Sosnowcu wraz z wydziałem Kultury i Promocji Miasta urzędu miasta podjęli się organizacji Rajdu Niepodległościowego – aktywnej formy wypoczynku, połączonego z możliwością zdobycia wiedzy historycznej i upamiętnienia 104 rocznicy odzyskania niepodległości przez państwo polskie.
W tym roku uczestnicy rajdu podzieleni zostali na trzy grupy, każda startująca z innego miejsca w Sosnowcu: spod Stadionu Ludowego w Starym Sosnowcu, z placu przy Bazylice Katedralnej w centrum miasta i spod Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu. Wszystkie grupy wystartowały o godzinie 09:00, by o godzinie 13:00 spotkać się przy Trójkącie Trzech Cesarzy w sosnowieckiej Niwce, by wspólnie uczcić Dzień Niepodległości.
Odwiedziliśmy jedno z miejsc startowych: plac pod Stadionem Ludowym. Zebrali się tam uczniowie szkół podstawowych i średnich z całego miasta, by wspólnie dawnym Szlakiem Pogranicza wyruszyć do Trójkąta Trzech Cesarzy.
- 11 listopada zawsze organizujemy dzień przed świętem Niepodległości, by móc umożliwić osobom, które planują wziąć udział w jutrzejszych obchodach również uczestnictwo w Rajdzie - mówi Swietłana Koniuszewska, wiceprezes oddziału PTTK w Sosnowcu i prezes Klubu Przewodników.
O godzinie 13:00, wszystkie trzy grupy spotkały się, by wspólnie z przedstawicielami władz miasta, świata nauki i parlamentarzystami wspólnie złożyć kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym historyczną granicę pomiędzy cesarstwami Austro-Węgier, Rosji i Prus. Wydarzenie odbyło się przy akompaniamencie Sosnowieckiej Orkiestry Dętej. W wydarzeniu udział wzięli między innymi pełnomocnik prezydenta Anna Jedynak, poseł na Sejm RP Mateusz Bochenek, senator Joanna Sekuła i profesor historii Dariusz Nawrot.
Po części oficjalnej odśpiewano pieśni patriotyczne, a następnie uczestnicy Rajdu zasiedli do wspólnego ogniska, gdzie czekały już na nich pieczone kiełbaski.
- Trójkąt Trzech Cesarzy to miejsce, które poniekąd symbolizuje odzyskanie niepodległości przez Polskę. Tu przebiegały granice cesarstw państw zaborczych. Lata 1918-1922 te granice przekreśliły. W 1918 roku w tym miejscu funkcjonowało już odrodzone państwo polskie, a cztery lata później dołączył do niej Śląsk – rocznicę tego wydarzenia świętowaliśmy w tym roku. Od tego momentu Trójkąt przestał funkcjonować – rolę tego miejsca wyjaśnił prof. Dariusz Nawrot – kierownik Zakładu Historii Nowożytnej XIX w. w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego.
Profesor podkreślił również wagę faktu licznego udziału młodzieży w rajdzie i pochwalił postawę młodego pokolenia, interesującego się historią i dbającą o dziedzictwo narodowe.
Sosnowiec: VI Rajd Niepodległości i uroczystości na Trójkąci...
Nie przeocz
- Adam Małysz z żoną Izą - fani nie rozpoznali na zdjęciu żony byłego skoczka!
- Najmodniejsze jesienne trendy w paznokciach GRUDZIEŃ 2022. Zobacz niezwykłe wzory
- Śląsk: Wymarzone miejsce na wesele? Zebraliśmy TOP 20 najlepszych domów weselnych
- Największe wsie w woj. śląskim. Są większe od niektórych miast! Zobaczcie TOP 15
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
- Najlepsze memy o kotach i psach. Kot kontra pies. Kto jest zabawniejszy? Zobaczcie
- Górnik Zabrze ma piękną i szlachetną fankę ZDJĘCIA Miss nadal działa w Torcida Girls
- Sezon narciarski w Beskidach. Czy będzie drogo? DZ rozmawiał z właścicielami ośrodków
- Cieszyn na starych zdjęciach... i to w kolorze! Zobaczcie, jak wyglądało miasto
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?