Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie wojewody i prezydentów miast. Wśród tematów Ukraina i dodatek węglowy. Pierwsze przelewy jeszcze we wrześniu?

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Głównym tematem rozmów było zarządzanie kryzysowe związane z wydarzeniami w Ukrainie i możliwym przyjazdem większej liczby osób zimą.
Głównym tematem rozmów było zarządzanie kryzysowe związane z wydarzeniami w Ukrainie i możliwym przyjazdem większej liczby osób zimą. Lucyna Nenow / Polska Press
We wtorek 20 września o godzinie 15.00 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach przy ul. Jagiellońskiej 25 odbyło się spotkanie kryzysowe z prezydentami miast, zwołane przez Jarosława Wieczorka, wojewodę śląskiego. Głównym tematem rozmów było zarządzanie kryzysowe związane z wydarzeniami w Ukrainie i możliwym przyjazdem większej liczby osób zimą. Poza tym prezydenci pytali m.in. o terminy przelewów środków na dodatek węglowych.

Spotkanie kryzysowe wojewody z prezydentami miast

Spotkanie w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim zdominowane było przez tematy związane z wydarzeniami w Ukrainie. Analizowane były różnego typu scenariusze dotyczące kryzysu energetycznego i możliwego zwiększenia liczby uchodźców przyjeżdżających do Polski w nadchodzących miesiącach. Rosyjskie pociski spadające zimą na elektrownie, mogą poskutkować kryzysem grzewczym, co w konsekwencji może zwiększyć liczbę osób przyjeżdżających do Polski. To tylko jeden z czynników, które mogą doprowadzić do odwrócenia tendencji z ostatnich miesięcy, kiedy to więcej ludzi wracało do Ukrainy, niż przyjeżdżało do Polski.

Inny tematem poruszonym na spotkaniu była kwestia dodatku węglowego. Wnioski przesłane przez samorządy do wojewody zostały już pozytywnie zweryfikowane. Prezydenci zostali też zapewnieni, że w ciągu kilku najbliższych dni mogą się spodziewać przelewów z ministerstwa do gmin. Możliwe, że jeszcze we wrześniu pierwsze pieniądze trafią na konta mieszkańców województwa śląskiego.

Nie przeocz

Nie ma zagrożenia radiacyjnego

W nocy z soboty na niedzielę 17/18 września rosyjskie pociski ostrzelały okolice Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej w obwodzie mikołajowskim, o czym w poniedziałek 19 września poinformował Wołodymyr Zełeński, prezydent Ukrainy. Enerhoatom, operator zaporoskiej elektrowni, zapewnił, że reaktory siłowni działają w zwykłym trybie i nie ma zagrożenia.

Jednocześnie, w polskiej przestrzeni publicznej pojawiła się informacja o tym, że do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. W komunikacie z poniedziałku 19 września Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji potwierdziło te doniesienia zapewniając przy tym, że nie występuje zagrożenie radiacyjne.

- Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski. Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów - informuje MSWiA.

We wtorek rano spekulowano, że zagrożenie radiacyjne miało być głównym tematem rozmów na spotkaniu wojewody z prezydentami, jednak z naszych informacji wynika, że na pierwszym planie znalazły się kwestie migracji i dodatku węglowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera