MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spodek przygotowany do mistrzostw świata w piłce ręcznej - zakończyło się kilka ważnych inwestycji

OPRAC.:
Mateusz Zarembowicz
Mateusz Zarembowicz
11 stycznia to dzień rozpoczęcia Mistrzostw Świata w piłce ręcznej mężczyzn. Część spotkań zostanie rozegranych w katowickim Spodku. Na kibiców chcących dopingować drużyny w legendarnej hali czekają nie tylko sportowe emocje, ale również udogodnienia w związku z prowadzonymi w centrum miasta inwestycjami. Zakończyły się prace zabezpieczające ściany i stropy przy głównych wejściach. Nieopodal Spodka - przy Rondzie im. gen. Jerzego Ziętka - wykonawca zdecydował się udostępnić pieszym i rowerzystom budowany ciąg pieszo-rowerowy od strony Koszutki.

Nowa odsłona 51-letniego obiektu

Spodek - symbol Katowic, obiekt rozpoznawalny daleko poza granicami miasta, ma już ponad 50 lat. To historia wielkich koncertów i wydarzeń sportowych. Jednak czas, który upłynął od jego budowy, spowodował konieczność modernizacji, by mógł służyć przez kolejne lata i dawać radość tysiącom ludzi. Dlatego budynek regularnie poddawany jest różnego rodzaju pracom.

- W grudniu zakończyła się kompleksowa wymiana pokrycia dachu Spodka, w tym roku podpisano umowę na modernizację układu zasilania, a łączna wartość tych inwestycji to ponad 7,5 mln zł. Jednocześnie na terenie Spodka realizowane były inne działania. W ramach przygotowań do meczów rozgrywanych w ramach Mistrzostw Świata, przeprowadzono prace przy elewacji w pobliżu siedmiu wejść, którymi kibice będą wchodzić do środka budynku. Część bocznych oraz dolne części tarasów, będące jednocześnie stropami, pokryto specjalną siatką. Takie rozwiązanie pozwala zabezpieczyć elewację - tłumaczy Jarosław Łuczyński, zastępca dyrektora ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A.

Zjazd do przejścia pod Rondem od strony Koszutki dostępny dla pieszych i rowerzystów

Nowością jest także udostępnienie pieszym i rowerzystom ciągu pieszo-rowerowego pod Rondo im. gen. Jerzego Ziętka od strony Koszutki. Umożliwia to zaawansowany stan prac realizowanej inwestycji. Wykonawcy pozostały jedynie prace wykończeniowe, jednak już teraz można korzystać z nowego ciągu komunikacyjnego.

- Wykonawca zakończył już główne prace, związane z przebudową sieci infrastruktury podziemnej, wykonaniem konstrukcji żelbetowej zjazdu do przejścia podziemnego oraz kładki stanowiącej dojście do windy. Po wykonaniu prac wykończeniowych zostanie przeprowadzona procedura odbioru inwestycji. Niemniej stan zaawansowania prac umożliwił już udostępnienie wybudowanego ciągu pieszym i rowerzystom - informuje Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje SA.

Wyzwania w trakcie budowy

Inwestor od początku realizacji stawiał na pogodzenie prac budowlanych z dobrem przyrody. Troska o środowisko była jednocześnie powodem wydłużenia czasu realizacji inwestycji. W trakcie prac wykryto kolizję projektowanych sieci uzbrojenia podziemnego z bryłą korzeniową rosnących w tym obszarze drzew. Konieczne było więc opracowanie dokumentacji zamiennej, w tym uzyskanie zamiennego pozwolenia na budowę, co wiązało się z uzyskaniem od właścicieli sieci warunków i uzgodnień niezbędnych dla przebudowy podziemnej infrastruktury, a także wykonaniem robót dodatkowych.

Pomimo wskazanych problemów, znacząco ograniczono pierwotnie uwzględnianą wycinkę drzew. Zamiast usunięcia 43 drzew, 20 pozostało na swoich miejscach, a 16 zostało przesadzonych. Ponadto przeprowadzone zostały nasadzenia 14 nowych drzew. Na czas realizacji inwestycji wpłynęły ponadto niezinwentaryzowane sieci techniczne w miejscu prowadzenia prac, a także uzależnienie harmonogramu działań od zgód wydawanych przez operatorów sieci oraz wyznaczonych przez nich terminów przełączeń kabli. W wielu przypadkach przełączenia musiały być wykonywane wyłącznie w konkretnych, określonych przez operatora dniach oraz godzinach. Mimo wielu wyzwań inwestycja jednak zbliża się do finału, a mieszkańcy Katowic i goście odwiedzający miasto mogą już korzystać z nowego zjazdu pod Rondo.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni