Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spacer śladami Karola Goduli i rodu Ballestremów w Rudzie Śląskiej - ich wpływu na rozwój naszego regionu nie sposób przecenić

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
10 sierpnia, w najbliższy czwartek, w Rudzie Śląskiej odbędzie się spacer śladami najbardziej wpływowych postaci w naszym regionie – Karola Goduli i rodu Ballestremów. - Wydarzenie jest bezpłatne i nie obowiązują zapisy, każdy chętny może wziąć udział – zachęca Urząd Miasta.
10 sierpnia, w najbliższy czwartek, w Rudzie Śląskiej odbędzie się spacer śladami najbardziej wpływowych postaci w naszym regionie – Karola Goduli i rodu Ballestremów. - Wydarzenie jest bezpłatne i nie obowiązują zapisy, każdy chętny może wziąć udział – zachęca Urząd Miasta. Paweł Kurczonek / Polska Press
10 sierpnia, w najbliższy czwartek, w Rudzie Śląskiej odbędzie się spacer śladami najbardziej wpływowych postaci w naszym regionie – Karola Goduli i rodu Ballestremów. - Wydarzenie jest bezpłatne i nie obowiązują zapisy, każdy chętny może wziąć udział – zachęca Urząd Miasta.

Spacer śladami rodu Ballestremów i Karola Goduli w Rudzie Śląskiej

Bezpłatne wydarzenie, którego organizatorem jest Koło Przewodników Miejskich i Terenowych Górnośląskiego Oddziału PTTK w Katowicach, wystartuje o godz. 10.45 sprzed dworca kolejowego w dzielnicy Ruda.

- Spod dworca PKP uczestnicy przejdą m.in. przez teren dawnej kopalni i cynkowni, zwiedzą też Sanktuarium św. Józefa, a na końcu chętni będą mogli odpocząć w restauracji Adria – Urząd Miasta opisuje plan spaceru.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i odbywa się na własną odpowiedzialność. Jak podkreśla Zofia Rogowska, przewodnicząca Koła, organizator nie zwraca poniesionych kosztów, w tym przejazdu i ewentualnego ubezpieczenia.

- Przypomnijmy, że ród Ballestremów był jednym z najbardziej wpływowych i bogatych na Górnym Śląsku. Postacią szczególnie ważną w historii Rudy Śląskiej był hrabia Franciszek II Ballestrem. Z jego polecenia w Rudzie powstały osiedla robotnicze oraz służące rodzinom robotników m.in. szkoła średnia, sześć szkół podstawowych, sala gimnastyczna i szpital oraz ośrodek rekonwalescencyjny w Głuchołazach – postać hrabiego przybliża UM Ruda Śląska.

Można przypuszczać, że Ballestremowie nie osiągnęliby statusu jednego z najbogatszych i najbardziej wpływowych rodów na Górnym Śląsku, gdyby nie Karol Godula. Przedsiębiorca pracował u hrabiego Franciszka II Ballestrema od 1801 roku, od 1814 jako główny ekonom jego dóbr.

- Był pierwszym na Górnym Śląsku przemysłowcem, który urzeczywistnił ideę współdziałania różnych gałęzi przemysłu - powiązał ze sobą rolnictwo, leśnictwo, eksploatację glinki, transport, górnictwo i hutnictwo oraz handel. Należał do pierwszych indywidualnych przedsiębiorców, którzy zbudowali domy mieszkalne dla robotników swoich zakładów – przypomina rudzki Urząd Miasta.

Karol Godula wprowadził dla swoich pracowników bezpłatną opiekę lekarską, a na przestrzeni lat zbudował imperium przemysłowe, którego inwentaryzacja zajęła 298 prawnikom dwa tygodnie. Na majątek przedsiębiorcy składało się 19 kopalń galmanu, 40 kopalń węgla kamiennego i wiele innych zakładów przemysłowych. Karola Godulę można "spotkać" na Placu Niepodległości, przedsiębiorca ma tu swoją ławeczkę.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera