Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stawki podatków w Jaworznie w nowym roku kalendarzowym lecą w dół. Prezydent przychylił się do prośby przedsiębiorców

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Mieszkańcy i przedsiębiorcy jaworzniccy zaoszczędzą w przyszłym roku ponad 1,5 mln złotych na podatkach.
Mieszkańcy i przedsiębiorcy jaworzniccy zaoszczędzą w przyszłym roku ponad 1,5 mln złotych na podatkach. UM Jaworzno, Aneta Kasprzyk
Ulgi i zniżki podatkowe na 2024 r. w Jaworznie wyniosą aż 4,5 mln zł. Zyskają przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne. Prezydent miasta, po spotkaniu z przedsiębiorcami i konsultacjach z Jaworznicka Izba Gospodarczą, zdecydował między innymi o obniżeniu stawek podatkowych od środków transportowych. Zapowiedziano również, że nie będzie też podwyżek podatków od nieruchomości dla osób fizycznych.

Prezydent Jaworzna we współpracy z Jaworznicką Izbą Gospodarczą, zadecydował, że w budżetach mieszkańców i przedsiębiorców w 2024 roku zostanie łącznie aż 4,5 mln zł. Władze Jaworzna tną podatki lub utrzymają ich stawki na poziomie obowiązującym w mijającym 2023 roku.

Jakie korzyści podatkowe dla przedsiębiorców i osób fizycznych w 2024 roku w Jaworznie?

Mieszkańcy i przedsiębiorcy jaworzniccy zaoszczędzą w przyszłym roku ponad 1,5 mln złotych na podatkach od nieruchomości. Władze Jaworzna, w związku z realizacją gminnego programu „Jaworzno. Strefa Lepszej Pracy”, zdecydowały, że na 2024 rok zostaną utrzymane stawki podatku od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od gruntów pozostałych, na poziomie ustalonym na 2023 rok i nie zostaną zwiększone obciążenia fiskalne w tej kategorii podatków.

- W przypadku przedsiębiorców, głównie małych i średnich, ten ruch pozwoli na pozostawienie w budżetach przedsiębiorstw kwoty ok. 1,7 mln zł, a w budżetach osób fizycznych kwoty ok. 1,5 mln zł w skali roku - szacuje Filip Szatanik, rzecznik prasowy urzędu miejskiego w Jaworznie.

Podatki od środków transportowych aż o 40 proc. w dół. 90 proc. niżej to skala obniżki podatków dla pojazdów niskoemisyjnych

W Jaworznie szczególnie wysokie stawki obowiązywały w obciążeniach z tytułu podatków od środków transportowych. Kwoty te były nawet wyższe od tych obowiązujących w tej kategorii w stolicy województwa i mieście stołecznym. W związku z tym jaworzniccy przedsiębiorcy napisali pismo do prezydenta z prośbą o obniżenie stawek podatkowych. Pisaliśmy o tym w sierpniu TUTAJ

Paweł Silbert, prezydent Jaworzna spotkał się w tej sprawie z przedsiębiorcami i pozytywnie rozpatrzył ich prośbę. Oficjalnie ogłosił te decyzje podczas konferencji w Jaworznickim Laboratorium Biznesu, włodarz miasta napisał też do jaworznickich przedsiebiorców pismo, w którym zawarł swoja decyzję.

- Po konsultacjach prezydenta miasta z udziałem Mateusza Łętowskiego, prezesa Jaworznickiej Izby Gospodarczej, stawki podatku od środków transportowych zostaną w 2024 roku obniżone o 40 proc. w stosunku do obowiązujących w 2023 roku - informuje Filip Szatanik.

Dla właścicieli pojazdów z napędem wodorowym, hybrydowym, elektrycznym obniżka ta wyniesie aż 90 proc.

- Propozycje związane z obniżkami stawek dla branży transportowej spowodują, że w budżetach firm pozostanie kwota ok. 1,3 mln zł w skali roku. Łącznie ulgi i zniżki podatkowe w 2024 r. wyniosą aż 4,5 mln zł - sumuje Szatanik.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera