Sosnowiec: przenoszą ryby z jeziorka na Górce Środulskiej...

  Sosnowiec: przenoszą ryby z jeziorka na Górce Środulskiej ZDJĘCIA+WIDEO

  Katarzyna Kapusta

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Od godziny 9 rano u podnóża Górki Środulskiej w Sosnowcu przy jeziorku pracują wędkarze. Odpompowują wodę, by odłowić ryby z nieszczelnego zbiornika i przetransportować je w miejsce, w którym będą mogły dalej żyć. Nowy rybi dom znajduje się w parku im. Jacka Kuronia w Kazimierzu Górniczym.
  Odławianie Ryb w Sosnowcu
  1/44
  przejdź do galerii

  Odławianie Ryb w Sosnowcu ©fot. Katarzyna Kapusta

  Wszystko zaczęło się dwa tygodnie temu, gdy wędkarze zorientowali się, że lustro wody w jeziorku u podnóża Górki Środulskiej gwałtownie się obniża. Każdego dnia ubywało 10 centymetrów wody, dlatego miasto zdecydowało o odłowieniu ryb i przetransportowaniu ich w inne miejsce.

  - Szykowaliśmy się w tym miejscu do dużej inwestycji miejskiej, miały tu powstać cywilizowane stanowiska dla wędkarzy, altana tak by ten teren uatrakcyjnić- mówi Paweł Wojtusiak, sosnowiecki radny.

  Gdy początkowo poziom wody zaczął opadać wędkarze myśleli, że miasto rozpoczęło inwestycję. Było jednak inaczej.

  - Przygotowywaliśmy się do inwestycji, ale ze względu na poziom wody, musieliśmy inwestycję wstrzymać i zacząć ratować ten zbiornik - dodaje radny.

  Póki co, nie wiadomo dlaczego jeziorko traci wodę, a każdego dnia woda opada w tym miejscu od 5 do 10 centymetrów. Początkowo miasto planowało przenieść ryby do sztucznego zbiornika powyżej, jednak ze względu na wysokie temperatury, które mają się pojawić już w weekend, przeniesienie tam ryb jest niemożliwe.

  - Obserwowaliśmy na początku to jeziorko, dopełniliśmy je wodą z wodociągów chcąc utrzymać staw ale widać niestety, że ta sytuacja postępuje i trzeba przedsięwziąć jakieś środki zaradcze - tłumaczy Krzysztof Haładus, wiceprezydent Sosnowca.

  Miasto postanowiło odpompować wodę i przenieść ryby, by zapobiec ich śnięciu.

  - Ryby zostaną przeniesione do zbiornika w Kazimierzu. Sto procent prawdopodobnie nie będzie dało się odłowić. Później zbiornik zostanie wyczyszczony ze śmieci, które w międzyczasie się nagromadziły. Będziemy obserwować sytuację, przygotowujemy też różne warianty dotyczące uszczelnienia tego zbiornika wodnego, aczkolwiek to dopiero rozważania. Spodziewamy się również, że wraz ze zmianą pory roku, być może ten zbiornik sam się napełni - dodaje wiceprezydent.

  Przed wędkarzami sporo pracy. Samo odpompowywanie wody do jak najniższego poziomu, przy użyciu dwóch pomp zajmuje średnio około 5 godzin. Później wędkarze przy pomocy podbieraków, będą odławiać ryby.

  - W czwartek przeprowadziliśmy szczegółowe badania wody, sprawdzaliśmy temperaturę wody, poziom tlenu w wodzie. W czwartek woda miała tutaj 26 stopni, tlen spadał i był w granicach 2,6 -2,4 a poniżej 2 jest strefa beztlenowa w wodzie. Do odpompowania mamy około 30 centymetrów wody, odłapiemy ryby - tłumaczy Robert Twardowski, z koła wędkarskiego nr 26 w Kazimierzu.
  Zobacz galerię
  Nad tą skomplikowaną akcją w Sosnowcu czuwa ośmiu wędkarzy, którzy podjęli się odpompowania wody i odłowienia ryb. Gdy poziom wody będzie minimalny, ryby zostaną odłowione podbierakami i przeniesione do specjalnego zbiornika. W zbiorniku znajduje się już woda, do niej zostanie dolana woda z jeziorka, by wyrównać temperaturę wody. Specjalny zbiornik do transportu ma podpięte butle z tlenem. W takich warunkach, ryby będą mogły przeżyć nawet kilkanaście godzin. W zbiorniku do transportu jest w stanie pomieścić się od 650 do 700 kilogramów ryb. Wędkarze przewidują, że z jeziorka pod Górką Środulską uda się odłowić około 100 kilogramów.

  Tour de Pologne 2017 ETAPY, TRASA, GDZIE KIBICOWAĆ  Uber helikopter w Katowicach remedium na korki INSTRUKCJA  Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jak tam ryb nie było maksymalnie wzdręgi 15 cm

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szkoda

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  A te biedne padle ryby :( ktore pozostaly kto je posprzata przykre ...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To są DUŻE sosnowieckie inwestycje!

  śmiechu warte :) :) :) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  "Szykowaliśmy się w tym miejscu do dużej inwestycji miejskiej, miały tu powstać cywilizowane stanowiska dla wędkarzy, altana tak by ten teren uatrakcyjnić"

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał