proc. od obowiązujących cen.