MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Śląskie. Dla Seniora”. Minister Marzena Okła-Drewnowicz odwiedziła Gliwice

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Wideo
od 12 lat
25 marca na terenie Kampusu Politechniki Śląskiej w Gliwicach odbył się piknik rodzinny oraz wydarzenia dedykowane seniorom pod hasłem „Bezpieczni na drodze”. Minister Marzena Okła-Drewnowicz odwiedziła Gliwice i spotkała się z mieszkańcami o godzinie 15:00 w Centrum Kultury Mrowisko, w towarzystwie Katarzyny Kuczyńskiej-Budki i rektora Politechniki Śląskiej, prof. Arkadiusza Mężyka.

„Śląskie. Dla Seniora”

Marszałek Jakub Chełstowski oraz rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk wspólnie zaprosili mieszkańców na wyjątkowe wydarzenia, zorganizowane w ramach programu „Śląskie. Dla Seniora”. Świetlicowe Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko stało się areną artystycznych popisów, gdzie artyści, w tym Czesław Majewski i Janusz Tylman, zabrali widzów w muzyczną podróż, prezentując niebanalne aranżacje znanych utworów i wzbogacając występy humorem oraz interakcją z publicznością. Wieczorem na scenie pojawi się także Karo Glazer, młoda polska wokalistka i kompozytorka, zachwycająca cztero-oktawową skalą głosu.

„Bezpieczni na drodze”

Tego samego dnia, na terenie kampusu Politechniki Śląskiej, odbył się piknik rodzinny „Bezpieczni na drodze”, mający na celu promocję bezpieczeństwa na drogach. Goście mieli okazję skorzystać z różnych atrakcji, w tym z rowerowego toru przeszkód oraz symulatorów, takich jak: dachowania, jazdy motocyklem czy zderzeń. Dodatkowo, stanowiska elektromobilności miejskiej i profilaktyczne, prowadzone m.in. przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej i Komendę Miejską Policji w Gliwicach, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Piknik zgromadził zarówno seniorów, jak i całe rodziny, zapewniając wszystkim uczestnikom mnóstwo atrakcji i rozrywki.

Zdrowie przede wszystkim

Wcześniej, w godzinach 10-16, na uczestników czekały bezpłatne badania profilaktyczne, takie jak: badania skóry i oczu, spirometria, pomiar ciśnienia krwi oraz poziomu cukru we krwi. Dodatkowo, prowadzone były warsztaty z zakresu pierwszej pomocy, które cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników. Całe wydarzenie było także okazją do promocji zdrowego stylu życia oraz doświadczenia naukowo-edukacyjnego.

Minister Marzena Okła-Drewnowicz odwiedziła Gliwice

Minister do spraw Polityki Senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz, przybyła do Gliwic, aby spotkać się z mieszkańcami i wziąć udział w spotkaniu z rektorem Politechniki Śląskiej, prof. Arkadiuszem Mężykiem oraz Katarzyną Kuczyńską-Budką. Na spotkaniu, Marzena Okła-Drewnowicz, ogłosiła plany dotyczące tworzenia systemu wsparcia osób starszych w miejscu zamieszkania. Projekt zakłada przygotowanie i przeszkolenie przyszłych opiekunów, których docelowo może być nawet 90 tysięcy.

Bon senioralny

Minister podkreśliła, że wiele usług opiekuńczych dla seniorów jest obecnie świadczonych w "szarej strefie", a nowy system ma przyczynić się do zmniejszenia tego zjawiska. Projekt zakłada m.in. wdrożenie bonu senioralnego, który będzie przyznawany na podstawowe czynności dnia codziennego. Bon będzie kierowany do osób starszych powyżej 75. roku życia oraz ich pracujących rodzin, przy czym warunkiem jego otrzymania będzie aktywność zawodowa osoby zobowiązanej do alimentacji.

Minister Okła-Drewnowicz zaznaczyła, że projekt jest jeszcze w fazie konsultacji społecznych, a jego wprowadzenie planowane jest na drugą połowę 2025 roku. Przygotowanie kadry opiekunów będzie pierwszym etapem realizacji programu. Minister podkreśliła znaczenie tego rozwiązania dla tworzenia tzw. "srebrnej gospodarki", która ma przynieść korzyści zarówno seniorom, jak i rynkowi pracy.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni