Straż Graniczna gotowa do kontroli na granicach Polski

Aleksander Król
Jeśli wdrożone zostaną procedury i zapadnie decyzja, że od danego dnia wprowadzamy kontrolę, to my kierujemy wszystkie nasze siły i środki w zależności od potrzeb w rejon byłych przejść granicznych. Uruchamiamy Schengenbusy i inne samochody będące w posiadaniu Straży Granicznej, które są wyposażone w mobilny sprzęt zarówno do kontroli granicznej, jak i weryfikacyjnej autentyczności dokumentów. I rozpoczynamy kontrole - mówi kpt. Katarzyną Walczak, rzecznik Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej. Od początku 2015 roku zatrzymanych zostało 25 obywateli Syrii i Iraku, podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy, bądź już po przekroczeniu granicy.

Niemcy zamykają swoje granice, w ślad za nimi idą kolejne kraje, a Polska się wstrzymuje od takiej decyzji. Co jeśli dla uchodźców będzie to sygnał - "Jedziemy przez Polskę, jedziemy przez Śląsk!? Jesteście gotowi na falę uchodźców z południa?
Trudno powiedzieć, co pomyślą sobie uchodźcy w tej sytuacji. Jednak wiemy, że ich nie ma Słowacji, która wprowadza właśnie kontrole. Między Austrią, a Niemcami już także kontrola jest przywrócona. Olbrzymiej fali zatem nie należy się spodziewać. Oczywiście, że uchodźcy będą pewnie szukali jakiegoś miejsca , żeby jednak gdzieś tę granice przekroczyć, ale my jesteśmy na to przygotowani. Mamy więcej patroli na szlakach komunikacyjnych, częściej kontrolujemy środki transportu, którymi oni mogliby się przemieszczać.A tymczasowe przywrócenie kontroli na granicach na pewno pozwoli mieć spojrzenie na to, ilu nielegalnych cudzoziemców kieruje się w stronę Niemiec i Austrii. Jaki ich jest status pobytowy. Czy faktycznie są to cudzoziemcy, którzy będą starać się o status uchodźcy w państwie, do którego chcą dotrzeć. Czy to emigranci ekonomiczni.

CZYTAJCIE KONIECZNIE I SKOMENTUJCIE:
UCHODŹCY JADĄ NA ŚLĄSK. POWINNIŚMY ICH PRZYJĄĆ, BO TO NASZ MORALNY OBOWIĄZEK

U nas decyzja o wprowadzeniu tymczasowej kontroli na granicach została, chwilowo zawieszona, przez premier Ewę Kopacz. Czy mimo to przygotowujecie się już do wprowadzenia kontroli?
Jeżeli rząd taką decyzję podejmie, to taka kontrola zostanie wprowadzona. Już dwa razy mieliśmy przywróconą kontrole na granicy południowej - podczas Euro i podczas Szczytu Klimatycznego i ta kontrola była przeprowadzona poprzez funkcjonariuszy naszego, Śląsko-Małopolskiego Oddziału SG. Trzeba podkreślić, że nie było wówczas żadnych utrudnień podczas wjazdu na teren Polski zarówno ze strony słowackiej jak i czeskiej. Nie było kolejek, których obawiali się mieszkańcy miejscowości przygranicznych, bo pamiętali, że kiedyś takie kolejki były. Kontrola była prowadzona w sposób wyrywkowy. Samochody były typowane do kontroli, kierowane na osobny pas. Ruch był ciągły.

Euro to jednak coś innego niż fala uchodźców z Syrii... Czy ewentualna kontrola nie będzie bardziej szczegółowa?
Jak będzie wyglądała, zobaczymy, jak zostanie przywrócona, ale na taką kontrolę na zasadzie "auto po aucie" nie ma szans.

Załóżmy, że wieczorem zapada decyzja, że wprowadzamy kontrole na granicy. Jak szybko jesteście w stanie tę operacje przygotować?
Jeśli wdrożone zostaną procedury i zapadnie decyzja, że od danego dnia wprowadzamy kontrolę, to my kierujemy wszystkie nasze siły i środki w zależności od potrzeb w rejon byłych przejść granicznych. Uruchamiamy Schengenbusy i inne samochody będące w posiadaniu Straży Granicznej, które są wyposażone w mobilny sprzęt zarówno do kontroli granicznej, jak i weryfikacyjnej autentyczności dokumentów. I rozpoczynamy kontrole.
Co jeśli podczas takiej kontroli, okazuje się, że w aucie jedzie czterech Syryjczyków ?
Ale my już takich cudzoziemców zatrzymujemy. Nie w trakcie kontroli granicznej, bo kontroli nie ma, ale w trakcie kontroli legalności pobytu, którą funkcjonariusze naszego oddziału prowadzą codziennie.

Jakie kroki wtedy podejmujecie?
Musimy ustalić status takiego cudzoziemca. Czy on jest w Polsce nielegalnie, czy posiada jakieś dokumenty. Jeżeli nie posiada dokumentów, trzeba zmierzać do tego, żeby ustalić jego tożsamość i obywatelstwo. W takim przypadku cudzoziemca kieruje się do ośrodka dla cudzoziemców , gdzie będzie dalej prowadzone postępowanie administracyjne zmierzające do ustalenia jego danych. Bo nie wszyscy mają dokumenty, wiadomo nie władają oni językiem polskim. W przypadku cudzoziemców, którzy mają dokumenty, sprawdzamy, czy są oni zainteresowani przebywaniem na terenie Polski, czy chcą złożyć wniosek o status uchodźcy.

Nikogo nie zawracacie?
Niektórzy cudzoziemcy są przekazywani na przykład Słowacji, w ramach tzw. readmisji uproszczonej, jeśli przekroczyli granice ze strony słowackiej. Są takie umowy międzynarodowe, w których można przekazać cudzoziemców stronie, z której nielegalnie wjechali do Polski,

Ilu takich cudzoziemców zatrzymaliście w tym roku?
W naszym oddziale, od początku 2015 roku zatrzymanych było 25 obywateli Syrii i Iraku, podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy, bądź już po przekroczeniu granicy. Dwa przypadki w Chyżnym i jeden w powiecie będzińskim, na szlaku komunikacyjnym.

Co się z nimi stało?
Większość z nich przekazana została stronie słowackiej w ramach readmisji, a kilkoro skierowanych do ośrodków strzeżonych dla cudzoziemców, będących w dyspozycji straży granicznej. W stosunku do niektórych wszczęto postępowanie zobowiązujące ich do opuszczenia terytorium Polski, a jeden cudzoziemiec złożył wcześniej wniosek o status uchodźcy na Węgrzech i wszczęto procedurę, żeby przekazać go stronie węgierskiej, odpowiedzialnej do rozpatrzenia wniosku.

Co ewentualne przywrócenie kontroli oznacza dla przeciętnego Kowalskiego?
Niewiele. Wcześniej też przekraczając granicę musiał mieć przy sobie dowód czy paszport.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
pszczyniok
Niemcy zamykają swoje granice, w ślad za nimi idą kolejne kraje, a Polska się wstrzymuje od takiej decyzji. Co jeśli dla uchodźców będzie to sygnał - "Jedziemy przez Polskę, jedziemy przez Śląsk!? Jesteście gotowi na falę uchodźców z południa? Trudno powiedzieć, co pomyślą sobie uchodźcy w tej sytuacji. Jednak wiemy, że ich nie ma Słowacji, która wprowadza właśnie kontrole.
Takie pytania zadaje się,jak człowiek nie obserwuje polityki Sąsiadów.
p
p
Niemcy zamykają swoje granice, w ślad za nimi idą kolejne kraje, a Polska się wstrzymuje od takiej decyzji. Co jeśli dla uchodźców będzie to sygnał - "Jedziemy przez Polskę, jedziemy przez Śląsk!? Jesteście gotowi na falę uchodźców z południa? Trudno powiedzieć, co pomyślą sobie uchodźcy w tej sytuacji. Jednak wiemy, że ich nie ma Słowacji, która wprowadza właśnie kontrole.
Takie pytania zadaje się,jak człowiek nie obserwuje polityki Sąsiadów.
W
WOPIK
Zobowiązanie takich obywateli do opuszczenia RP to fikcja. Wręcza się im dokument i wypuszcza mając nadzieję, że opuszczą terytorium RP dobrowolnie. A dlaczego Pani kapitan, nie powie że czasami Słowaków nie ma przy readmisji, nie stawiają się w danym miejscu ? Rozumiem, że jak f-sze z placówek podległych Komendantowi w Raciborzu wyjadą na drogi to na ich placówkach zastąpią ich wszyscy naczelnicy, bo tych jakoś przy normalnej robocie nie widać. I najważniejsze, co z limitami kilometrów i płatnymi drogami ? Ech szkoda gadać i pisać... A na koniec :-) od kiedy to w pomieszczeniach chodzi się w nakryciu głowy ? No nic, ważne aby było medialnie :-P
Dodaj ogłoszenie