Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk Klimatyczny w Katowicach. Młodzi ludzie walczą o losy naszej planety: Nie damy sobie zabrać przyszłości

Martyna Urban
Martyna Urban
Młodzież wyszła na ulice Katowic walcząc o widoczne efekty szczytów klimatycznych COP.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Młodzież wyszła na ulice Katowic walcząc o widoczne efekty szczytów klimatycznych COP.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arkadiusz Gola
W Katowicach przy Spodku odbył się Strajk Klimatyczny. Ulicami miasta przeszli młodzi ludzie walczący o spowolnienie zachodzących zmian środowiskowych. Młodzież wyraża swój sprzeciw wobec przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym ze strony uczestniczących w Szczycie Klimatycznym w Glasgow rządzących państwami. Z jakimi postulatami wyszli na ulice młodzi?

W piątek, 5 listopada w godzinach porannych przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego wyszli na ulice Katowic. Manifest pod Spodkiem rozpoczęło około stu osób.

Wśród gromkich krzyków można było usłyszeć hasła: "nie damy sobie zabrać przyszłości", "ile jeszcze COPów przed nami" oraz "szanujmy naszą ziemię".

Bo jak nie my to kto?

Z takiego założenia wyszli przedstawiciele strajku, manifestując swoją ekologiczną postawę #ramięwramię wobec planety. Młodzi walczą o losy Ziemi, ale jednak tym razem bezpośrednim przyczynkiem do strajku jest trwający w Glasgow Szczyt Klimatyczny (COP).

Nie przeocz

Zorganizowany po raz kolejny, bo już po raz 26., zdaniem poirytowanej młodzieży nie przynosi żadnych widocznych rezultatów dla klimatu. Zdaniem młodych, obecni na nim rządzący nie reprezentują interesów społeczności danego kraju.

- Świat nauki jest jednoznaczny, wszyscy mamy dostęp do tych samych danych, raportów oraz analiz. Jednak my, młodzież szkolna jesteśmy w stanie do edukować się sami, a panie i panowie w marynarkach nie są w stanie tego zrobić sami. To jest ich praca, żeby ratować nas i naszą przyszłość. - mówi jedna z organizatorek protestu.

Jak katastrofalna musi być sytuacja, żeby coś zmienić?

Młodzież w swoim przemówieniu podkreśla, że chciałby zobaczyć w końcu realne zmiany, które wynikają ze szczytów klimatycznych. Ich zdaniem skoro nie da zauważyć efektów tego bezprecedensowego działania przedstawicieli państw to należy "zmienić system, a nie klimat".

Młodzież w trakcie protestu omówiła, złożony w kwietniu, projekt uchwały obywatelskiej składający się z czterech punktów. Głównymi postulatami jest pierwsze zero emisyjność Katowic do 2030 roku, a także działania która będą skutkować zero emisyjnymi sektorami gospodarki Katowic do 2050 roku.

- Punkty są ambitne, ale w przypadku Katowic, które składają się w 50 % z lasów nie będzie to żaden wyczyn. Poza tym miasto dołączyło do porozumienia burmistrzów, które zobowiązuje nas do takich działań. - podkreśla Kamil, jeden z organizatorów.

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera