Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smart home: inteligentne żarówki WiZ A60, czyli duże możliwości konfiguracji i automatyzacji. Test, recenzja

Grzegorz Lisiecki
Grzegorz Lisiecki
W zeszłym roku zajmująca się inteligentnym oświetleniem firma WiZ Connected wprowadziła na polski rynek nową generację produktów. Wśród nich są wyposażone w moduł WiFi żarówki A60 z gwintem E27, które łączą się z domowym routerem i do działania nie wymagają żadnego innego sprzętu. Jak spisują się na co dzień?

Przypomnieć warto, że WiZ Connected to azjatycko-francuska firma z siedzibą w Hongkongu, zajmująca się oprogramowaniem oświetleniowym i oferująca otwartą platformę IoT (Internet of Things). Firma działa od 2015 roku, a nie tak dawno temu została przejęta przez Signify, przedsiębiorstwo funkcjonujące wcześniej jako Philips Lighting. Oferta WiZ Connected obejmuje inteligentne źródła światła i akcesoria, których wielką zaletą jest łatwość instalacji. Co istotne, urządzenia – takie jak na przykład inteligentne żarówki – obsługują bezprzewodową łączność Bluetooth i WiFi.

Do, na razie niezbyt rozbudowanej, linii źródeł światła WiZ Filament E27 należy między innymi żarówka A60. Nie wymaga ona do działania żadnych mostków, wystarczy domowy router i mobilna aplikacja, by korzystać z pełni jej możliwości. To żarówka kolorowa – RGB (przy okazji: odwzorowanie kolorów jest dobre, wskaźnik CRI wynosi 90) o mocy 8W i nominalnym strumieniu świetlnym 806 lm. Wyposażona jest jednozakresowy moduł WiFi działający w częstotliwości 2,4 Ghz.

Łatwa konfiguracja

Aby korzystać z żarówek A60 E27 trzeba zainstalować aplikację WiZ Connected, dostępną zarówno na Androida, jak i iOS. To bardzo rozbudowane narzędzie, o czym za chwilę. Konfiguracja systemu jest bardzo prosta, a co istotne, można korzystać nawet z jednej żarówki. Wystarczy ją wkręcić, a następnie wyłączyć i włączyć oświetlenie po to, by aplikacja ją „zobaczyła”. Żarówka połączy się z domowym routerem, a przez proces konfiguracji przeprowadzi nas aplikacja. Poszczególne żarówki grupujemy w pokojach (predefiniowanych jest kilkanaście – np. salon, kuchnia, sypialnia, poddasze, przedpokój, biuro, garderoba, pokój dziecięcy czy łazienka, ale ich nazwy można zmieniać).

Aplikacja WiZ Connected (konto można założyć logując się przy pomocy Apple, Google, Facebooka czy Yandex) pozwala na daleko idącą personalizację oświetlenia. Przede wszystkim – do dyspozycji jest kilkadziesiąt predefiniowanych barw. Na przykład w zakładce „biały” to ciepła biel, światło dzienne, zimna biel i lampka nocna. Można też wybrać własną barwę. W zakładce „zwykły” są komfort domowy, prawdziwe kolory, medytacja, szklarnia, skupienie, film. I oczywiście możliwość samodzielnego ustawienia. Są też i inne zakładki – „dynamiczne” (światło świec, kominek, jesień, klub, zachód słońca, romantyka, impreza itp.), „płynne włączanie/wyłączanie” (pobudka, przed snem) czy „uroczystości” (sylwester, halloween). Suwakami w aplikacji można zwiększyć siłę światła lub zmienić barwę na zimną lub ciepłą.

Automatyzacja systemu

Żarówka współpracuje między innymi z IFFFT, Google, głosowymi asystentami (Google Assistant, Alexa), SmartThings czy od niedawna z Homey. Dużym atutem systemu WiZ jest sporo możliwości automatyzacji. Można poustawiać harmonogramy – domyślnie są dwa, w dni powszednie i tryb wakacyjny, ale można dodawać kolejne. Można też włączyć „rytmy” dla swoich pokoi, aby zautomatyzować przejścia oświetlenia pomiędzy różnymi trybami, albo „sceny” (opcja zapisu bieżącego statusu oświetlenia i odtworzenie go później). Wśród ustawień lamp jest także czas płynnego włączania i wyłączania i oczywiście możliwość zdefiniowania, w jakim trybie świecić będą żarówki po ich włączeniu. I jeszcze jedno – przy włączaniu oświetlenia można wybrać ostatni status bądź WiZclick. WiZclick pozwala za pomocą przełącznika wybrać dwa zdefiniowane wcześniej tryby (włączenie lub szybkie dwukrotne włączenie).

Ważną i przydatną sprawą jest także pomiar zużycia energii. Aplikacja pokazuje nam dane z ostatnich czterech tygodni, a podział zużycia odczytać można na osi czasu (godzinowo, dobowo lub tygodniowo) bądź z poszczególnych pokoi.

Podsumowanie

Inteligentne żarówki WiZ to dobry wybór na początek „budowy” własnego smart home. Świecą bardzo dobrze i oferują wielkie możliwości konfiguracji (wyświetlają 16 mln kolorów). Także cena na tle konkurencji jest dobra – żarówkę można bowiem kupić za ok. 55 zł. Wielką zaletą jest rozbudowana, ale prosta w obsłudze aplikacja WiZ Connected. Minusy? Brak integracji z HomeKit. Werdykt: polecam.

Żarówka WiZ A60 E27 specyfikacja:

  • Nominalny strumień świetlny: 806 lm
  • Odpowiednik w watach: 60 W
  • Temperatura barwowa: 2700 K
  • Wskaźnik oddawania barw (CRI): 90
  • Nominalny okres eksploatacji: 25 000 h
  • Liczba cykli pracy: 50 000
  • Moc: 8W
  • Prąd pobierany przez źródło światła: 70 mA
  • Zasilanie: 220-240 V
  • Częstotliwość: 50-60 Hz
  • Etykieta efektywności energetycznej (EEL): A+
  • Sterowanie bezprzewodowe: Wi-Fi + Bluetooth
  • Gniazdo: E27
  • Wymiary: 12,2 x 6 cm
  • Waga: 0,06 kg.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera