Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smutna historia nieistniejącego zamku i pałacu w Świerklańcu. Kiedyś zachwycały, dziś próżno ich szukać

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Przez długie lata przyciągały wzrok i zachwycały swoim pięknem. Spotkał je smutny los. Zamek i pałac w Świerklańcu zostały splądrowane i podpalone w 1945. Ostatecznie zniszczono je w czasach PRL. W 1962 r., bez wiedzy ówczesnego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wysadzono resztki ruin zamku. Dziś po tych zachwycających obiektach pozostały już tylko archiwalne fotografie... Zobaczcie.>>>>>>>>>
Przez długie lata przyciągały wzrok i zachwycały swoim pięknem. Spotkał je smutny los. Zamek i pałac w Świerklańcu zostały splądrowane i podpalone w 1945. Ostatecznie zniszczono je w czasach PRL. W 1962 r., bez wiedzy ówczesnego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wysadzono resztki ruin zamku. Dziś po tych zachwycających obiektach pozostały już tylko archiwalne fotografie... Zobaczcie.>>>>>>>>>fotopolska.eu
Zamek Piastowski i Pałac "Mały Wersal" stanowiły piękną ozdobę Świerklańca. Pierwotnie zamek został założony w średniowieczu przez Piastów na otoczonej wodą wyspie. Posiadał dziedziniec oraz wieżę. W kolejnych latach został znacznie przebudowany przez kolejnych właścicieli. "Mały Wersal" powstał z kolei jako prezent z miłości. Dziś próżno szukać tych miejsc w zakamarkach Świerklańca. Zostały ostatecznie zrównane z ziemią 60 lat temu. Pozostały tylko archiwalne zdjęcia, które - po prostu - są magiczne. Poznajcie smutną historię i zobaczcie unikatowe fotografie zamku i pałacu na mokradłach w Świerklańcu.

Spis treści

Zamek Piastowski w Świerklańcu. Smutna historia pięknego obiektu

W okresie średniowiecza zamek w Świerklańcu należał do dynastii Piastów. W 1289 roku książę piastowski Kazimierz II złożył hołd królowi Czech Wacławowi, a po jego śmierci ziemie Księstwa Bytomskiego zostały podzielone pomiędzy trzech synów Kazimierza II. W wyniku podziału zamek i okoliczne ziemie przypadły jednemu z synów, księciu Władysławowi.

Te zdjęcia to prawdziwe unikaty! Zobaczcie, jak wyglądał zamek w Świerklańcu:

Po śmierci Władysława i jego braci, król Czech Karol IV podzielił ziemie księstwa na dwie części w 1369 roku. Okolice Świerklańca wraz z zamkiem otrzymał w spadku książę Konrad I oleśnicki. W 1475 roku król Węgier Maciej Korwin zajął księstwo bytomskie i w 1477 roku przekazał ziemię bytomską i zamek w Świerklańcu Janowi z Żerotina. W 1498 roku ziemię bytomską wraz z zamkiem w Świerklańcu kupił książę opolski Jan II Dobry z rodu Piastów.

W 1513 roku większość budowli zamku była zbudowana z drewna dębowego, a murowane były jedynie eliptyczny mur obwodowy i piwnice. W 1526 roku zamek w Świerklańcu i Bytom przeszły na własność margrabiego Jerzego Hohenzollerna, księcia Karniowa, i od tej pory były własnością dynastii Hohenzolernów.

W 1620 roku zamek został wydzierżawiony na trzy lata Janowi Siekwiecińskiemu. Od 1623 roku obiekt stał się główną siedzibą rodu Henckel von Donnersmarck, pochodzącego ze Spiszu, który w 1671 roku został podzielony na linie. Od tego czasu zamek był własnością linii świerklaniecko-tarnogórskiej, której członkowie przebudowali go w stylu neogotyckim.

W czasie II wojny światowej zamek został znacznie zniszczony i rozgrabiony, a jego ruiny wpisano do rejestru zabytków w 1957 roku. W 1960 roku podjęto decyzję o odbudowie zamku i w 1961 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki wydało nawet ku temu nakaz. 20 grudnia 1961 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki wydało decyzję nakazującą odbudowę zamku. Pomimo tego Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Tarnowskich Górach zleciło ZGKiM w Świerklańcu rozbiórkę ruin zamku, co nastąpiło poprzez wysadzenie go przez wydelegowanych do tego górników we wrześniu 1962 roku.

Pozostałości uprzątnęła miejscowa ludność w zamian za możliwość wykorzystania gruzów na własny użytek. Wojewódzki Konserwator Zabytków dowiedział się o zniszczeniu zamku dopiero 30 listopada 1962 roku.

Nie tylko zamek, powstał też pałac! Próżno jednak go szukać

Podczas pobytu we Francji, hrabia Guido Henckel von Donnersmarck obdarował swoją ukochaną Blancę de Païva wspaniałym pałacem Pontchartrain, który znajdował się w pobliżu Paryża. Jako że stary zamek w Świerklańcu nie spełniał standardów wygody dla markizy, hrabia najpierw rozważał przeniesienie pałacu z Francji do Świerklańca, ale ostatecznie zdecydował się na budowę zupełnie nowego obiektu, opartego na francuskim stylu.

W latach 1869-1876, niedaleko starego Zamku Piastowskiego, powstała wspaniała rezydencja w stylu Ludwika XIV, znanego później jako "Mały Wersal". Pałac został zaprojektowany przez Hectora Lefuela, nadwornego budowniczego Napoleona III, który był znany między innymi z przebudowy paryskiego Luwru. Pałac zawierał 34 duże sale oraz 6 luksusowych apartamentów, z wyposażeniem w ekskluzywne łazienki, systemy ogrzewania i wentylacji.

Przez długie lata przyciągały wzrok i zachwycały swoim pięknem. Spotkał je smutny los. Zamek i pałac w Świerklańcu zostały splądrowane i podpalone w
Przez długie lata przyciągały wzrok i zachwycały swoim pięknem. Spotkał je smutny los. Zamek i pałac w Świerklańcu zostały splądrowane i podpalone w 1945. Ostatecznie zniszczono je w czasach PRL. W 1962 r., bez wiedzy ówczesnego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wysadzono resztki ruin zamku. Dziś po tych zachwycających obiektach pozostały już tylko archiwalne fotografie... Zobaczcie.>>>>>>>>>fotopolska.eu

W pobliżu rezydencji, specjalnie dla cesarza Wilhelma II, który często odwiedzał Donnersmarcków, zbudowano mniejszy obiekt zwanym Pałacem Kawalera.

Zamek i pałac zostały splądrowane i podpalone w 1945 i ostatecznie zniszczone w czasach PRL. Nadający się budulec uzyskany z ruin oraz marmury i kamienne bloki posłużyły do budowy Pałacu Kultury Zagłębia w latach 1951-1958.

Czy cokolwiek pozostało z zamku i pałacu w Świerklańcu?

Z zespołu pałacowego do dzisiaj ocalały baseny, tarasy i fontanny, wspomniany Pałac Kawalera oraz kościół z grobowcami rodziny. Autorem rzeźb na tarasie, które ocalały do dziś, był Emmanuel Frémiet.

Dwie pochodzące z parku pałacowego rzeźby lwów znajdują się w Zabrzu (zdobią wejście do parku przy ulicy 3 Maja), natomiast brama do pałacu zdobi dziś wejście do ogrodu zoologicznego w chorzowskim parku rozrywki.

Zobaczcie zdjęcia tych pięknych posiadłości. Przykre, że zostały po nich już tylko nieliczne fotografie...

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny egzotycznych wycieczek mocno w dół?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera