Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Śląskie. W Zespole Szkół w Koziegłowach otwarto „Klasę z drewna”. W uroczystości wzięła udział europoseł Jadwiga Wiśniewska

Anna Przewoźnik
Anna Przewoźnik
W Zespole Szkół w Koziegłowach odbyło się uroczyste otwarcie „Klasy z drewna”. Szkoła znalazła się bowiem wśród laureatów ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Lasy Państwowe.

Otwarcie „Klasy z drewna” w Zespole Szkół w Koziegłowach

W Zespole Szkół w Koziegłowach odbyło się uroczyste otwarcie „Klasy z drewna”. Szkoła znalazła się bowiem wśród laureatów ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Lasy Państwowe, którego celem było propagowanie drewna jako ekologicznego i trwałego surowca, a także zwrócenie uwagi na szczególne znaczenie lasów w naszym środowisku.

W efekcie powstała pracownia, altana wykonana z drewna sosnowego o powierzchni 42 m2, która znajduje się na dziedzińcu szkoły. „Klasa z drewna” ma uatrakcyjnić nauczanie poprzez wprowadzenie zajęć terenowych i żywych lekcji przyrody.

- Plan na utworzenie ekologicznej przestrzeni pojawił się już 5 lat temu, tylko do tej pory nie mieliśmy możliwości pozyskania środków w tak dużej wysokości – mówi Karolina Turoń-Miklas, dyrektor Zespołu Szkół w Koziegłowach. – Dzięki udziałowi w konkursie i wygraniu go udało nam się pozyskać wsparcie finansowe od Lasów Państwowych w kwocie 100 tys. zł, co umożliwiło przygotowanie takiej pracowni. Na co dzień klasa wykorzystywana będzie na wiele sposobów, jest ukłonem w stronę
natury, a także sposobnością, by zwrócić uwagę uczniów na szczególne znaczenie lasów w środowisku.

- Chcemy tzw. klasę z drewna wykorzystać do prowadzenia lekcji, ale również do prowadzenia zajęć świetlicowych, czy w czasie sprzyjającej pogody do spędzenia tam przerw śródlekcyjnych – zdradza dyrektorka szkoły.

Oficjalne otwarcie „klasy z drewna” w Koziegłowach miało miejsce 23 października br. Uroczystość odbyła się z udziałem zaproszonych gości, dyrekcji, nauczycieli, uczniów. Na wydarzeniu obecna była europoseł Jadwiga Wiśniewska, przedstawiciele parlamentu - poseł Mariusz Trepka, samorządowcy, m.in. burmistrz gminy i miasta Koziegłowy Jacek Ślęczka, przedstawiciel nadleśnictwa Siewierz Paweł Hulbój.

W całej Polsce ma powstać 106 klas z drewna, w tym 10 w województwie śląskim. Podczas uroczystości europoseł Jadwiga Wiśniewska podkreśliła znaczenie inicjatywy Lasów Państwowych dotyczącej powstawania w kraju „klas z drewna”.

- Wspaniale, że przy Zespole Szkół w Koziegłowach także powstaje taka pracownia. To miasto od dziesiątek lat jest związane z kulturą ludową, opartą na wyplataniu pięknych rzeczy z drewna osikowego. W tej pracowni uczniowie będą mogli integrować się
międzypokoleniowo, czerpać też wiedzę od starszych podczas warsztatów. Kultywować tradycję i historię regionalną. Szkoła przez zaangażowanie i takie pracownie bierze udział w kształtowaniu postaw pro-ekologicznych. To projekt, który pozwoli młodzieży poznać również dobrodziejstwa lasu - dodała europoseł.

To co najważniejsze, uczniowie podeszli bardzo entuzjastycznie do powstania nietypowej klasy. Jak podkreślali, nie mogli się doczekać oficjalnego otwarcia, byli na każdym etapie realizacji tego projektu i tej koncepcji.

- Myślę, że kiedy będzie ładna pogoda, to będziemy w niej spędzać dużo czasu, to jest fajna alternatywa, żeby czasem prowadzić lekcje na zewnątrz. Będziemy mogli częściej obcować z naturą - mówili licealiści.

W dniu otwarcia pracowni w Koziegłowach przeprowadzono już pierwsze warsztaty przy użyciu drewna osikowego, pod kierunkiem prezesa Zarządu Osikowa Dolina Romana Noszczyka. Nieoczkowanie uczniowie otrzymali również prezent od europoseł Jadwigi
Wiśniewskiej – drewniany karmnik dla ptaków.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera