Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Śmierć Izabeli z Pszczyny. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia. Na ławie oskarżonych zasiądzie trzech lekarzy

OPRAC.:
Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
ARC
Samodzielny Dział do Spraw Błędów Medycznych Prokuratury Regionalnej w Katowicach skierował do Sądu Rejonowego w Pszczynie akt oskarżenia w sprawie śmierci ciężarnej Izabeli z Pszczyny. Przed sądem stanie aż trzech lekarzy. Medykom grozi pięć lat więzienia.

W czwartek 30 listopada 2023 roku Samodzielny Dział do Spraw Błędów Medycznych Prokuratury Regionalnej w Katowicach, skierował do Sądu Rejonowego w Pszczynie akt oskarżenia w głośnej sprawie śmierci ciężarnej Izabeli z Pszczyny. Kobieta zmarła w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie 21 września 2021 roku, w 22. tygodniu ciąży. Informację przekazał Ireneusz Kunert, członek zespołu prasowego Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Śmierć Izabeli z Pszczyny. Aktem oskarżenia objęto trzech lekarzy

Aktem oskarżenia objęto trzech lekarzy z tego szpitala. Pod zarzutami narażenia Izabeli S. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, tj. czynów z art. 160 § 2 k.k., stanęli Krzysztof P. – Zastępca Kierownika Oddziału Ginekologiczno-Położniczego powyższej placówki ochrony zdrowia, który zastępował Ordynatora Oddziału oraz Michał M. – lekarz ginekolog – położnik, pełniący poranny dyżur na tamt. Izbie Przyjęć - informuje Ireneusz Kunert.

Natomiast Andrzejowi P. – lekarzowi ginekologowi - położnikowi, pełniącemu wówczas dyżur popołudniowy na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym wspomnianego szpitala, zarzucono popełnienie występku narażenia Izabeli S. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia pozostającego w związku przyczynowo - skutkowym z nieumyślnym spowodowaniem jej śmierci, wyczerpującego znamiona czynu z art. 160 § 2 k.k. w zb. z art. 155 k.k. przy zast. art. 11 § 2 k.k.

Już wcześniej śledztwo zostało częściowo umorzone - śledczy nie dopatrzyli się winy u położnych pracujących w szpitalu.

Czyny zarzucane oskarżonym, zagrożone są karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi 5 lat.

Kobieta osierociła kilkuletnie dziecko, NFZ ukarał szpital

30-letnia Izabela, zgłosiła się we wrześniu 2021 roku do Szpitala Powiatowego w Pszczynie po tym, jak odeszły jej wody płodowe. U płodu już wcześniej stwierdzono wady rozwojowe. Kobieta zmarła w szpitalu w wyniku wstrząsu septycznego. Kobieta osierociła kilkuletnie dziecko. Szpital zapewniał, że zrobił wszystko, aby uratować pacjentkę, ale przeprowadzone kontrole i śledztwo wykazały liczne nieprawidłowości.

Kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia potwierdziła liczne nieprawidłowości w organizacji, sposobie realizacji i w jakości świadczeń udzielonych pacjentce. NFZ nałożył na szpital karę w wysokości blisko 650 tys. zł.

Rzecznik praw pacjenta uznał, że w tej sprawie doszło do naruszenia praw pacjenta, przygotował też zalecenia dla szpitala w Pszczynie. Wśród nich znalazło się m.in. opracowanie i wdrożenie procedur dotyczących zasad postępowania personelu w razie wystąpienia wstrząsu septycznego, a także wdrożenie zasad postępowania w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu kobiety.

Lekarze usłyszeli również zarzuty od rzecznika odpowiedzialności zawodowej

Decyzję w sprawie wydał również rzecznik odpowiedzialności zawodowej. Postawione im zarzuty dotyczą naruszenia art. 4 Ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty („Lekarz ma obowiązek wykonywać zawód zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością”) oraz art. 8 Kodeksu Etyki Lekarskiej, który mówi: „Lekarz powinien przeprowadzać wszelkie postępowanie diagnostyczne, lecznicze i zapobiegawcze z należytą starannością, poświęcając im niezbędny czas”.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera