Sławków: Nie chcą masztów w mieście

Katarzyna Kapusta
Urzędnicy  w minioną niedziele postanowili zmierzyć częstotliwość . Jak się okazało norma został przekroczona
Urzędnicy w minioną niedziele postanowili zmierzyć częstotliwość . Jak się okazało norma został przekroczona arc
Mieszkańcy Sławkowa nie chcą w zabytkowym rynku masztów sieci komórkowej, jak twierdzą poziom pół elektromagnetycznych przekracza dopuszczalne normy. Mieszkańcy obawiają się o swoje zdrowie

Mieszkańcy Sławkowa stanowczo protestują przeciwko masztom sieci komórkowej, które znajdują się na jednym z budynków w rynku. Obawiają się o swoje zdrowie. Pod protestem złożonym w Urzędzie Miasta w Sławkowie podpisały się 102 osoby. Burmistrz miasta zawiadamia prokuraturę, a Starostwo Powiatowe pisze pisma miedzy innymi do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, do stacji sanitarno - epidemiologicznej.

Miasto interweniuje

Urzędnicy twierdzą, że o całej sprawie dowiedzieli się w październiku 2013 roku.

- Zainteresowaliśmy się tym tematem, kiedy przyjechała ekipa i zaczęła coś wciągać na dach - mówi Waldemar Janik z UM w Sławkowie. Jak się okazało zamontowane na dachu budynku przekaźniki emitują częstotliwość dużo wyższą niż dopuszczalna dla telefonii komórkowej czyli 7 voltów na metr. W Słakowie jest to nawet 11,5 v/m - Zamontowano maszty, tydzień później zamontowano tam anteny. My o niczym nie wiedzieliśmy, nikt się do nas nie zwracał z żadną informacją - dodaje. Informację tą potwierdza Starostwo Powiatowe w Będzinie.

- Do starostwa nie wpłynęło zgłoszenie żadnych prac budowlanych w związku z przeprowadzanymi w 2013 roku pracami przy tej konstrukcji - mówi Krzysztof Kozieł, rzecznik Starostwa Powiatowego w Będzinie. - Natychmiast występujemy w tej sprawie do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, do stacji sanitarno - epidemiologicznej a także do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Będziemy też wnioskować do WIOŚ o przedstawienie informacji dotyczącej wszystkich instalacji tego typu zlokalizowanych na terenie naszego powiatu z wynikami prowadzonych pomiarów - dodaje rzecznik.

Burmistrz Sławkowa złożył 17 lutego br. zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Dąbrowie Górniczej o popełnieniu przestępstwa. - Wysłaliśmy także pisma z prośbą o wyjaśnienie sprawy i dokonanie prawidłowych pomiarów - mówi Bronisław Goraj, burmistrz Sławkowa.

Operator sieci milczy

Zwróciliśmy się z pytaniami do właściciela sieci komórkowej. Mimo prób nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Stanowisko w tej sprawie zajął właściciel budynku, na którym znajdują się trzy przekaźniki. - Większość mieszkańców Sławkowa - z tego co widzę i słyszę - chyba nie wie, ale maszty antenowe nie były budowane teraz tylko blisko 10 lat temu. Obecnie były one jedynie modernizowane - mów właściciel budynku. - W okresie kiedy budowano maszty mieszkańcy Sławkowa ściślej mówiąc Rynku byli informowani przez inwestora o inwestycji i nie mieli żadnych zastrzeżeń. Na podstawie tego co powiedziałem, nikogo nie lekceważę i nie rozumie

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach zna już całą sprawę. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 30 października 2003 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku oraz sposobów sprawdzania dotrzymania tych poziomów, ustala dopuszczalną normę dla częstotliwości telefonii komórkowej na 7 V/ m. W ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, prowadzi pomiary monitoringowe w 135 punktach na terenie województwa śląskiego, w tym także w Sławkowie.Badania przeprowadzone w październiku 2013 roku, nie wykazały przekroczenia obowiązujących norm. Jednak w związku z otrzymanym od operatora instalacji sprawozdaniem z pomiarów poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku, które w niektórych punktach wykazuje wartości zbliżające się do poziomu dopuszczalnego (nie przekraczając go jednak), Inspektorat planuje przeprowadzenie badań sprawdzających natężenie pola elektromagnetycznego w tym rejonie - tłumaczy Małgorzata Zielonka z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach.

*SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*Najlepsze studniówki 2014 w woj. śląskim ZDJĘCIA + GŁOSOWANIE
*TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
*Tak kochają tylko Ślązacy ŚLĄSKI SŁOWNIK MIŁOSNY

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie