Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spaghetti, czyli sznureczki – przepisy i ciekawostki o najsłynniejszym makaronie świata. Skąd przyjechał do Europy? Co znaczy al dente?

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
4 stycznia to Dzień Spaghetti.
4 stycznia to Dzień Spaghetti. Pixabay
4 stycznia obchodzimy Dzień Spaghetti. Choć to nazwa makaronu, w Polsce słowa spaghetti używa się najczęściej, jako nazwy dania przygotowanego na bazie charakterystycznych długich nitek. Choć makaron kojarzy nam się z Włochami, na Sycylię przywędrował z innej części świata. Na jakim drzewie rośnie spaghetti? Co oznacza "al dente"? Co to jest kod spaghetti? Zapraszamy w świat ciekawostek i przepisów.

Spaghetti oznacza sznureczki

Gdy ktoś powie „Włochy”, myślimy „pizza i makaron”. Najsłynniejszym makaronem jest bez wątpienia spaghetti. Popularność długich nitek jest tak duża, że 4 stycznia ustanowiono Dniem Spaghetti.

Zobacz przepisy i ciekawostki o spaghetti

Włoskie słowo „spaghetti” to liczba mnoga słowa „spaghetto”. To z kolei zdrobnienie od „spago” oznaczającego cienki sznurek. Więc w Polsce spaghetti nazywalibyśmy zapewne sznureczkami. Choć to słowo, podobnie jak makaron, przywędrowało do nas z Włoch, spaghetti ma swoje korzenie poza Europą.

Co dosłownie oznacza spaghetti alla puttanesca? Jak ugotować makaron, by był idealny? Czym są anielskie włosy? Na jakim drzewie rośnie spaghetti? Po ciekawostki o spaghetti i przepisy na najpopularniejsze dania przygotowane na bazie tego makaronu zapraszamy do naszej galerii.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Surówka z rzodkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera