Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego. Capstrzyk, uroczysty apel i pokaz sprzętu

JAK
Święto 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego
Święto 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego 18. Bielski Batalion Powietrznodesantowy
Capstrzyk, uroczysty apel, pokaz sprzętu i zwiedzanie koszar - tak wyglądało tegoroczne święto 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego im. kpt. Ignacego Gazurka w Bielsku-Białej. Bielskie „Czerwone Berety" w ten sposób świętują przybycie przed laty do historycznych koszar prz ul. Leszczyńskiej 19. Batalionu Rozpoznawczego, który wchodząc w skład 6. Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej, rozpoczął nad Białą tradycje spadochronowe.

Tegoroczne obchody Święta 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego rozpoczęły się wczoraj 12 października od capstrzyku, czyli wieczornego apelu. Kontynuowane były dzisiaj. Rano odbył się uroczysty apel, a później mieszkańcy i zaproszeni goście mogli zwiedzać koszary i zobaczyć sprzęt bielskich spadochroniarzy. Przygotowano także atrakcje dla najmłodszych, czyli dmuchany plac zabaw.

Tradycja jest kontynuowana

Bielskie „Czerwone Berety" kontynuują tradycje elitarnej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, która w czasie II wojny światowej brała udział w walkach w Holandii podczas operacji Market-Garden.

Jej patronem jest walczący pod Arnhem kpt. Ignacy Gazurek, który urodził się 16 marca 1907 roku w Istebnej. Od najmłodszych lat wykazywał duże zainteresowanie sprawami wojska i obronności. Był aktywnym członkiem Związku Strzeleckiego.

- Po odbyciu ćwiczeń w styczniu 1938 roku Ignacy Gazurek otrzymał awans na porucznika. W kampanii wrześniowej w 1939 roku dowodził plutonem 45. Pułku Piechoty Strzelców Kresowych. W styczniu 1940 roku dotarł do Francji, gdzie wstąpił w szeregi Armii Polskiej i objął stanowisko dowódcy kompanii w 10. Pułku Piechoty. Po upadku Francji, w czerwcu 1940 roku przedostał się do Wielkiej Brytanii, a w październiku został przydzielony do 4. Kadrowej Brygady Strzelców dowodzonej przez pułkownika dypl. Stanisława F. Sosabowskiego. W 1941 roku brygada ta została przeformowana w 1. Samodzielną Brygadę Spadochronową - przypominają w 18. Batalionie.

We wrześniu 1944 roku kpt. Ignacy Gazurek wziął udział w operacji pod kryptonimem Market-Garden w Holandii. 21 września został desantowany pod Driel. Wraz z częścią swojej kompanii przeprawił się na północny brzeg Renu, gdzie polscy spadochroniarze wspierali żołnierzy 1. Brytyjskiej Dywizji Powietrzno- Desantowej. Zginął w walce 24 września, trafiony pociskiem niemieckiego snajpera, podczas działań w Oosterbeek niedaleko Arnhem. Na Cmentarzu Wojskowym w miejscu, w którym został pochowany, do dnia dzisiejszego znajduje się jego mogiła (kwatera 25 - B - 5).

Patronem 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego kpt. Ignacy Gazurek jest od września 1991 roku.

Sam 18. Batalion obecny nad Białą od kilku dekad na stałe wpisały się w krajobraz miasta i regionu. Żołnierze, praktycznie stacjonujący w środku miasta, widoczni są na co dzień, kiedy m.in. udają się na ćwiczenia, na przykład w górach, ale są także obecni podczas różnych świąt państwowych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera