Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, gdzie jest najbliższy schron w twojej okolicy. Straż Pożarna uruchomiła aplikację

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Aplikacja jest dostępna pod adresem strazpozarna.maps.arcgis.com
Aplikacja jest dostępna pod adresem strazpozarna.maps.arcgis.com https://strazpozarna.maps.arcgis.com/arc.
Zastanawiasz się, gdzie znajdują się pobliskie schrony w województwie śląskim? Powstała specjalna aplikacja z adresami. W Polsce w schronach jest ponad 300 tys. miejsc, gdzie może się schronić ponad 1,1 mln osób, a w miejscach doraźnego schronienia blisko 47 mln osób. Sprawdź gdzie znajdziesz mapy ze schronami w Twojej okolicy.

Aplikacja schrony to system przedstawiający pierwszy etap inwentaryzacji miejsc doraźnego schronienia, w tym budowli ochronnych, pełniących rolę osłony przed m.in. ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Jak wyjaśnia Państwowa Straż Pożarna, inwentaryzacja dotyczy obiektów na terenie całego kraju w ramach tzw. rozpoznania operacyjnego prowadzonego własnymi siłami. W Polsce w schronach jest ponad 300 tys. miejsc, w miejscach ukrycia może się schronić ponad 1,1 mln osób, a w miejscach doraźnego schronienia blisko 47 mln osób.

- Komenda Główna PSP wytworzyła narzędzia informatyczne w postaci aplikacji i programów w celu usprawnienia procesu inwentaryzacji szerokiego typoszeregu obiektów. W trakcie prowadzonej inwentaryzacji, komendanci powiatowi (miejscy) Państwowej Straży Pożarnej mieli obowiązek nawiązać kontakt z właścicielami wytypowanych przez system na podstawie publicznie dostępnych zbiorów danych obiektów (budynków) i uzyskać od nich zgodę na przeprowadzenie inwentaryzacji oraz pozyskanie informacji o przeznaczeniu obiektu. Proces inwentaryzacji obiektów był dobrowolny, a spis realizowany był za zgodą właściciela, zarządcy lub osoby uprawnionej do przekazywania informacji o obiekcie - informuje PSP.

Aplikacja schrony PSP. Dlaczego została stworzona?

Celem inwentaryzacji było rozpoznawanie zagrożeń, w tym w szczególności identyfikacja obiektów osłonowych (miejsc doraźnego schronienia zwanych dalej „MDS”) możliwych do wykorzystania w ramach ochrony ludności podczas krótkotrwałych ekstremalnych zjawisk pogodowych. Inwentaryzowano również budowle ochronne oraz schrony cywilne wyartykułowane w Konwencji Genewskiej.

- To było ogromne przedsięwzięcie, które prowadziła Państwowa Straż Pożarna. W tej inwentaryzacji wzięło udział ponad 13 tysięcy funkcjonariuszy Straży Pożarnej. 40 proc. formacji było zaangażowanych w różnym stopniu w te działania we wszystkich komendach PSP - mówi Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Dlaczego powstała aplikacja? Władze uspokajają. Udostępnione przez Straż Pożarną mapy są odpowiedzią na powtarzające się ze strony mieszkańców pytania, gdzie znajdują się schrony w ich okolicy. - Straż Pożarna odpowiedziała na to pytanie, przygotowując aplikację - twierdzi Maciej Wąsik

Aplikacja schrony - Jak pobrać? Gdzie ją znaleźć?

Wiele internautów wpisuje w swoje wyszukiwarki w poszukiwaniu aplikacji hasło "aplikacja schrony pobierz". Tymczasem mapa z adresami schronów dostępna jest w zwykłej przeglądarce. Znajdziecie ją pod adresem straży pożarnej tutaj.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera