Studia w czasie pandemii. Semestr 2020/2021 na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Zasady nauki

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Takich tłumów na sali wykładowej prędko nie zobaczymy. Zajęcia w najbliższym czasie będą prowadzone głównie online
Takich tłumów na sali wykładowej prędko nie zobaczymy. Zajęcia w najbliższym czasie będą prowadzone głównie online Marzena Bugala-Azarko (Polska Press)
Jak będzie wyglądał najbliższy semestr na Uniwersytecie Śląskim oraz Politechnice Śląskiej? - Wszystkie wykłady, lektoraty oraz laboratoria komputerowe będą realizowane w sposób zdalny - zapowiada rektor UŚ. Zaleca się również prowadzenie zdalnie ćwiczeń, konserwatoriów czy seminariów, o ile nie wymagają one specjalistycznego sprzętu lub oprogramowania, które dostępne jest tylko na uczelni. - Na zajęcia dopuszczające bezpośredni kontakt mogą w szczególności liczyć studenci pierwszego roku - dodaje rzeczniczka Politechniki Śląskiej.

Inauguracja roku akademickiego 2020-2021 na Uniwersytecie Śląskim oraz Politechnice Śląskiej odbywa się w sposób nietypowy, ponieważ zdalny, a studenci zamiast wziąć w niej uroczyście udział, mogą jedynie zobaczyć transmisję online, nie ruszając się z własnych domów. Nietypowo zapowiada się jednak nie cały najbliższy semestr. Jak będzie on wyglądał?

Uniwersytet Śląski

Nauka na Uniwersytecie Śląskim będzie odbywała w sposób hybrydowy, choć prof. Ryszard Koziołek, który od 1 września pełni funkcję rektora uczelni, zalecił, aby większość zajęć odbywała się jednak online.

Jak będą wyglądały poszczególne zajęcia na UŚ?

  1. Wszystkie wykłady, lektoraty oraz laboratoria komputerowe będą realizowane w sposób zdalny
  2. Zaleca się prowadzenie w formie zdalnej następujących rodzajów zajęć: ćwiczenia, konwersatoria, proseminaria, seminaria, zajęcia tutoringowe z zastrzeżeniem niżej opisanych przypadków
  3. Rekomenduje się prowadzenie w formie kontaktowej następujących rodzajów zajęć: laboratoriów, ćwiczeń terenowych, praktyk i warsztatów, chyba, że istnieje możliwość realizacji całości lub części efektów kształcenia w formie zdalnej lub odpowiednio łączącej formę zdalną i kontaktową

- Ograniczenie funkcjonowania uczelni dotknie szczególnie nowoprzyjętych studentów. Aby zapewnić im choć w części rzeczywistą obecność w Uniwersytecie, poznanie środowiska akademickiego oraz integrację z nowymi koleżankami i kolegami, zakładam, że na każdym kierunku studiów część zajęć będzie prowadzona w formie kontaktowej - pisze prof. Ryszard Koziołek.

Jednocześnie grupa studentów powinna odbywać wszystkie zajęcia danego dnia w jednej sali, chyba że wymagany będzie specjalistyczny sprzęt, który znajduje się w innym miejscu. W przestrzeniach wspólnych obowiązkowe będą maseczki, a liczba osób w jednym pomieszczeniu zostanie ograniczona zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia.

Z kolei zajęcia wirtualne będą prowadzone głównie poprzez platformy Teams, Skape dla Firm oraz Moodle. To już jednak koniec praktyki, kiedy to prowadzący wysyłali studentom jedynie materiały do samodzielnego opracowania.

- Nie ma możliwości realizowania zajęć zdalnych w sposób całkowicie bezkontaktowy - np. poprzez przesyłanie studentom materiałów pocztą elektroniczną - pisze prof. Koziołek, co oznacza, że zajęcia online będą prowadzone w czasie rzeczywistym.

Musisz to wiedzieć

Politechnika Śląska

Jadwiga Witek, rzeczniczka Politechniki Śląskiej, informuje, że uczelnia podjęła decyzję o prowadzeniu zajęć w trybie hybrydowym, co oznacza, że część będzie obywała się online, a część w formie kontaktowej.

- Kształcenie zdalne będzie realizowane w odniesieniu do wykładów, lektoratów, laboratoriów komputerowych, konsultacji, seminariów, ćwiczeń i zajęć projektowych. Tradycyjna forma nauczania, dopuszczająca bezpośredni kontakt, będzie możliwa w przypadku praktyk zawodowych, zajęć terenowych, laboratoryjnych (poza komputerowymi) – jednak jedynie dla tych zajęć, które mają status kluczowych dla danego programu studiów - pisze Jadwiga Witek.

Najważniejsze rozróżnienie wskazuje, że teoria będzie przekazywana studentom za pośrednictwem metod kształcenia na odległość, a praktyka w sposób bezpośredni. Kontaktowo będą się odbywały również zajęcia wymagające specjalistycznego sprzętu, oprogramowania lub aparatury, a także spora część zajęć dla studentów pierwszego roku, którzy dopiero będą poznawać uczelnię.

Do kształcenia online wyznaczono Platformę Zdalnej Edukacji Politechniki Śląskiej, a także Teams oraz Zoom.

- Realizacja zajęć kontaktowych wymaga zachowania obowiązujących reżimów sanitarnych - zastrzega Jadwiga Witek. - Obejmują one m.in. zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, ograniczenie liczby osób, które mogą jednocześnie przebywać w danym pomieszczeniu, wyznaczenie poczekalni, system zajęć blokowych, określenie sal dydaktycznych stałych dla danej grupy studentów, zmianowy tryb zajęć - dodaje.

Ponadto na wydziałach wyznaczono specjalne przestrzenie wokół stanowisk pracy oraz jednokierunkowy ruch na korytarzach.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie