MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: Mikołaj rozdawał mieszkańcom... czyste powietrze [ZDJĘCIA]

Tomasz Szymczyk
Tomasz Szymczyk
W Sosnowcu Mikołaj rozdawał mieszkańcom czyste powietrze
W Sosnowcu Mikołaj rozdawał mieszkańcom czyste powietrze Tomasz Szymczyk / Dziennnik Zachodni
Czyste powietrze w prezencie od Mikołaja otrzymać mogli w sobotę rano mieszkańcy Sosnowca. Akcja to pomysł społeczników z Sosnowieckiego Alarmu Smogowego, którzy walczą z niską emisją w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego.

Słoiczki ze świeżym powietrzem z Puszczy Białowieskiej opatrzone były stosowną akcyzą i certyfikatem Polskiego Alarmu Smogowego otrzymać można w dziewięciu miastach w Polsce.

Lokalne Alarmy Smogowe uważają, że problem zanieczyszczenie powietrza w ich miastach wymaga natychmiastowego rozwiązania. Polskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej. Spośród najbardziej 10 zanieczyszczonych miast w UE aż sześć znajduje się w Polsce. Poziom zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi i rakotwórczym benzo(a)pirenem wielokrotnie przekracza dopuszczalne poziomy. Niestety, nie spotyka się to z właściwą reakcją władz lokalnych i wojewódzkich.

W Sosnowcu normy pyłu zawieszonego PM10 i szkodliwego benzo(a)pirenu są znacznie przekraczane każdego roku. W roku 2014 mieliśmy 53 dni z przekroczeniem dopuszczalnej średniodobowej normy pyłu zawieszonego. Standardy UE stwierdzają ze akceptowalne są maksymalnie 35 dni rocznie z przekroczeniem normy. W tym roku do dnia obecnego takich dni w Sosnowcu było już 58. Średnioroczne stężenia szkodliwego (substancja mutagenna i kancerogenna) benzo(a)pirenu były przekraczane kilkukrotnie, stacje pomiarowe zlokalizowane w najbliższej okolicy w Dąbrowie Górniczej i Katowicach wskazały przekroczenie 6-krotne dopuszczalnej normy. Dlatego społecznicy agitują za walką ze smogiem i namawiają do uczestnictwa w niej mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni