Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie. W dziewięciu miastach i trzech powiatach przekroczona roczna norma smogu. Oddychamy fatalnym powietrzem. Gdzie jest najgorzej?

PAP
PAP
Smog w Śląskiem
Smog w Śląskiem Fot. Lucyna Nenow / Polskapresse
Roczna norma smogu, określona na 35 dni w roku z średniodobowym przekroczeniem dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu, została w tym roku przekroczona w dziewięciu miastach i trzech powiatach woj. śląskiego – wynika z informacji służb środowiskowych.

Roczna norma przekroczona

Jednocześnie służby te wydały ostrzeżenie o ryzyku przekroczenia średniorocznego poziomu dopuszczalnego, określonego na 20 mikrogramów na metr sześc. powietrza, dla pyłu zawieszonego PM2,5 w powietrzu w ośmiu kolejnych miastach regionu.
Jak podało w sobotę rano Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska dzień wcześniej przesłał powiadomienie o przekroczeniu rocznej normy średniodobowego poziomu dopuszczalnego (ponad 35 dni ze stężeniem powyżej 50 mikrogramów na metr sześcienny powietrza) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

Powiadomienie to dotyczy miast na prawach powiatu:

  • Rybnika,
  • Żor,
  • Jastrzębia-Zdroju,
  • Częstochowy (w rejonie dróg),
  • Zabrza,
  • Bytomia,
  • Piekar Śląskich,
  • Rudy Śląskiej,
  • Świętochłowic.

a także powiatów:

  • rybnickiego,
  • mikołowskiego,
  • raciborskiego.

Ostatnie dni z takimi średniodobowymi przekroczeniami to 13 października oraz 20 i 23 listopada.

Jednocześnie w piątek GIOŚ wydał powiadomienie o ryzyku wystąpienia do końca tego roku przekroczenia średniorocznego poziomu dopuszczalnego (określonego na 20 mikrogramów na metr sześcienny powietrzu) dla pyłu zawieszonego PM2,5 w powietrzu. Powiadomienie to dotyczy miast na prawach powiatu: Dąbrowy Górniczej, Katowic, Chorzowa, Mysłowic, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Jaworzna oraz Tychów.

GIOŚ poinformował także, że w czwartek dopuszczalne średniodobowe wartości stężeń pyłu zawieszonego PM10 (50 mikrogramów na metr sześc. powietrza) zostały przekroczone na stacjach pomiarowych: w Wodzisławiu Śląskim o 76 proc., Cieszynie o 42 proc., Rybniku o 40 proc., Żywcu o 24 proc. i Raciborzu o 21 proc.

Zgodnie z oceną służb środowiskowych, od piątki do niedzieli jakość powietrza na obszarze woj. śląskiego ze względu na poziom pyłu zawieszonego – mierzona w stężeniu średniodobowym - będzie dostateczna (co oznacza, że zanieczyszczenie powietrza zagraża zdrowiu osób chorych osób starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci) i okresowo umiarkowana.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października 2019 r. alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów). Tzw. poziom informowania to 100 mikrogramów; oznacza dwukrotne przekroczenie dobowej normy jakości ustalonej dla pyłu PM10 na 50 mikrogramów.

Według prezentacji pomiarów zamieszczanych na portalu powietrze.gios.gov.pl część godzinnych wyników stacji pomiarowych w regionie w piątek i sobotę rano wykazywała stężenia pyłu PM10 przekraczające średniodobową normę.

(PAP)

autor: Mateusz Babak

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera