Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spółdzielnie mieszkaniowe jak królestwa. Co muszą, a co mogą? [NASZE SPRAWY]

Jadwiga Jenczelewska
Mieszkańcy bloków, którzy wykupili swoje mieszkania, z reguły nie wiedzą, czy warto pozostać w spółdzielni mieszkaniowej jako jej członek, czy może lepiej zrezygnować z tej przynależności
Mieszkańcy bloków, którzy wykupili swoje mieszkania, z reguły nie wiedzą, czy warto pozostać w spółdzielni mieszkaniowej jako jej członek, czy może lepiej zrezygnować z tej przynależności Piotr Krzyżanowski
Mało kto interesuje się statutem lub regulaminem spółdzielni? Czy odrębna własność lokalu zwalnia nas z niektórych opłat? Do czego zobowiązana jest spółdzielnia mieszkaniowa? Czytajcie dalej

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych reguluje m.in. problematykę dotyczącą sposobu gromadzenia, a następnie wydatkowania zgromadzonych funduszy na cele remontowe oraz udzielania informacji o tym w następujący sposób:

1. Spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych. Odpisy na ten fundusz obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Obowiązek świadczenia na fundusz dotyczy członków spółdzielni, właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni oraz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali.

2. Spółdzielnia jest obowiązana - na żądanie członka spółdzielni, właściciela lokalu niebędącego członkiem spółdzielni lub osoby niebędącej członkiem spółdzielni, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu - przedstawić kalkulację wysokości opłat.

3. Wszystkie wymienione wyżej osoby mogą kwestionować zasadność zmiany wysokości opłat bezpośrednio na drodze sądowej. W przypadku wystąpienia na nią, ponoszą opłaty w dotychczasowej wysokości. Ciężar udowodnienia zasadności zmiany wysokości opłat spoczywa na spółdzielni.

Z lokatorów bloków staliśmy się w ostatnich latach właścicielami mieszkań. Ale rzadko zaglądamy do czegoś takiego, jak statut spółdzielni mieszkaniowej i z reguły nie uczestniczymy w zebraniach członkowskich SM, więc nie wiemy, jakie uchwały są podejmowane na zgromadzeniach lub co w regulaminach przegłosowują inni - także w naszym imieniu.

Odrębna własność lokalu

Nic dziwnego, że nasi Czytelnicy wciąż nie wiedzą, czy lokator z odrębną własnością lokalu i niebędący członkiem spółdzielni jest zobowiązany ponosić koszty funkcjonowania rady nadzorczej, podatków lokalnych, wieczystego użytkowania gruntu i pozostałych kosztów spółdzielni. Czy ma takie samo prawo jak członek spółdzielni domagać się wyjaśnień, co składa się na ową stawkę eksploatacyjną zawartą w jego czynszu.

- Oczywisty jest obowiązek ponoszenia opłat z tytułu wszelkich podatków i opłat ciążących na właścicielu nieruchomości w związku z obowiązkiem podatkowym, który wynika z ustawy - mówi mecenas Sławomir Zaremba, adwokat w Katowic. - Również obowiązkowa jest opłata za wieczyste użytkowanie gruntu - dodaje.

Jakie mamy obowiązki

- Jeżeli Czytelnik nabywał mieszkanie w drodze kupna lub darowizny, to w akcie notarialnym wskazano z pewnością, że przysługuje mu też udział w prawie użytkowania wieczystego gruntu, na którym posadowiony jest budynek. Ograniczone prawo rzeczowe, jakim jest użytkowanie wieczyste, rodzi obowiązek ponoszenia opłat na rzecz właściciela gruntu - Skarbu Państwa lub gminy - w wysokości odpowiadającej udziałowi w użytkowaniu wskazanemu w akcie notarialnym - wyjaśnia.

Ekspert podpowiada

Sławomir Zaremba, adwokat z Katowic :

Najważniejsze przepisy dotyczące mieszkańców są zawarte w ustawie Prawo spółdzielcze, ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, a także w statucie interesującej nas spółdzielni i obowiązującym w niej regulaminie, a także uchwałach podejmowanych na zgromadzeniach członków spółdzielni i przez jej organy do tego powołane.
Dla mieszkańców wiążące są regulaminy i uchwały, bo w nich są zawarte tak ważne kwestie dla członków spółdzielni, jak zasady rozliczania kosztów remontów, ponoszenia odpłatności za części wspólne itd. Częstą praktyką jest np. powierzanie radom nadzorczym uprawnień do określania zasad naliczania opłat eksploatacyjnych w drodze tzw. uch-wał normatywnych.
Od pewnego czasu członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej administrującej nieruchomością, w obrębie której nabyliśmy lokal mieszkalny, nie jest obowiązkowe, bo spółdzielnia jest dobrowolnym zrzeszeniem nieograniczonej liczby osób, lecz pamiętać należy, że członkowie spółdzielni mają pewne przywileje (np. socjalne, ale nie tylko), które mogą nie dotyczyć osób niebędących członkami. Warto zatem zapytać w "swojej" spółdzielni o te przywileje, a następnie rozważyć, czy złożenie deklaracji członkowskiej i przystąpienie do spółdzielni będzie dla nas korzystne.
Z przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wynika, że właściciele lokali, którzy nie są członkami spółdzielni, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją oraz utrzymaniem nieruchomości wspólnych. Są również zobowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, a które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu. Obowiązki te wykonują przez wnoszenie opłat na takich samych zasadach jak członkowie spółdzielni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!