Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie: Nie będzie bramek z fotoradarami, bo jeździmy bezpiecznie jak w Europie Zachodniej

Sławomir Cichy
arc
Policjanci z suszarkami, kaskadowe kontrole prędkości, fotoradary stacjonarne i mobilne - to dotychczas cztery podstawowe sposoby kontrolowania prędkości na polskich drogach. W drugiej połowie roku uruchomiony zostanie kolejny system, który ma poprawić bezpieczeństwo. Inspekcja Transportu Drogowego rozpoczyna budowę systemu odcinkowego pomiaru prędkości.

W Śląskiem jednak go nie będzie. Jesteśmy jednym z dwóch regionów w kraju (obok woj. lubelskiego), w którym Inspekcja Transportu Drogowego zrezygnowała z wprowadzenia tego systemu dyscyplinowania kierowców.

Śląskie niczym Niemcy, Francja albo Hiszpania

W typowaniu lokalizacji odcinkowych pomiarów opieraliśmy się m.in. na opracowaniu przygotowanym na nasze zlecenie przez specjalistów z Politechniki Gdańskiej oraz Politechniki Krakowskiej - mówi Łukasz Majchrzak z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Dodaje, że nie bez znaczenia były również wyniki wypadkowości w poszczególnych regionach kraju oraz miejsca, w których dochodzi do dużej liczby wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

A z najnowszego raportu policji za 2013 rok, przedstawionego radnym wojewódzkim, wynika, że w naszym regionie jako jedynym w kraju zagrożenie śmiercią w wypadku drogowym jest określane jako niskie i porównywalne z krajami Europy Zachodniej takimi jak Niemcy, Francja czy Hiszpania. Wynosi 5,7 na sto tysięcy mieszkańców.

- Jesteśmy w tej chwili na poziomie pozwalającym mówić, że Śląskie jest "zieloną wyspą Polski". Większość województw jest zagrożona ryzykiem wysokim - mówi Andrzej Trzciński, naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Na drugim biegunie jest Mazowieckie, któremu - nie licząc Warszawy - bliżej z liczbą wypadków śmiertelnych: 14,6 na sto tysięcy mieszkańców do Litwy i Rumunii.

Szybcy i wściekli w sieci fotoradarów

Na 29 odcinkach dróg krajowych i ekspresowych (których pełną listę publikujemy w ramce obok), zostaną zainstalowane kamery odczytujące numery rejestracyjne pojazdów przekraczających punkty kontrolne.

- System odczytuje numery na początku i końcu odcinka kontrolnego. Na podstawie czasu przejazdu liczy średnią prędkość auta na całym dystansie. Jeżeli kierowca przejechał go powyżej obowiązującego limitu prędkości, na pewno otrzyma pocztą mandat do zapłacenia - mówi Łukasz Majchrzak. Jego zdaniem, wzorem innych państw, gdzie wprowadzono odcinkowe pomiary, powinna nastąpić redukcja wypadków nawet o kilkadziesiąt procent. - We Włoszech śmiertelność spadła o 51 proc., a w Wielkiej Brytanii skuteczność była jeszcze wyższa - wylicza.
Rozstrzygnięcie przetargu na budowę systemu powinno nastąpić na przełomie marca i kwietnia. Montaż pierwszych urządzeń planowany jest w drugiej połowie tego roku.

Warto dodać, że wszystkie odcinki, na których zostanie zbudowany nowy system, będą oznakowane w taki sam sposób jak fotoradary.

GITD stworzyła też listę rezerwową miejsc na odcinkowy pomiar prędkości. Z naszego województwa znalazły się na niej Pilchowice k. Gliwic i Siewierz.

- To rezerwa, z której nie skorzystamy. Powiem szczerze: nie wiem, co musiałoby się w tych miejscach stać, żeby wskoczyły na listę zasadniczą. Nie planujemy też na razie rozbudowy systemu - kończy Majchrzak.

Po śląskich drogach jeździ najwięcej aut w Polsce

W ciągu ostatniej dekady liczba zarejestrowanych pojazdów w naszym regionie wzrosła o blisko milion - z 1,72 mln w 2003 r. do 2,71 mln w poprzednim roku. W całym kraju liczba ta wzrastała w tym czasie z 15,9 mln do 24,88 mln.

Województwo śląskie jest przeciętnie najbardziej obciążone ruchem w kraju (w 2010 r. tzw. średni dobowy ruch pojazdów na drogach krajowych przekraczał 18 tys. pojazdów, a w kolejnym województwie małopolskim - ok. 13 tys.).

W naszym regionie znajduje się też najbardziej obciążony odcinek drogi w Polsce (S86 Sosnowiec-Katowice. Trasę tę pokonuje ponad 104 tys. pojazdów na dobę; kolejny, w podwarszawskich Jankach - ponad 61 tysięcy pojazdów na dobę).

TU BĘDĄ MIERZYĆ PRĘDKOŚĆ

Łódzkie:
1. DK 48 Tomaszów Mazowiecki, na odcinku 2,15 km
2. DK 8 Kluki, na odcinku 1,6 km
3. DK 72 Złota, na odcinku 3,3 km
Podkarpackie
1. DK 9 Kolbuszowa, na odc. 3,6 km
2. DK 9 Krościenko Wyżne, 1,3 km

Zachodniopomorskie
1. DK 3 Babigoszcz, 4,82 km
2. DK 10 Kalisz Pomorski-Pruszcz, na odcinku 1,65 km

Lubuskie
1. DK 2 Torzym-Koryta, 3,9 km
2. DK 32 Sulechów, 3,35 km
3. DK 12 Szlichtyngowa, 2,5 km

Opolskie
1. DK 94 Łosiów/Lewin Brzeski na odcinku 2,18 km

Wielkopolskie
1. DK 92 Tarn. Podgórne, 2,5 km

Podlaskie
1. DK 19 Zwierki-Zabłudów, pow. białostocki, na odcinku 3,8 km
2. DK 61 Kisielnica-Stawiski, 6 km
Warmińsko-Mazurskie
1. DK 59 Mrągowo, 5,83 km
2. DK 16 Olsztyn-Gietrzwa, 12,7 km

Pomorskie
1. DK 20 Mokrzym/Bytów, 3,18 km
2. DK 6 Rumia, na odc. 2 km

Kujawsko-Pomorskie
1. DK 16 Rogóźno, na odc. 2 km
2. DK 5b Szubin, na odc. 4,7 km

Małopolskie
1. S7, Stróża-Pcim, na odc. 4,7 km
2. DK 94 Tarnów-Ładna, 5,4 km

Świętokrzyskie
1. S7 Gózd-Suchedniów, 6,8 km

Dolnośląskie
1. DK 5 Żmigród/Prusice, 6,8 km

Mazowieckie
1. DK 7 Rybitwy-Szymaki, 9,8 km
2. DK 50 Strachówka, 3,5 km
3. DK 60 Karniewo, 1,95 km
4. DK 50 Regut-Człekówka, 4,8 km
5. DK 50 Sochaczew, 2,9 km

*Najlepsze prezenty na Walentynki DLA NIEGO I DLA NIEJ
*SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*Poseł Pawłowicz: Europa jest domem publicznym, w którym wszystko wolno
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!