Śląskie Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej powstanie w Zabrzu

Agata Pustułka
W Zabrzu ma powstać Śląskie Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej. "Zielone światło" dla idei dał  w miniony poniedziałek minister zdrowia prof. Marian Zembala.
W Zabrzu ma powstać Śląskie Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej. "Zielone światło" dla idei dał w miniony poniedziałek minister zdrowia prof. Marian Zembala. DziennikZachodni
Udostępnij:
Połączenie sił oddziałów onkologicznych dla dzieci to szansa na skuteczniejsze leczenie i większe środki finansowe na badania naukowe. W Zabrzu powstanie Śląskie Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej. "Zielone światło" dla idei dał w miniony poniedziałek minister zdrowia prof. Marian Zembala.

Powstała koncepcja utworzenia w naszym województwie Śląskiego Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Zabrzu, jako ośrodka ponadregionalnego w leczeniu tych schorzeń u pacjentów poniżej 18 roku życia. Co roku raka w tej grupie wiekowej diagnozuje się w województwie u 120 dzieci. W kraju u ponad tysiąca.

Najczęściej to białaczki, nowotwory ośrodkowego układu nerwowego oraz chłoniaki. Wiele z nich jest zbyt późno diagnozowanych.

- Tworzenie takich ośrodków to ogólnoeuropejska tendencja - wyjaśnia prof. Tomasz Szczepański, wojewódzki konsultant w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej oraz Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej SUM.

Utworzenie Centrum dałoby możliwość włączenia go do Europejskiej Sieci Onkologii Dziecięcej, co z kolei przyniosłoby korzyści w postaci wspólnych badań i wymiany naukowej. Większy ośrodek ma większą siłę przebicia na rynku medycznym oraz w negocjacjach zarówno z płatnikiem jak i firmami oferującymi innowacyjne terapie. Poza tym skupienie wszystkich sił medycznych w jednym ośrodku jest korzystne dla lekarzy, bo mieliby szansę na zapoznanie się, diagnostykę i terapię większej liczby pacjentów z określonymi schorzeniami.
Teraz w regionie działają trzy oddziały onkologii dziecięcej: w Zabrzu, Katowicach oraz Chorzowie. Wszystkie w ramach szpitali dziecięcych. Idea powołania Centrum urodziła się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, gdy wojewodą był Zygmunt Łukaszczyk. Koszt przedsięwzięcia oceniono na od 80 do 100 mln zł (wraz w wyposażeniem).

"Zielone światło" dla idei dał w miniony poniedziałek minister zdrowia prof. Marian Zembala.

Partnerem charytatywnym jest fundacja "Iskierka", która ma wesprzeć stworzenie w ramach ośrodka unikatowego oddziału rehabilitacyjnego. Pod kątem rehabilitacji ma w nim być zorganizowana sala zabaw "Małpi gaj", w której znajdzie się m.in. wielki basen wypełniony plastikowymi piłeczkami.

- Oczywiście wszystkie elementy zabawy będą podporządkowane celowi medycznemu i konsultowane ze specjalistami - wyjaśnia prezes fundacji "Iskierka" Jolanta Czernicka-Siwecka. - Na całym świecie fundacje wspierają onkologię - także w zakresie finansowania nowatorskich terapii. U nas musimy nagłaśniać tego typu zbiórki jak ostatnio w przypadku naszej pacjentki Paulinki Szołtysek. W innych krajach o przekazaniu określonej kwoty decyduje rada fundacji po zasięgnięciu opinii lekarza prowadzącego - dodaje prof. Szczepański.


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Pożar gigantycznej hali w Zawierciu NOWE ZDJĘCIA I WIDEO
*Deep Sound Music Festival 2015 w Ogrodzieńcu MEGAGALERIA ZDJĘCIOWA
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Co z tym prądem? IKEA, Galeria Katowicka, 3 Stawy oszczędzają na świetle, przemysł wyłącza oddziały
*Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie