Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stan wyjątkowy w Czechach wpływa na zaplanowane operacje i zabiegi? Polacy jeżdżą do Czech m.in. na operacje zaćmy

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Mimo ograniczeń wprowadzonych przez czeski rząd, związanych z pandemią koronawirusa, polscy pacjenci, którzy m.in. korzystają z usług miejscowych klinik okulistycznych, przyjmowani są bez przeszkód.

- Nowe ograniczenia nie mają wpływu na nasze funkcjonowanie, ponieważ od czerwca, czyli od czasu, kiedy znów zaczęliśmy przyjmować pacjentów, nieustannie działamy w wyjątkowym stanie i zaostrzonym rygorze sanitarnym - tłumaczy Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie.

Od poniedziałku, 5 października, w Czechach obowiązują nowe ograniczenia, które mają powstrzymać rozpowszechnianie się koronawirusa.

- W związku z wprowadzonym stanem wyjątkowym ograniczono np. godziny otwarcia barów i restauracji, gdzie przy jednym stoliku może przebywać do sześciu osób, przywrócono też obowiązek noszenia maseczek w środkach transportu publicznego oraz w zamkniętych przestrzeniach publicznych. Ponadto uczniowie szkół średnich przez najbliższe dwa tygodnie mają pozostać w domach. Powrót do części ograniczeń nie budzi wśród mieszkańców Czech większych emocji. Niepokój budzi ewentualne ponowne zamknięcie granic - mówi polska lekarka Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie.

Nie przeocz

A to ważne m.in. dla Polaków, którzy w Czechach chętnie poddają się właśnie operacjom okulistycznym.

- Nowe ograniczenia nie mają wpływu na nasze funkcjonowanie, ponieważ od czerwca, czyli od czasu, kiedy znów zaczęliśmy przyjmować pacjentów, nieustannie działamy w wyjątkowym stanie i zaostrzonym rygorze sanitarnym - tłumaczy dr Justyna Krowicka.

Więcej. Od tego czasu obserwowany jest stały wzrost zainteresowaniem zabiegami.

- Każdego dnia przyjmujemy o około 20-50 proc. więcej pacjentów niż w lutym. Chodzi przede wszystkim o osoby poddające się operacją zaćmy, ale także laserowej korekcji wzroku, iniekcji dogałkowej, czy zabiegom estetycznym. Z tygodnia na tydzień rośnie popularność operacji witrektomii, których już teraz przeprowadziliśmy kilkukrotnie więcej niż przed rokiem - zauważa ordynator kliniki Gemini w Ostrawie.

Musisz to wiedzieć

W związku z COVID-19 w placówce zostały wprowadzone dodatkowe środki bezpieczeństwa. Dotyczy to także organizacji przewozu pacjentów. W ramach zorganizowanego transportu do kliniki Gemini w Ostrawie przyjeżdżają m.in. pacjenci z województw śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, czy mazowieckiego. Poza tym nie brakuje osób z dolnośląskiego, czy opolskiego.

- Podróż odbywa się z zachowaniem dodatkowych środków bezpieczeństwa. Busy po każdej trasie są dezynfekowane, podróżuje nimi także mniejsza liczba osób. Wszystkim na początku jest sprawdzana temperatura a pacjenci oraz kierowca przez całą podróż mają na twarzy maseczki.

- Wszystko organizujemy w taki sposób, aby grupy z poszczególnych województw nie miały ze sobą kontaktu - podkreśla dr Justyna Krowicka.

Inaczej zorganizowana jest także praca samej kliniki.

- Osoby, które przyjeżdżają do kliniki prosimy o założenie nowej, jednorazowej chirurgicznej maski na twarz, dezynfekowanie rąk i zachowanie dystansu od innych pacjentów. Każdego dnia sale są dodatkowo dezynfekowane z wykorzystaniem promieniowania UV - dodaje ordynator kliniki Gemini w Ostrawie.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera