MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie: Nowa mapa fotoradarów. Tu fotoradary Cię złapią! [MAPA FOTORADARÓW]

Sławomir Cichy
Trwa ogólnonarodowa dyskusja, czy stawianie kolejnych fotoradarów to działanie poprawiające bezpieczeństwo, jak twierdzi minister Sławomir Nowak, czy też jest to rozbój i grabież kierowców w biały dzień. Pieniądze z mandatów idą bowiem na łatanie budżetu. W tym roku minister Jacek Rostowski liczy na 1,5 mld zł.

Stojąc trochę z boku polemik, pyskówek i ścierania się poglądów na warszawskich salonach, sprawdziliśmy, czy diabeł jest rzeczywiście tak straszny jak go malują. Okazało się, że w naszym regionie jest 110 masztów fotoradarowych. W 2012 roku przybyły trzy: w Piasku, Lalikach i Goleniowach. W 19 masztach (w 16 miejscowościach) zaznaczonych na mapie na żółto na pewno są umieszczone urządzenia.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvin Gajadhur powiedział nam, że GITD umieszcza urządzenia tylko w tych masztach, które są pomalowane na żółto. - Zapewniam, że szare skrzynki są puste. Ale wkrótce to się zmieni, bo sukcesywnie będziemy je zapełniać urządzeniami - mówi.

Gdzie działają fotoradary straży miejskich nie wiadomo, bo często są przenoszone. Strażnicy z Rybnika w sieci informują o codziennej lokalizacji ich urządzenia.

ZOBACZ MAPĘ FOTORADARÓW W PEŁNEJ ROZDZIELCZOŚCI

Oto 7 najważniejszych przepisów związanych z fotoradarami:

1. Żółtą odblaskową barwę muszą mieć tylko urządzenia instalowane po 1 lipca 2011 r. Zamontowane przed tą datą, mogą być szare i nadal używane. Oklejenie wszystkich fotoradarów na żółto będzie obowiązkowe od lipca 2014 r.

2. Przed każdym fotoradarem w odległości od 100 do 700 m musi być niebieska tablica: "Kontrola prędkości - Fotoradar".

3. W przypadku kontroli stacjonarnym fotoradarem, karani mogą być tylko ci kierowcy, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 10 km/h.

4. Taka "ulga" nie dotyczy kontroli mobilnej, czyli popularnych "misiów i krokodyli z suszarkami".

5. ITD zamierza wprowadzić odcinkowy pomiar prędkości z wykorzystaniem kamer umieszczonych nad drogami. Przed pomiarem odcinkowym musi być umieszczony znak: "Kontrola prędkości - Fotoradar", a pod nim tablica "Kontrola średniej prędkości na odcinku...".

6. Na wystawienie mandatu jest 180 dni od wykonania zdjęcia. Po tym terminie sprawa trafia do sądu i to tam zapada decyzja o wysokości kary.

7. Jeśli właściciel pojazdu nie wskaże, kto prowadził samochód w chwili popełnienia wykroczenia, grozi mu mandat do 500 zł, ale nie dostanie punktów karnych. ITD ma także prawo skierować sprawę do sądu, gdzie za niewskazanie kierowcy grozi nawet 5 tys. zł grzywny.


*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!